Imponerende tal: Er han Grabaras afløser?

FC Københavns keeperjagt er nået til Elfsborg, hvor klubben angiveligt har fået afvist et stort bud på målmand Hákon Valdimarsson. Kigger man på islændingens tal fra seneste sæson, så forstår man godt, hvorfor Peter Christiansen er varm på ham.



FC Københavns transfervindue har lige nu været et roligt et af slagsen, men er der én position, hvor der bør ske noget inden længe, så er det på målmandsposten.

Theo Sander er ude i noget tid endnu, Kamil Grabara er væk til sommer, og klubbens nøglepersoner har været åbne om, at det er et område, hvor man kan hente forstærkninger.

Den forstærkning kan meget vel være Elfsborg-keeperen Hákon Valdimarsson. Natten til fredag kunne transferjournalisten Fabrizio Romano melde, at FC København har fået afvist et bud på 13 millioner kroner for ham. Også Aston Villa meldes som en bejler. 

Det er umiddelbart en stor sum for en mand, der vil være reserve frem til sommer, men ser man på tallene, så ligner han en, som kan overtage handskerne fra Kamil Grabara, når den tid kommer. 

Tipsbladet har fået tal fra Opta fra den seneste Allsvenskan-sæson, og de viser tydeligt, at Valdimarsson er blandt de absolut bedste målmænd i ligaen.

Elfsborg-keeperen har den næsthøjeste redningsprocent af alle målmænd, der har spillet minimum fem ligakampe, i den forgangne sæson. Den lyder på 76,8 procent, hvilket Adam Benediktsson kun overgår med 80.6 procent. Her skal man dog tage med, at Bendiktsson kun spillede seks ligakampe, og det at dermed ikke er utænkeligt, at det tal ville dale over en længere periode. 

Valdimarssons mange redninger gjorde også, at han præsterede bedre, end hvad han egentlig burde. Opta har set på Valdimarssons expected goals on target imod, som viser, hvor mange af de skud indenfor målrammen, som han burde have indkasseret. Her har Hákon Valdimarsson forhindret hele 5,4 mål, hvilket også kan ses i nedenstående grafik – det er tedjebedste i ligaen.

Grafikken herunder viser alle skuddende mod Valdimarssons mål i den forgangne Allsvenskan-sæson. Cirklernes større følger størrelsen på chancerne, og man kan konstatere, at de mål, som Valdimarsson indkasserede, også kom efter store chancer. Omvendt viser grafikken også, at han ofte hev flotte redninger ud af ærmet.

507433_226_2023_opta_dark_keeper_xgot_plot

Hákon Valdimarssons præstationer gik ikke ubemærket hen, og han blev også kåret som årets målmand i Allsvenskan i den seneste sæson. I Sverige er der også store forventninger til ham, omend et skifte til FC København ikke lige var det, som lå mest i kortene. 

- Lige nu peger de fleste pile mod Belgien, hvor Gent og Anderlecht har vist interesse. Elfsborgs krav om tre millioner euro (22 millioner kroner), som vi tidligere har afsløret, gør dog, at tingene trækker ud. Det er mange penge, og Valdimarsson bliver den næstdyreste målmand, der nogensinde er blevet solgt fra Allsvenskan, når den tid kommer, siger Ola Gufstaffson, der er nyhedschef hos Fotbolldirekt, til Tipsbladet.. 

Han peger på, at Valdimarsson har flere styrker såsom evnerne i luftspillet, hvor han både er modig og rolig, og så er han i stand til at levere redninger på afgørende tidspunkter.

De redninger kan FC København - måske - komme til at nyde godt af fremover. Det kræver dog, at Peter Christiansen sender flere millioner i Elfsborgs retning.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe