FC Københavns transfervindue har lige nu været et roligt et af slagsen, men er der én position, hvor der bør ske noget inden længe, så er det på målmandsposten.
Theo Sander er ude i noget tid endnu, Kamil Grabara er væk til sommer, og klubbens nøglepersoner har været åbne om, at det er et område, hvor man kan hente forstærkninger.
Den forstærkning kan meget vel være Elfsborg-keeperen Hákon Valdimarsson. Natten til fredag kunne transferjournalisten Fabrizio Romano melde, at FC København har fået afvist et bud på 13 millioner kroner for ham. Også Aston Villa meldes som en bejler.
Det er umiddelbart en stor sum for en mand, der vil være reserve frem til sommer, men ser man på tallene, så ligner han en, som kan overtage handskerne fra Kamil Grabara, når den tid kommer.
Tipsbladet har fået tal fra Opta fra den seneste Allsvenskan-sæson, og de viser tydeligt, at Valdimarsson er blandt de absolut bedste målmænd i ligaen.
Elfsborg-keeperen har den næsthøjeste redningsprocent af alle målmænd, der har spillet minimum fem ligakampe, i den forgangne sæson. Den lyder på 76,8 procent, hvilket Adam Benediktsson kun overgår med 80.6 procent. Her skal man dog tage med, at Bendiktsson kun spillede seks ligakampe, og det at dermed ikke er utænkeligt, at det tal ville dale over en længere periode.
Valdimarssons mange redninger gjorde også, at han præsterede bedre, end hvad han egentlig burde. Opta har set på Valdimarssons expected goals on target imod, som viser, hvor mange af de skud indenfor målrammen, som han burde have indkasseret. Her har Hákon Valdimarsson forhindret hele 5,4 mål, hvilket også kan ses i nedenstående grafik – det er tedjebedste i ligaen.
Grafikken herunder viser alle skuddende mod Valdimarssons mål i den forgangne Allsvenskan-sæson. Cirklernes større følger størrelsen på chancerne, og man kan konstatere, at de mål, som Valdimarsson indkasserede, også kom efter store chancer. Omvendt viser grafikken også, at han ofte hev flotte redninger ud af ærmet.

Hákon Valdimarssons præstationer gik ikke ubemærket hen, og han blev også kåret som årets målmand i Allsvenskan i den seneste sæson. I Sverige er der også store forventninger til ham, omend et skifte til FC København ikke lige var det, som lå mest i kortene.
- Lige nu peger de fleste pile mod Belgien, hvor Gent og Anderlecht har vist interesse. Elfsborgs krav om tre millioner euro (22 millioner kroner), som vi tidligere har afsløret, gør dog, at tingene trækker ud. Det er mange penge, og Valdimarsson bliver den næstdyreste målmand, der nogensinde er blevet solgt fra Allsvenskan, når den tid kommer, siger Ola Gufstaffson, der er nyhedschef hos Fotbolldirekt, til Tipsbladet..
Han peger på, at Valdimarsson har flere styrker såsom evnerne i luftspillet, hvor han både er modig og rolig, og så er han i stand til at levere redninger på afgørende tidspunkter.
De redninger kan FC København - måske - komme til at nyde godt af fremover. Det kræver dog, at Peter Christiansen sender flere millioner i Elfsborgs retning.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE