123 kampe i Superligaen nåede Anthony Jung at spille for Brøndby IF i perioden fra 2017 til 2021, hvor han vendte hjem til Tyskland af personlige årsager.
Siden har han været i Werder Bremen, hvor han både har spillet 2. Bundesliga og Bundesliga, men til sommer skal der ske noget nyt i den rolige forsvarsspillers karriere. Kontrakten med Werder Bremen udløber, og så skal Anthony Jung finde noget nyt.
Og kunne det så være et comeback til Danmark?
Det vil han ikke udelukke, fastslår han i et interview med Tipsbladet.
– Nu er det jo selvfølgelig mere aktuelt end nogensinde, fordi min kontrakt med Werder Bremen udløber, og jeg forlader klubben til sommer. Det er afgjort.
– For mit vedkommende vil jeg aldrig sige aldrig. Jeg vil altid være åben og lydhør, hvis der er noget interesse, siger Anthony Jung til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg ved ikke, om vi vil flytte til Danmark alle sammen, for vi vil gerne have børnene i skole herhjemme i Tyskland, men fodboldmæssigt er jeg åben for alt. Jeg elsker Danmark og elskede at bo der, at møde folket, også uden for fodbolden. Det var en fantastisk tid. Jeg kan virkelig godt lide den danske mentalitet. Man ser også altid de her målinger over de gladeste mennesker i verden, og Danmark er altid i top. Det forstår man, når man bor der. Når jeg tænker tilbage, får jeg et smil på læben.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Fremhæver holdkammerater og rivaler
Anthony Jung spillede som nævnt fire år i dansk fodbold, så han nåede at krydse klinger med en hel del gode spillere i Brøndby samt hos rivalerne.
Og han nævner navne i flæng, når snakken falder på de gode spillere, han mødte i Superligaen.
– Der var mange gode spillere. Jeg tænker jo for eksempel på Jens Stage, der er min holdkammerat nu i Werder Bremen! Han var aldrig en spiller, der driblede meget, men jeg husker, at han spillede over for mig i Danmark, og han er bare så hårdtarbejdende og bliver aldrig træt. Det går en på nerverne i kampene.
– Så var ‘Jobbe’ (Jesper Lindstrøm, red.) jo også virkelig god, og skiftet til Eintracht Frankfurt var en logisk konsekvens af hans gode sæson. Jeg spillede også med Hany Mukhtar, der var virkelig god, og Kamil Wilczek havde nogle store sæsoner med en masse mål. Og det er også fedt at se Morten Frendrup have succes i Genoa, siger Anthony Jung og tilføjer så:
– Jeg elskede virkelig at se Jeppe Tverskov spille i OB. Vi spillede samme position, og jeg kunne godt lide hans stil. Han var altid modig med bolden og lavede risikable afleveringer.
– Robert Skov var virkelig god i FCK, Jens Martin Gammelby var også en god højre back i Silkeborg i 2017/18-sæsonen, og FC Nordsjælland var svære at spille imod på deres bane, særligt Mohammed Kudus.
– Der var så mange gode spillere i Danmark, og i dag ser vi jo, at så mange af dem er rykket til store klubber i udlandet. Det er en liga, hvor man kan tage et stort skridt fra.
Håber du at se Anthony Jung i Danmark igen?
0 Votes
Til slut er der også en sidste vigtig detalje, Anthony Jung vil have med, før interviewet slutter.
– Jeg husker også fansene. Jeg kan huske, at selvom vi spillede helt oppe i Aalborg, var udebaneafsnittene altid fulde. Altid! Og der var jo heller ikke kun gode tider, lyder det fra den 33-årige forsvarsspiller.
En spiller med et stort hjerte for Brøndby IF – og Danmark.

TransferLIVE: Brøndby kaprer ungt talent

Brasilianere mumificerer egyptere

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Afslører: Jagter milliondyr profil

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Vil kuppe FC København

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

’95-5 i Brøndbys favør’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Nu går de all-in på Højlund

Harder bombede forgæves for Danmark

Jagter dansk målræv

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Thomas Frank var et emne i storklub

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Holger Rune vinder

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

70-30 i FC Midtjyllands favør

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

’95-5 i FC Københavns favør’

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Går de på rov i Danmark?

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Rekordkøb kigger efter ny klub

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

FCK meget tæt på vigtig transfer

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov