FC Midtjylland og Kristoffer Olsson blev for nyligt enige om at afbryde samarbejdet, så den svenske midtbanespiller kunne flytte hjem til Norrköping for at komme tættere på familien, efter at han i februar sidste år blev ramt af flere små blodpropper i hjernen.
I kølvandet på afskeden med FC Midtjylland var det egentlig meningen, at Kristoffer Olsson skulle begynde at træne med i sin tidligere klub IFK Norrköping.
Den tidligere Superliga-profil har dog endnu ikke hørt fra IFK Norrköping, hvilket han nu beskriver som ‘lidt underligt’ i et interview med Norrköpings Tidningar.
– Jeg har været hjemme i en uge nu, de har ikke ringet til mig, lyder det ifølge Fotbollskanalen fra Kristoffer Olsson, der ikke ved, hvad han skal tænke om det manglende opkald:
– Hvordan skal man se på det? Først forklarer de det med, at de endnu ikke har modtaget den fysiske evaluering fra Midtjylland, men de gik ud i medierne og sagde, at jeg var meget velkommen. Men de har ikke ringet til mig, de har talt med min agent.
Kristoffer Olsson fortæller endvidere, at hans agent skal holde et møde med IFK Norrköping mandag, og at han formentlig kommer til at træne med klubben før eller siden.
IFK Norrköpings sportsdirektør Magni Fannberg har overfor Norrköpings Tidningar forklaret, hvorfor man ikke har kontaktet Kristoffer Olsson endnu.
– Døren er stadig åben, men vi har bedt om et møde med agenten og Kristoffer omkring planlægningen. I begyndelsen af ugen fik vi adgang til hans træningsdata og feedback fra Midtjylland, i forhold til hvordan han står.
– Vi har endnu ikke haft nogen direkte kontakt med Kristoffer, fordi han har en repræsentant, som har kontaktet os og har holdt dialogen, siger Fannberg.
Kristoffer Olsson nåede at spille 124 kampe for FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Tyskland åbner med stor pligtsejr
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT