Jon Dahl Tomasson svinet til: Her er hans modsvar

Jon Dahl Tomasson svarer nu tilbage på Rasmus Bengtssons sviner.



Malmö FF-spilleren Rasmus Bengtsson rejser fredag en hård kritik af sin danske cheftræner Jon Dahl Tomasson.

34-årige Rasmus Bengtsson har spillet over 100 kampe for Malmö FF, men kun ganske få af dem har været under Jon Dahl Tomasson. Midtstopperen har været en del skadet, men da han vendte tilbage, blev han ikke brugt, og ifølge Bengtsson har han aldrig fået en ordentlig forklaring på hvorfor.

– Nu føler jeg, at jeg må være ærlig og ikke bare gå rundt og være stille og tage alt lortet. For jeg synes, at de håndterede det ekstremt dårligt. Jeg er nødt til at sige sandheden. Det er bare ren fakta, siger Rasmus Bengtsson til Aftonbladet.

Læs også:Kalder Jon Dahl fej: Jeg bliver behandlet som en rotte

– Jeg får spørgsmål hos købmanden, eller hvor jeg end kommer, om hvorfor jeg ikke spiller. Når jeg ikke selv ved det, er det frustrerende. Jeg må være ærlig og sige, at trænerne har været feje mod mig, og klubben har været rigtig fej mod mig.

– Hvis klubben ville lave en foryngelse, så kunne de bare sige det. Men de har været rigtig feje. Jeg er blevet behandlet som en rotte.

Jon Dahl Tomasson er naturligvis blevet konfronteret med kritikken fra Rasmus Bengtsson, men den tager han med ophøjet ro.

– Som menneske vil man gerne gøre alle glade, men det kan man ikke som fodboldtræner. Vi har en rigtig god trup med mange dygtige spillere, og der vil altid være nogle, der er utilfredse. Jeg har læst artiklen, og jeg kan sige, at han har fået en forklaring på, hvorfor han ikke spiller. Han blev skadet, og der er tre spillere, der har gjort det godt på hans position, siger Jon Dahl Tomasson ifølge Fotbollskanalen og fortsætter:

– Man skal huske, at man er ansat af Malmö FF og får mange penge for det. Man skal være professionel. Man er ansat af klubben, og der er aldrig nogen, der er større end klubben. Det gælder hverken mig som træner eller andre, som arbejder her. 

Malmö FF sikrede sig i seneste kamp det svenske mesterskab med en 4-0-sejr over Sirius. Dermed kan Jon Dahl Tomasson kalde sig guldtræner allerede i sin første sæson i Sverige.

Læs også:Sådan scorede FC København svensk stortalent






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG – Bayern München

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring