Malmö-AC: Vi kan gøre som FCK i Champions League

Anders Christiansen kan dog godt se forskelle på Malmö FF og FC Københavns måde at gøre tingene på.



FC København har i denne sæson skrevet dansk fodboldhistorie ved at gå videre fra Champions Leagues gruppespil for anden gang i deres historie. I ottendedelsfinalen blev endestationen Manchester City, som slog dem samlet 6-2.

Det er noget, som den danske Malmö-profil Anders Christiansen har kunne se med fra på den anden side af Øresund, og i næste sæson mener han, at de kan gøre det samme som københavnerne. Det fortæller han i Fotbollskanalen-podcasten Lundh.

Her peger han på, at forskellen på dem selv og FCK ikke er så stor.

– Når vi taler om struktur, så har FCK en helt anden struktur end vi har. De har investeret på en anden måde, de har købt spillere på lønniveauer, hvor deres top ti-lønninger måske er bedre end vores top tre-lønninger, siger han og fortsætter:

– De har investeret og skabt et utroligt godt hold, men de kom også til Champions League to sæsoner i træk, og der så man deres udvikling både taktisk, teknisk, kvalitetsmæssigt og mentalt, hvordan man kommer igennem et gruppespil. Jeg synes absolut ikke, at det er langt fra, hvad vi kan præstere, lyder det fra Christiansen.

Men det kræver også, at de selv tør at tale om det, påpeger han. Det er dog bedre at gøre det på banen.

– Det er det, jeg ikke kan lide, når vi taler så meget om, hvor gode vi er, for mig er det vigtigt, at man taler med fødderne, og det er let at give et svar efterfølgende. Men jeg synes ikke, at vi er langt fra det, som FCK har opnået, fastslår Anders Christiansen.

Endelig mener den danske Malmö-stjerne, at den spillestil som Henrik Rydström har kan tages med ud i Europa, og at det er de samme grundprincipper, som dengang Jon Dahl Tomasson var cheftræner og tog dem med i Champions League.





Et markant problem for Silkeborg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027