AaB har i denne sæson slidt med at komme på den rigtige side af nedrykningsstregen, og i skrivende stund er klubben fire point fra at komme på den rigtige side, hvor AC Horsens er det nærmeste hold.
Hvis det skulle blive til en nedrykning, så er det noget, som Aalborg-klubbens tidligere sportsdirektør Lynge Jakobsen har kunne vænne sig til. Det fortæller han i et interview med Eurosport.
– Som udgangspunkt for os, der holder rigtigt med AaB, vi synes, at det nærmer sig et grimt ord, der hedder forfærdelig, hvis vi skal rykke ned. På den anden side, så synes jeg også, at vi har vænnet os til tanken i meget lang tid, og det gør, at man tænker ‘Nåeh ja, herregud. Skal det ske, så er der andet her i livet, som vi kan glæde os over’, siger han og fortsætter:
– Og så vil vi som nordjyder sige, selvom ikke bryster os af så meget, så rykker vi fandme op til næste år. Anderledes kan det jo ikke være, lyder det fra Lynge Jakobsen.
Optimismen er dog på vej i den rigtige retning for AaB-legenden.
– Hvis du havde spurgt mig for fire uger siden, selvom der så var flere kampe, så havde jeg været lidt mere urolig for, om vi stod det igennem. Men jeg synes, at vores præstationer over de sidste tre-fire-fem kampe har været gode. Og måske endda været opadgående.
Derudover kommer han ind på, at der er forskel på denne sæson og dengang de tilbage i 2011 også kæmpede mod nedrykning. Dengang var det mere tæt, mener han og peger på, at man fra runde-til-runde kunne se, at man kunne komme over stregen med en sejr.
Hele interviewet, der er lavet forud for 1-0-sejren over Lyngby, kan ses i toppen af artiklen.
Lynge Jakobsen var først sportschef og siden sportsdirektør i AaB i perioden mellem 1996 og 2013, hvor det blev til to mesterskaber. I den tid har der været meget at se tilbage på at køb og salg af spillere. Læs mere om det her, hvor han ser tilbage.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
