Sur over lækage fra den norske landsholdslejr: Vi har en muldvarp et sted

Det er blevet lækket fra den norske landsholdslejr, at der var en voldsom diskussion mellem landstrænerteamet og angriber Alexander Sørloth efter Norges nederlag til Serbien. Og det irriterer midtbanespiller Marcus Henriksen.



De havde håbet og drømt om at komme med til den kommende EM-slutrunde, men Norge må nok en gang tage til takke med en sommer i sofaen.

Norge tabte i playoff mod Serbien med 1-2, og så døde drømmen om en af de sidste billetter til slutrunden.

Efterfølgende er det kommet frem, at der har været voldsomme diskussioner mellem landstrænerteamet og angriber Alexander Sørloth i kølvandet på nederlaget. Oplysninger, der er blevet lækket til mediet VG.

Sørloth følte, at landstrænerteamet ikke havde forberedt de norske spillere godt nok på, hvordan Serbien ville spille, og det fik angiveligt landstræner Lars Lagerbäck til at fare i flint. De ophedede diskussioner foregik i mere end 10 minutter, og til sidst blev Lars Lagerbäck så rasende, at han bragte en pinlig sag for Alexander Sørloth frem i lyset.

– Hvordan vover du, der har brændt på helt åbent mål mod Cypern for to år siden, at sige noget?, skulle Lagerbäck have sagt med reference til en af de værste afbrændere i nyere tid.

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse

Efterfølgende var der et forsoningsmøde igangsat af anfører Stefan Johansen, men alligevel var Leipzig-angriberen bænket mod Nordirland nogle dage efter Serbien-nederlaget.

På kampdagen undskyldte Sørloth over for holdkammeraterne for, at de havde været vidne til diskussionen. Han blev indskiftet efter 65 minutters spil mod Nordirland, og efterfølgende sagde Lars Lagerbäck, at det var sportslige hensyn, der havde sat angriberen på bænken, og at han ønskede at se nogle af de andre offensive muligheder i aktion.

Alt er altså kommet til offentlighedens kendskab, fordi kilder har lækket oplysninger fra omklædningsrummet.

Lækagen er midtbanespiller Markus Henriksen fra Rosenborg mildest talt rasende over. Han mener, at der altid vil være diskussioner i en trup, og at sådanne holdes internt.

– Jeg synes ikke om det (diskussionerne). Ledelse og spillere er på samme hold. Hvis der opstår diskussioner, og de i ny og næ er ophedet, forventer jeg, at de bliver holdt mellem os.

Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi

– Startopstillingen lækkes altid også – længe inden kamp. Det er nogen, der må tage et ordentligt kig i spejlet. Der er en muldvarp et sted, når der kommer lidt af hvert ud, som ikke bør komme ud.

– Det må man få styr på. Noget der sker i den inderste cirkel, skal blive i den inderste cirkel. Det er trist, at der bliver lækket noget, og så siger det sig selv, at jeg ikke kan sige så meget om det, lyder det fra Marcus Henriksen til podcasten Rasmus & Saga.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden EM 2000, men man har trods alt fået så meget talent på landsholdet, at man igen bør have forhåbninger om slutrundedeltagelse.

Udover Sørloth er de store stjerner på Norges landshold Erling Haaland og Martin Ødegaard.

Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
Læs også:Haaland sørger for norsk genrejsning med hattrick




EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Glem 4-4-4-4-0

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Midtjylland misser gylden chance



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?