FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Forårssolen tittede frem på Jens Jessens Vej 10, hvor FC København onsdag trænede frem mod pokalsemifinalen i Viborg.
Anderledes mørke skyer raser imidlertid henover de forsvarende danske mestre, der søndag missede top 6 efter nederlag til Randers FC.
Efterfølgende måtte Jacob Neestrup veje sin ord i mixed zone, og onsdag stod han igen på mål for det FCK-mandskab, som lige nu er i knæ.
– Vi skal tro på, at vi kan komme i en pokalfinale, men det kan også godt være, at tingene ikke vender indenfor den nærmeste fremtid. Det kan jeg ikke stå og garantere, men det jeg kan sige, er, at alle dem, jeg har snakket med i de seneste dage, er meget indstillet på at gøre alt, hvad de kan for at lave så mange træk som muligt, så FC København kan stå øverst på tronen til næste sæson.
– Nogle ting kan fikses i morgen, andre ting i overmorgen og noget kan ikke det. Sådan er det. Vi har, uanset hvad der sker, haft en historisk dårlig Superliga-sæson. Nu skal vi prøve at spille os i pokalfinalen. Det håber og tror jeg på, at vi kan. Så må vi starte der.
Udover at finde løsningerne spillemæssigt er lazarettet i FCK også ganske betragteligt. Robert, Junnosuke Suzuki, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi trænede ikke med resten af holdet – sidstnævnte gik ud med en skade i slutminutterne af Randers-kampen.
– Det finder vi ud af over de næste dage. Vi prøver at gøre alle spillere klar til kampen lørdag. Han fik en på låget. En hovedskade. Det er kun Elyounoussi og vores læge, som tager stilling til det, siger Jacob Neestrup.
FCK-chefen ønskede ikke at kommentere skadessituationen yderligere.

Åbent brev og konkret rygte
Udover de spillemæssige udfordringer og det tørre faktum, at FCK for første gang er en del af Superligaens bund 6, har de seneste dage været præget af markante historier omkring klubben.
Blandt andet har FC Københavns officielle fanklub i et åbent brev ytret deres bekymringer over situationen.
– Jeg kan sige, at jeg forstår, at alle har lyst til at ytre sig uanset, om det er bannere eller et åbent brev. Det er helt fair som FC København-fan. Det skal man selvfølgelig have lov til.
Derudover bragte BT tirsdag historien om, at FC København har ledt efter en afløser for Jacob Neestrup i tilfælde af en fyring og helt konkret, skulle klubben have henvendt sig til Bo Svensson.
– Jeg har ikke nogen kommentarer til det, siger Jacob Neestrup og gentager efterfølgende sig selv på et lignende spørgsmål.
FCK-chefen blev også forholdt, at Amir Richardson så hele Randers-kampen fra bænken, hvilket flere af klubbens fans har haft svært ved at forstå.
– Fordi jeg synes, dem der spillede på dagen, var det rigtige hold. Mere vil jeg ikke gå ind i det. Derudover havde vi regnet med at skulle gemme en udskiftning i forhold til Zanka, og hvor mange minutter han kunne holde til. Han kunne holde til tæt på 90, og det var et godt svar for os at få.
Kommer FCK i pokalfinalen?
0 Votes
Desuden understregede Jacob Neestrup, at alle tager et ansvar i jagten på en pokalfinale.
– Jeg kom ikke med stikpiller forleden eller smed nogen under bussen, men når du havner i den her situation, har alle et fælles ansvar. Det har jeg. Jeg har et kæmpe ansvar i det her, men det er fælles. Der er også nogle spillere, som skal præstere bedre. Det ville da også være for nemt at gå ud og sige, at nu skal træneren tage sig sammen eller det er de her to spillere. Det er noget, vi alle sammen skal gøre, og alle skal ruske op i sig selv for at komme i en pokalfinale på lørdag.
FC København har et fint udgangspunkt med en 2-1-sejr fra første opgør – returopgøret foregår i Viborg på lørdag, og under onsdagens træning forberedte man sig på alle scenarier.
Tipsbladets udsendte kunne i hvert fald konstatere, at der blev øvet straffespark.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
MEDIE
631 millioner kroner
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Kritik preller af på Arteta
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
Arne Slot dybt frustreret
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE