Sur over lækage fra den norske landsholdslejr: Vi har en muldvarp et sted

Det er blevet lækket fra den norske landsholdslejr, at der var en voldsom diskussion mellem landstrænerteamet og angriber Alexander Sørloth efter Norges nederlag til Serbien. Og det irriterer midtbanespiller Marcus Henriksen.



De havde håbet og drømt om at komme med til den kommende EM-slutrunde, men Norge må nok en gang tage til takke med en sommer i sofaen.

Norge tabte i playoff mod Serbien med 1-2, og så døde drømmen om en af de sidste billetter til slutrunden.

Efterfølgende er det kommet frem, at der har været voldsomme diskussioner mellem landstrænerteamet og angriber Alexander Sørloth i kølvandet på nederlaget. Oplysninger, der er blevet lækket til mediet VG.

Sørloth følte, at landstrænerteamet ikke havde forberedt de norske spillere godt nok på, hvordan Serbien ville spille, og det fik angiveligt landstræner Lars Lagerbäck til at fare i flint. De ophedede diskussioner foregik i mere end 10 minutter, og til sidst blev Lars Lagerbäck så rasende, at han bragte en pinlig sag for Alexander Sørloth frem i lyset.

– Hvordan vover du, der har brændt på helt åbent mål mod Cypern for to år siden, at sige noget?, skulle Lagerbäck have sagt med reference til en af de værste afbrændere i nyere tid.

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse

Efterfølgende var der et forsoningsmøde igangsat af anfører Stefan Johansen, men alligevel var Leipzig-angriberen bænket mod Nordirland nogle dage efter Serbien-nederlaget.

På kampdagen undskyldte Sørloth over for holdkammeraterne for, at de havde været vidne til diskussionen. Han blev indskiftet efter 65 minutters spil mod Nordirland, og efterfølgende sagde Lars Lagerbäck, at det var sportslige hensyn, der havde sat angriberen på bænken, og at han ønskede at se nogle af de andre offensive muligheder i aktion.

Alt er altså kommet til offentlighedens kendskab, fordi kilder har lækket oplysninger fra omklædningsrummet.

Lækagen er midtbanespiller Markus Henriksen fra Rosenborg mildest talt rasende over. Han mener, at der altid vil være diskussioner i en trup, og at sådanne holdes internt.

– Jeg synes ikke om det (diskussionerne). Ledelse og spillere er på samme hold. Hvis der opstår diskussioner, og de i ny og næ er ophedet, forventer jeg, at de bliver holdt mellem os.

Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi

– Startopstillingen lækkes altid også – længe inden kamp. Det er nogen, der må tage et ordentligt kig i spejlet. Der er en muldvarp et sted, når der kommer lidt af hvert ud, som ikke bør komme ud.

– Det må man få styr på. Noget der sker i den inderste cirkel, skal blive i den inderste cirkel. Det er trist, at der bliver lækket noget, og så siger det sig selv, at jeg ikke kan sige så meget om det, lyder det fra Marcus Henriksen til podcasten Rasmus & Saga.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden EM 2000, men man har trods alt fået så meget talent på landsholdet, at man igen bør have forhåbninger om slutrundedeltagelse.

Udover Sørloth er de store stjerner på Norges landshold Erling Haaland og Martin Ødegaard.

Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
Læs også:Haaland sørger for norsk genrejsning med hattrick




Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

FCM-stjerne færdig for i år

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Her kan du se Villarreal mod FC København

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet