De har dansk islæt i form af Jonas Knudsen, Lasse Nielsen, Søren Rieks og Anders Christiansen, men det er ikke alle, der mener, at Malmö FF rekrutterer fra en høj nok hylde, selv om pengene er der.
I hvert fald ikke når det kommer til at fange de bedste spillere i Allsvenskan.
Det skriver svenske Fotbollskanalen, der har talt med direktør Daniel Andersson om netop det.
– Jeg er ikke rigtigt enig. Jeg mener, at vi vil have spillere, som er på et vis niveau. Så præsterer de nogle gange ikke så godt, og nogle gange er der spillere, som slår igennem på andre hold. Sådan vil det altid være. Som jeg tidligere har forsøgt at forklare, er der en pulje af spillere, som alle Allsvenskan-hold kan hente af, og der er mange dygtige spillere i den pulje. Skal man siden tage et skridt op, så er der ikke så stor forskel i niveauet, men du ender med at betale meget mere, siger Daniel Andersson til Fotbollskanalen.
Uden at han nævner noget konkret, snakker han formentlig om spillere som Akinkunmi Amoo og Isak Bergmann Johannesson, der blev solgt til FC København fra henholdsvis Hammarby og IFK Norrköbing for over 30 millioner kroner hver.
Men de spillere har FCK endnu ikke fået nok ud af, og det er også en af årsagerne til, at en klub som Malmö FF kan kæmpe med mod FCK.
– Det er et ret stort skridt at tage, og nogle gange rammer man ikke rigtigt, når man øger investeringen. Andre gange rammer man med de her spillere (der er lidt billigere, red.). Det er derfor, vi kan slå FC København, og at vi kan konkurrere (om spillere) med klubber, der har større budgetter end os. Marginalerne er mindre og mindre, jo højere man kommer op (økonomisk, red.), siger Daniel Andersson.
Malmö FF hentede i år spillere for omkring 15 millioner kroner, og så skrev hman også under med en del gratis spillere – som Isaac Kiese Thelin og Niklas Moisander. Man måtte se BK Häcken løbe med mesterskabet.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED