FC København-spilleren Ísak Bergmann Jóhannesson valgte i 2019 at forlade hjemlandet til fordel for svenske IFK Norrköping.
På Island spillede Ísak Bergmann Jóhannesson dengang i barndomsklubben ÍA Akranes, hvor han var holdkammerater med Arnór Sigurðsson. Før Ísak Bergmann Jóhannesson gjorde det, så tog Arnór Sigurðsson turen til IFK Norrköping.
Derfor var det også naturligt for Ísak Bergmann Jóhannesson at søge råd hos landsmanden, da IFK Norrköping bankede på døren i januar 2019.
– Da han besluttede sig for at tage til Norrköping talte han først med mig. Jeg fulgte ham tæt, mens han var i Norrköping, og så alle hans kampe. Jeg så ham vokse der, hvilket var skønt, fordi jeg kunne se ham tage de samme skridt, som jeg tog, da jeg var her første gang, siger Arnór Sigurðsson til Fótbolti.net og tilføjer.
– Jeg rådede ham til at skifte hertil, da jeg mente, at det ville være det rigtige for ham. Han minder lidt om mig selv med den samme mentalitet og de samme ambitioner.
I IFK Norrköping udviklede Ísak Bergmann Jóhannesson sig til en profil præcis som Arnór Sigurðsson gjorde det nogle år forinden. Nu frister Jóhannesson en tilværelse i FCK, mens Arnór Sigurðsson er tilbage i Norrköping.
Arnór Sigurðsson, 23 år, har suspenderet sin aftale med CSKA Moskva frem til sommer, mens Ísak Bergmann Jóhannesson kæmper med at finde sin rolle på Jacob Neestrups FCK-mandskab.
Ikke siden oktober har Ísak Bergmann Jóhannesson startet en kamp i Superligaen for FC København, mens han blot en enkelt gang er kommet på måltavlen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT