AaB-boss ærgrer sig: Det ser ud til, han smutter

AaB ser ud til at miste endnu et talent på en Søren Tengstedt-agtig måde, og det ærgrer sportschefen.



Lukas Klitten er efter alt at dømme snart fortid i AaB.

Den 20-årige venstre back, der er startet inde i de seneste fem kampe for U21-landsholdet, men ikke blev udtaget til det kommende EM, har kontraktudløb i AaB efter denne sæson, og den bliver næppe forlænget.

Det sker i kølvandet på et transfervindue i januar, hvor blandt andre Sampdoria viste interesse for Klitten.

– Vi har i lang tid forsøgt at forlænge kontrakten med Lukas, og vi har store planer med ham på den lange bane, men indtil videre har det ikke kunnet lade sig gøre at nå i mål. Vi har gjort, hvad vi kunne, og dags dato ser det ud til, at han forlader AaB, siger sportschef Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

Et brud har været under opsejling længe, fortæller sportschefen.

– I december fik vi at vide af hans rådgivere, at Lukas gerne ville skifte til en udenlandsk klub i januar, og der var nogle muligheder, men altså ikke noget, der faldt på plads.

Lukas Klitten er et produkt af AaB’s egen talentudvikling, han har været på U21-landsholdet, og han har spillet 28 kampe i Superligaen. Han er på mange måder prototypen på det, der kan ligne en god transfercase for nordjyderne.

Sådan ser historien dog ikke ud til at ende, og situationen minder meget om den, man så med Søren Tengstedt i sommer. Angriberen valgte ikke at forlænge sin kontrakt med AaB, og senere skiftede han til AGF på en fri transfer. Her har han blot spillet fem kampe i denne sæson.

– Det er klart, at vi gerne vil sikre vores talenter på lange kontrakter, udvikle dem og sælge dem videre. Så derfor er vi altid ærgerlige, når en ung spiller forlader os, uden vi får en transfersum, siger Inge André Olsen og tilføjer:

– I forhold til Søren Tengstedt er det jo ikke nogen hemmelighed, at vi utrolig gerne ville have beholdt ham, og hvis du spørger Tengstedt i dag, tror jeg, han vil sige, at han valgte forkert. Men fodboldspillere lytter rigtig meget til deres rådgivere. De unge spillere skal nogle gange slå lidt koldt vand i blodet.

Blandt andre Lukas Klitten, mener sportschefen.

– Jeg håber, at han tænker sig rigtig godt om. Vi vil gerne have ham i AaB, og vi har lagt en god plan for ham, så jeg håber, han overvejer den plan grundigt. Det er samtidig klart, at jo længere tid der går, uden at det ser ud til, at han har en fremtid i AaB, jo større er sandsynligheden for, at træneren satser på andre spillere, slutter Inge André Olsen.

AaB præsenterede onsdag Anders Hagelskjær som ny spiller til den kommende sæson, og han kan blandt andet dække Lukas Klittens position som venstre back. Hagelskjær gør sig dog primært i det centrale forsvar. 

Foruden Lukas Klitten regner AaB også med at tage afsked med to offensivspillere efter denne sæson – læs mere her. 





Helt på røven over Victor Froholdt




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar besked til danske debutanter

I svime over dansker: Bejler til landsholdet



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Divisionsforeningen med markant udmelding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dansker drillet af Mourinho

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

I chok over Steve Cooper-historie

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne