AaB – FC Nordsjælland

FC Nordsjælland har nok engang sagt farvel til et væld af profiler og fremstår svækket til forårets første kamp ude mod AaB



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Søn 16. feb kl. 14.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

AaB eller uafgjort

Odds 2.10

Spil hos Nordicbet

Odds fra maj 2, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

Oprykkerne fra Aalborg har leveret et ganske hæderligt comeback til Superligaen.

Jovel, de er løbet ind i et par øvertæver undervejs, men når man kigger på bundlinjen, er der god grund til tilfredshed.

Det altoverskyggende mål for sæsonen er selvfølgelig overlevelse, og her ligger AaB indtil videre lunt i svinget med syv point ned til Lyngby under stregen. I teorien lever drømmen om en plads i top-seks endnu, men mon ikke, fokus først og fremmest er på at lægge yderligere afstand til bunden?

I starten af sæsonen kom AaB til kort mod de bedste hold i rækken, blandt andet som følge af Menno Van Dams ultimative spillestil, men det var som om, at nordjyderne fandt en bedre balance i slutningen af efteråret, hvor de spillede det ene tætte opgør efter det andet. Udmærket illustreret ved hele fem krydser i de sidste syv kampe.

Siden sidste har AaB sagt farvel til Sebastian Otoa og John Iredale, mens en håndfuld nye spillere er kommet til. Heriblandt lejespilleren Isak Hansen-Aarøen, som ligner en potentiel starter søndag eftermiddag.

FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland drog på vinterpause på en aktuel syvendeplads. Á point med Silkeborg på sjettepladsen, og med trods alt beskedne fire point op til Randers på tredjepladsen.

Kampen om pladserne i mesterskabsspillet er voldsomt tæt med fem hold indenfor fire points afstand af hinanden, og der bliver altså kun plads til fire af dem.

I det henseende øger det ikke ligefrem top-seks chancerne hos FC Nordsjælland, at de i det netop overståede transfervindue, igen, igen, har sagt farvel til en del af holdets bærende profiler.

Tverskov, Ingvartsen, Svensson, Mads Hansen og Hey er alle fortid i klubben, mens der udover Tobias Salquist ikke er kommet nævneværdigt den anden vej i løbet af transfervinduet. Efterfølgende har FCN dog skrevet kontrakt med en kontraktfri Gustav Wikheim.

Traditionen tro har Farum-klubben tænkt sig at erstatte profilerne med egne talenter, og på den korte bane må det regnes for en betragtelig svækkelse.

Men med et overkommeligt slutprogram i grundspillet med modstand fra de fire nederste hold i rækken, klarer Jens Olsens tropper måske alligevel cuttet?

FC Nordsjælland har ingen nævneværdige fravær til opgøret mod AaB.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Diakhite, Bruus – Hansen-Aarøen, Davidsen, Widell – Jørgensen, Kelvin John, Ross

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Salquist, Høgsberg – Yirenki, Brink, Dorgeles – Egeli, Nene, Nygren

Dom:

Både bredden og startelleveren hos FC Nordsjælland er blevet svækket markant i løbet af vinteren, og når man tager i betragtning, at nordsjællænderne i forvejen har det langt bedre hjemme på kunstgræsset end på fremmed naturgræs, kunne der godt være en overraskelse i vente her.

AaB fandt mere stabilitet i slutningen af efteråret, hvor de gik mindre ultimativt og naivt til værks end i starten, og hvis de tager lidt af den snusfornuft med sig ind i foråret, bør vi have en tæt affære i vente på Aalborg Portland Park.

Dommen lyder på 1-1 mellem to klubber, som bør leve fint med et enkelt point i forårspremieren.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 2, 2025 04:11 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’



Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz