Malmö-profil havnet i sag om voldelige fangrupper

Det betyder i første omgang, at Pontus Jansson ikke er med i klubbens kommende kamp.



Den tidligere Brentford-spiller Pontus Jansson, som nu spiller for den svenske topklub Malmö FF er endt midt i en sag om voldelige fangrupper. Selv er han dog ikke mistænkt for nogen forbrydelse.

I bund og grund handler det om, at han skulle have deltaget i chats med de mistænkte personer. Det skriver det svenske medie Fotbollskanalen, som har talt med klubbens formand Anders Pålsson.

På trods af, at han ikke skulle være indbladet i en forbrydelse, så har klubben besluttet sig for, at Jansson ikke kommer til at være med i den kommende kamp mod Brommapojkarna, oplyser Pålsson.

– Vi ved ikke meget mere end det, Pontus har fortalt os. Derfor afventer vi og ser, hvad der sker i de kommende uger. Vi blev enige om, at det er bedst, at han ikke spiller mod BP, det er roligst for ham selv, siger han og fortsætter:

– Vi må vente en uge eller to, det er stadig tidligt, og det er en igangværende efterforskning. Anklageren vil agere i den kommende uge og rejse tiltale. Det er dog vigtigt at understrege, at Pontus ikke er mistænkt for nogen forbrydelse, lyder det fra Pålsson.

Endnu har han ikke fået nogen indikationer på, hvorvidt han kunne ende med at blive mistænkt for noget senere i politiets efterforskning.

Anders Pålsson kan dog fortælle, hvad Pontus Jansson selv har fortalt om sagen.

– At han har deltaget i en chat med personer, der er af interesse for politiet og anklageren. Vi ved ikke, hvor meget han har hjulpet dem, men der har været en form for kontakt, og mere end det vil jeg ikke gå ind på. Det må vise sig fremover, og vi forsøger at undersøge sagen selv, fortæller Anders Pålsson.

Pontus Jansson skiftede til Brentford til Malmö i sommeren 2023.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’