30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

FCK har ikke siden efteråret 96' været i så lang en nederlagsrække i Superligaen.



FC København tabte lørdag aften 2-1 til FC Nordsjælland i Parken. ‘Løverne’ var ellers kommet foran på en tidlig scoring af Mohamed Elyounoussi, men i anden halvleg fik FC Nordsjælland vendt det hele på hovedet.

Nederlaget var FCK’s fjerde i træk i Superligaen. Klubben har tidligere haft perioder med svingende resultater og såkaldte mellemsæsoner, men man skal helt tilbage til 1996/97-sæsonen for senest at finde fire Superliga-nederlag på stribe for københavnerne.

Den aktuelle krise blev analyseret i Viaplay-programmet Onside, hvor Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen satte ord på problemerne i FC København.

– Det er gået galt, fordi FCK har fejlet på alle hylder. Hvem har ansvaret? Spillerne har et ansvar for, hvordan de præsterer. Træneren kan ikke få sammenhæng i holdet. En sportschef, der har ansvaret for en trup, hvor der har været grove og graverende fejl, siger Peter Sørensen i Onside.

Selvom FCK befinder sig i den dårligste stime i 30 år, så rækker Kenneth Emil Petersen dog en olivengren ud til Jacob Neestrup og Co.

– Det, der var et bundsolidt midterforsvar, er gået i opløsning. Der har været meget i FC København, som ikke har kørt på skinner. Jeg synes, selvom det kan klinge ekstremt hult, når man kigger på deres nuværende situation, men med en lille smule held, så havde FCK stået med seks point efter de her kampe (mod FCM og FCN, red.), siger Viaplay-eksperten.

Næste opgave for FC København er lørdagens udekamp mod OB. Fynboerne blev søndag kørt over af FC Midtjylland og tabte 4-1 efter en forfærdelig første halvleg.

Hvis det nuværende FCK-hold ikke skal skrive sig ind i historiebøgerne med negativt fortegn, kræver det som minimum et point på Nature Energy Park lørdag klokken 14.00.

Du kan se hele Onside-indslaget øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp