Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi

Ifølge norske VG havnede Alexander Sørloth og Lars Lagerbäck i et større mundhuggeri efter Norges nederlag til Serbien, der samtidig kostede EM-slutrunden.



Det lykkedes ikke for Norge at kvalificere sig til EM, da de tabte 2-1 til Serbien i den afgørende kvalifikationskamp i landskampspausen.

Det førte til selvransagelse på det norske landshold, der i dagene efter kampen evaluerede præstationen i små grupper på et hotel i Oslo, inden de efterfølgende landskampe mod Rumænien og Nordirland.

Her er det lykkedes VG at få en række anonyme kilder i tale, og de kan fortælle om et heftigt skænderi mellem den norske landstræner Lars Lagerbäck og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth.

Ifølge VG handlede striden om, at Sørloth var utilfreds med, at Lagerbäck ikke havde forberedt holdet bedre på Serbiens måde at spille fodbold på. 

Læs også:Riddersholm glæder sig til ny nordmand: Sikker på han bliver en gevinst

Det fik bølgerne til at gå højt mellem de to, og den norske landstræner skulle senere have sat trumf på ved at fremhæve Sørloths afbrænder mod Cypern i 2018.

– Hvordan vover du, der gik glip af et frit mål mod Cypern for to år siden, at sige noget?

– Jeg var chokeret. Jeg har aldrig oplevet noget lignende, siger et af vidnerne til VG. Flere andre har udtrykt lignende reaktioner, skriver det norske medie.

Landstrænerens kommentar skulle have fået Alexander Sørloth op i det røde felt, og landsholdet assistent, Per Joar Hansen, skulle gentagne gange have sagt til Sørloth: ‘et ord mere, så er det lige ud!’

Læs også:Tidligere OB’er spiller med fodlænke i Norge: Jeg scorer uanset hvad

Derefter brød landsholdets anfører, Stefan Johansen, ind og fortalte, at situationen var gået for langt, at holdet havde en kamp mod Nordirland, de skulle forberede den næste dag, og at det havde været sent på aftenen, skriver VG.

Alexander Sørloth undskyldte dagen efter over for sine holdkammerater, og lovede at give alt for holdet, selvom han startede på bænken. Forinden havde været et forsoningsmøde mellem ham og landstræneren, og den nuværende Leipzig-spiller kom da også på banen efter 65 minutter, hvilket kan tyde på, at de to kamphaner fik begravet stridsøksen. 

Læs også:AaB-debutant stiler højt: Vi har kvalitet til at vinde guld
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
Læs også:Tidligere AaB’er kæmper for karrieren: Skal finde ud af, om jeg kan spille




Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her er VM-turneringens hold

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’