De havde håbet og drømt om at komme med til den kommende EM-slutrunde, men Norge må nok en gang tage til takke med en sommer i sofaen.
Norge tabte i playoff mod Serbien med 1-2, og så døde drømmen om en af de sidste billetter til slutrunden.
Efterfølgende er det kommet frem, at der har været voldsomme diskussioner mellem landstrænerteamet og angriber Alexander Sørloth i kølvandet på nederlaget. Oplysninger, der er blevet lækket til mediet VG.
Sørloth følte, at landstrænerteamet ikke havde forberedt de norske spillere godt nok på, hvordan Serbien ville spille, og det fik angiveligt landstræner Lars Lagerbäck til at fare i flint. De ophedede diskussioner foregik i mere end 10 minutter, og til sidst blev Lars Lagerbäck så rasende, at han bragte en pinlig sag for Alexander Sørloth frem i lyset.
– Hvordan vover du, der har brændt på helt åbent mål mod Cypern for to år siden, at sige noget?, skulle Lagerbäck have sagt med reference til en af de værste afbrændere i nyere tid.
Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Efterfølgende var der et forsoningsmøde igangsat af anfører Stefan Johansen, men alligevel var Leipzig-angriberen bænket mod Nordirland nogle dage efter Serbien-nederlaget.
På kampdagen undskyldte Sørloth over for holdkammeraterne for, at de havde været vidne til diskussionen. Han blev indskiftet efter 65 minutters spil mod Nordirland, og efterfølgende sagde Lars Lagerbäck, at det var sportslige hensyn, der havde sat angriberen på bænken, og at han ønskede at se nogle af de andre offensive muligheder i aktion.
Alt er altså kommet til offentlighedens kendskab, fordi kilder har lækket oplysninger fra omklædningsrummet.
Lækagen er midtbanespiller Markus Henriksen fra Rosenborg mildest talt rasende over. Han mener, at der altid vil være diskussioner i en trup, og at sådanne holdes internt.
– Jeg synes ikke om det (diskussionerne). Ledelse og spillere er på samme hold. Hvis der opstår diskussioner, og de i ny og næ er ophedet, forventer jeg, at de bliver holdt mellem os.
Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi
– Startopstillingen lækkes altid også – længe inden kamp. Det er nogen, der må tage et ordentligt kig i spejlet. Der er en muldvarp et sted, når der kommer lidt af hvert ud, som ikke bør komme ud.
– Det må man få styr på. Noget der sker i den inderste cirkel, skal blive i den inderste cirkel. Det er trist, at der bliver lækket noget, og så siger det sig selv, at jeg ikke kan sige så meget om det, lyder det fra Marcus Henriksen til podcasten Rasmus & Saga.
Norge har ikke været med til en slutrunde siden EM 2000, men man har trods alt fået så meget talent på landsholdet, at man igen bør have forhåbninger om slutrundedeltagelse.
Udover Sørloth er de store stjerner på Norges landshold Erling Haaland og Martin Ødegaard.
Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
Læs også:Haaland sørger for norsk genrejsning med hattrick
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
