De havde håbet og drømt om at komme med til den kommende EM-slutrunde, men Norge må nok en gang tage til takke med en sommer i sofaen.
Norge tabte i playoff mod Serbien med 1-2, og så døde drømmen om en af de sidste billetter til slutrunden.
Efterfølgende er det kommet frem, at der har været voldsomme diskussioner mellem landstrænerteamet og angriber Alexander Sørloth i kølvandet på nederlaget. Oplysninger, der er blevet lækket til mediet VG.
Sørloth følte, at landstrænerteamet ikke havde forberedt de norske spillere godt nok på, hvordan Serbien ville spille, og det fik angiveligt landstræner Lars Lagerbäck til at fare i flint. De ophedede diskussioner foregik i mere end 10 minutter, og til sidst blev Lars Lagerbäck så rasende, at han bragte en pinlig sag for Alexander Sørloth frem i lyset.
– Hvordan vover du, der har brændt på helt åbent mål mod Cypern for to år siden, at sige noget?, skulle Lagerbäck have sagt med reference til en af de værste afbrændere i nyere tid.
Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Efterfølgende var der et forsoningsmøde igangsat af anfører Stefan Johansen, men alligevel var Leipzig-angriberen bænket mod Nordirland nogle dage efter Serbien-nederlaget.
På kampdagen undskyldte Sørloth over for holdkammeraterne for, at de havde været vidne til diskussionen. Han blev indskiftet efter 65 minutters spil mod Nordirland, og efterfølgende sagde Lars Lagerbäck, at det var sportslige hensyn, der havde sat angriberen på bænken, og at han ønskede at se nogle af de andre offensive muligheder i aktion.
Alt er altså kommet til offentlighedens kendskab, fordi kilder har lækket oplysninger fra omklædningsrummet.
Lækagen er midtbanespiller Markus Henriksen fra Rosenborg mildest talt rasende over. Han mener, at der altid vil være diskussioner i en trup, og at sådanne holdes internt.
– Jeg synes ikke om det (diskussionerne). Ledelse og spillere er på samme hold. Hvis der opstår diskussioner, og de i ny og næ er ophedet, forventer jeg, at de bliver holdt mellem os.
Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi
– Startopstillingen lækkes altid også – længe inden kamp. Det er nogen, der må tage et ordentligt kig i spejlet. Der er en muldvarp et sted, når der kommer lidt af hvert ud, som ikke bør komme ud.
– Det må man få styr på. Noget der sker i den inderste cirkel, skal blive i den inderste cirkel. Det er trist, at der bliver lækket noget, og så siger det sig selv, at jeg ikke kan sige så meget om det, lyder det fra Marcus Henriksen til podcasten Rasmus & Saga.
Norge har ikke været med til en slutrunde siden EM 2000, men man har trods alt fået så meget talent på landsholdet, at man igen bør have forhåbninger om slutrundedeltagelse.
Udover Sørloth er de store stjerner på Norges landshold Erling Haaland og Martin Ødegaard.
Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
Læs også:Haaland sørger for norsk genrejsning med hattrick
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AGF tilbage på førstepladsen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Lyngby går alene i front
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
