Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Onsdag var der mediedag i FC København, hvor Jacob Neestrup kommenterede krisen og de seneste dage, hvor et åbent brev og Bo Svenssons navn har præget mediebilledet.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Forårssolen tittede frem på Jens Jessens Vej 10, hvor FC København onsdag trænede frem mod pokalsemifinalen i Viborg.

Anderledes mørke skyer raser imidlertid henover de forsvarende danske mestre, der søndag missede top 6 efter nederlag til Randers FC.

Efterfølgende måtte Jacob Neestrup veje sin ord i mixed zone, og onsdag stod han igen på mål for det FCK-mandskab, som lige nu er i knæ.

– Vi skal tro på, at vi kan komme i en pokalfinale, men det kan også godt være, at tingene ikke vender indenfor den nærmeste fremtid. Det kan jeg ikke stå og garantere, men det jeg kan sige, er, at alle dem, jeg har snakket med i de seneste dage, er meget indstillet på at gøre alt, hvad de kan for at lave så mange træk som muligt, så FC København kan stå øverst på tronen til næste sæson.

– Nogle ting kan fikses i morgen, andre ting i overmorgen og noget kan ikke det. Sådan er det. Vi har, uanset hvad der sker, haft en historisk dårlig Superliga-sæson. Nu skal vi prøve at spille os i pokalfinalen. Det håber og tror jeg på, at vi kan. Så må vi starte der.

Udover at finde løsningerne spillemæssigt er lazarettet i FCK også ganske betragteligt. Robert, Junnosuke Suzuki, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi trænede ikke med resten af holdet – sidstnævnte gik ud med en skade i slutminutterne af Randers-kampen.

– Det finder vi ud af over de næste dage. Vi prøver at gøre alle spillere klar til kampen lørdag. Han fik en på låget. En hovedskade. Det er kun Elyounoussi og vores læge, som tager stilling til det, siger Jacob Neestrup.

FCK-chefen ønskede ikke at kommentere skadessituationen yderligere.

Åbent brev og konkret rygte

Udover de spillemæssige udfordringer og det tørre faktum, at FCK for første gang er en del af Superligaens bund 6, har de seneste dage været præget af markante historier omkring klubben.

Blandt andet har FC Københavns officielle fanklub i et åbent brev ytret deres bekymringer over situationen.

– Jeg kan sige, at jeg forstår, at alle har lyst til at ytre sig uanset, om det er bannere eller et åbent brev. Det er helt fair som FC København-fan. Det skal man selvfølgelig have lov til.

Derudover bragte BT tirsdag historien om, at FC København har ledt efter en afløser for Jacob Neestrup i tilfælde af en fyring og helt konkret, skulle klubben have henvendt sig til Bo Svensson.

– Jeg har ikke nogen kommentarer til det, siger Jacob Neestrup og gentager efterfølgende sig selv på et lignende spørgsmål.

FCK-chefen blev også forholdt, at Amir Richardson så hele Randers-kampen fra bænken, hvilket flere af klubbens fans har haft svært ved at forstå.

– Fordi jeg synes, dem der spillede på dagen, var det rigtige hold. Mere vil jeg ikke gå ind i det. Derudover havde vi regnet med at skulle gemme en udskiftning i forhold til Zanka, og hvor mange minutter han kunne holde til. Han kunne holde til tæt på 90, og det var et godt svar for os at få.

Kommer FCK i pokalfinalen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Desuden understregede Jacob Neestrup, at alle tager et ansvar i jagten på en pokalfinale.

– Jeg kom ikke med stikpiller forleden eller smed nogen under bussen, men når du havner i den her situation, har alle et fælles ansvar. Det har jeg. Jeg har et kæmpe ansvar i det her, men det er fælles. Der er også nogle spillere, som skal præstere bedre. Det ville da også være for nemt at gå ud og sige, at nu skal træneren tage sig sammen eller det er de her to spillere. Det er noget, vi alle sammen skal gøre, og alle skal ruske op i sig selv for at komme i en pokalfinale på lørdag.

FC København har et fint udgangspunkt med en 2-1-sejr fra første opgør – returopgøret foregår i Viborg på lørdag, og under onsdagens træning forberedte man sig på alle scenarier.

Tipsbladets udsendte kunne i hvert fald konstatere, at der blev øvet straffespark.






11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Brøndby-handel er kollapset

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien

Philip Billing tabte kæben

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

Helt på røven over Victor Froholdt

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nu flytter anfører til Danmark

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Av, FCK! Her er de værst af alle



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar besked til danske debutanter

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding