Vild med dansker: ‘Ekstremt – ligaens bedste!’

Danske Nicklas Røjkjær roses til skyerne for sine præstationer i Sverige.



Svenske Mjällby AIF har fået en forrygende start på Allsvenskan.

Man indtager ligaens tredjeplads efter ni kampe, og det får danske Nicklas Røjkjær en del af æren for.

Han skiftede for halvandet år siden FC Fredericia ud med Mjällby og har siden udviklet sig til en nøglefigur på holdet og i svensk fodbold generelt.

Det mener hans assistenttræner Karl Marius Aksum i hvert fald.

– Nicklas er den bedste midtbanespiller i Allsvenskan. Han er komplet. Han løber rundt defensivt, har flest involveringer i det opbyggende spil og er altid med, når angrebene skal afsluttes, hvor han har en god fod, siger han til Sportbladet.

26-årige Nicklas Røjkjær har allerede scoret fem gange i otte kampe, hvilket er ganske imponerende taget hans position i betragtning.

– Der er ingen 6’er i Europa, som scorer så mange mål som Nicklas. Det er fuldstændig ekstremt. Anton Salétros er måske bedre til at forsvare og Nahir Besara er bedre til at lave den afgørende aflevering, men kigger du på hele pakken, så er ingen bedre end Nicklas i Allsvenskan, siger Karl Marius Aksum.

Danskerens flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen, og i vinter landede der et bud fra Hammarby på omkring otte millioner kroner.

Buddet blev imidlertid afvist, men ifølge Tipsbladets søstermedie FotbollDirekt er Hammarby faldet pladask for Nicklas Røjkjær, som de angiveligt vil byde på igen til sommer.

– Det er svært for mig at tale. Jeg snakker ikke så meget med min agent om andre klubber. Jeg har fokus på Mjällby nu, hvor det går rigtig godt. Der vil helt sikkert blive snakket en masse om spillere på vores hold, der har gjort det godt, siger danskeren til Sportbladet.

Ifølge FotbollDirekt forlanger Mjällby AIF et sted mellem 11 og 12 millioner kroner for deres danske talisman.

En transfersaga hans tidligere klub FC Fredericia formentlig følger med i. Tipsbladet har nemlig fortalt, at Superliga-oprykkeren har en videresalgsklausul i Nicklas Røjkjærs kontrakt.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show