Se beviset: Dansk bomber smadrede ligaen

Man forstår, at Al Ahly er varme efter Wessam Abou Ali, når man ser på de tal, han nåede at levere for IK Sirius.



Wessam Abou Ali er blot dage fra at færdiggøre det største fodboldskifte i karrieren, når han siger goddag til egyptiske Al Ahly og en masse millioner kroner

Et brag af en halvsæson har fået Abou Alis navn på alle læber, og når man tager et grundigere kig på tallene, så forstår man, hvorfor Al Ahly er villige til at bruge mere end 20 millioner kroner på at købe danskeren fri. 

Tipsbladet har sammen med Opta kigget Abou Alis tal i sømmene, og de viser tydeligt en angriber, som nåede at brænde Allsvenskan af de godt seks måneder, han nåede at tilbringe der efter skiftet fra Vendsyssel. 

Kort fortalt nåede Wessam Abou Ali at spille 16 ligakampe for IK Sirius, og her nåede han at score ti gange. 

Blot seks spillere i Allsvenskan scorede flere gange i sæsonen, og man kan forestille sig, at Abou Ali havde toppet den liste, hvis han havde spillet en hel sæson der. 

Abou Ali noterede sig for et mål hvert 125. minut for Sirius. Af spillere med minimum 500 spilleminutter i sæsonen var det kun Benie Traore, som overgik ham. 

Tallene viser ligeledes, at Abou Ali var en af de mest afslutningslystne spillere i Allsvenskan, og at han ramte målet på en stor del af sine chancer.

Kun den tidligere FC Midtjylland-spiller Edward Chilufya overgik Wessam Abou Alis 0,63 expected goals pr kamp, hvor man ser bort fra straffespark. Ser man på nedenstående grafikker ser man også, at Wessam Abou Ali ifølge expected goals “blot” burde have scoret 8,7 mål, hvilket vidner om, at han har været særdeles skarp. Derudover vidner det også om, at han både var skarp i hovedspillet og med højreskøjten.

Det bliver altså svært for Sirius at erstatte brandvarme Wessam Abou Ali. Til gengæld kan de glæde sig over at score jackpot på transfermarkedet, og så vil Al Ahly håbe, at Abou Ali også disker op med samme tal for dem fremover.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK-komet jubler

Byskov: Derfor forlod jeg FC Midtjylland

‘Horribelt – hvorfor købte I ikke ham, AGF!?’

Roser FCK’er: ‘Det er ikke nemt’

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

‘NK’ afslører sms fra Mourinho: ‘Hvad foregår der’

Danskerklub henter Jamie Vardy



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Revser Superliga-dommerne – kræver handling

Ville spille gratis – comebacktransfer ødelagt

Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?

Randers satte Brøndby på plads

Rajovic om Mads Bech: Vi har talt ud



LIVE

Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller

– Brøndby blev savet midt over, men…

Bruun: Tror ikke de kommer i top 6

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Fælder dom over Højlund efter stor nedtur

FCK-boss svarer igen på fan-kritik: ‘Ikke rigtigt’

Barcelona kører Valencia over

Er han Infantinos afløser? ‘Et godt bud’

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Langer ud efter AGF’er: ‘Sorry to say’

OB får tæsk af FC København

Rajovic om FCM-transfer: Vidste det ikke

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Franculino får kongeløn i Trabzonspor

Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”

Højlund bekræfter interesse fra storklub

Floppede i FCK – nægter at forlade storklub

Poulsen dybt uenig med Gravesen

Vanvittig pris på Franculino

Dansker skifter til Portugal