Svenske Mjällby AIF har fået en forrygende start på Allsvenskan.
Man indtager ligaens tredjeplads efter ni kampe, og det får danske Nicklas Røjkjær en del af æren for.
Han skiftede for halvandet år siden FC Fredericia ud med Mjällby og har siden udviklet sig til en nøglefigur på holdet og i svensk fodbold generelt.
Det mener hans assistenttræner Karl Marius Aksum i hvert fald.
– Nicklas er den bedste midtbanespiller i Allsvenskan. Han er komplet. Han løber rundt defensivt, har flest involveringer i det opbyggende spil og er altid med, når angrebene skal afsluttes, hvor han har en god fod, siger han til Sportbladet.
26-årige Nicklas Røjkjær har allerede scoret fem gange i otte kampe, hvilket er ganske imponerende taget hans position i betragtning.
– Der er ingen 6’er i Europa, som scorer så mange mål som Nicklas. Det er fuldstændig ekstremt. Anton Salétros er måske bedre til at forsvare og Nahir Besara er bedre til at lave den afgørende aflevering, men kigger du på hele pakken, så er ingen bedre end Nicklas i Allsvenskan, siger Karl Marius Aksum.
Danskerens flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen, og i vinter landede der et bud fra Hammarby på omkring otte millioner kroner.
Buddet blev imidlertid afvist, men ifølge Tipsbladets søstermedie FotbollDirekt er Hammarby faldet pladask for Nicklas Røjkjær, som de angiveligt vil byde på igen til sommer.
– Det er svært for mig at tale. Jeg snakker ikke så meget med min agent om andre klubber. Jeg har fokus på Mjällby nu, hvor det går rigtig godt. Der vil helt sikkert blive snakket en masse om spillere på vores hold, der har gjort det godt, siger danskeren til Sportbladet.
Ifølge FotbollDirekt forlanger Mjällby AIF et sted mellem 11 og 12 millioner kroner for deres danske talisman.
En transfersaga hans tidligere klub FC Fredericia formentlig følger med i. Tipsbladet har nemlig fortalt, at Superliga-oprykkeren har en videresalgsklausul i Nicklas Røjkjærs kontrakt.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’