FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Forårssolen tittede frem på Jens Jessens Vej 10, hvor FC København onsdag trænede frem mod pokalsemifinalen i Viborg.
Anderledes mørke skyer raser imidlertid henover de forsvarende danske mestre, der søndag missede top 6 efter nederlag til Randers FC.
Efterfølgende måtte Jacob Neestrup veje sin ord i mixed zone, og onsdag stod han igen på mål for det FCK-mandskab, som lige nu er i knæ.
– Vi skal tro på, at vi kan komme i en pokalfinale, men det kan også godt være, at tingene ikke vender indenfor den nærmeste fremtid. Det kan jeg ikke stå og garantere, men det jeg kan sige, er, at alle dem, jeg har snakket med i de seneste dage, er meget indstillet på at gøre alt, hvad de kan for at lave så mange træk som muligt, så FC København kan stå øverst på tronen til næste sæson.
– Nogle ting kan fikses i morgen, andre ting i overmorgen og noget kan ikke det. Sådan er det. Vi har, uanset hvad der sker, haft en historisk dårlig Superliga-sæson. Nu skal vi prøve at spille os i pokalfinalen. Det håber og tror jeg på, at vi kan. Så må vi starte der.
Udover at finde løsningerne spillemæssigt er lazarettet i FCK også ganske betragteligt. Robert, Junnosuke Suzuki, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi trænede ikke med resten af holdet – sidstnævnte gik ud med en skade i slutminutterne af Randers-kampen.
– Det finder vi ud af over de næste dage. Vi prøver at gøre alle spillere klar til kampen lørdag. Han fik en på låget. En hovedskade. Det er kun Elyounoussi og vores læge, som tager stilling til det, siger Jacob Neestrup.
FCK-chefen ønskede ikke at kommentere skadessituationen yderligere.

Åbent brev og konkret rygte
Udover de spillemæssige udfordringer og det tørre faktum, at FCK for første gang er en del af Superligaens bund 6, har de seneste dage været præget af markante historier omkring klubben.
Blandt andet har FC Københavns officielle fanklub i et åbent brev ytret deres bekymringer over situationen.
– Jeg kan sige, at jeg forstår, at alle har lyst til at ytre sig uanset, om det er bannere eller et åbent brev. Det er helt fair som FC København-fan. Det skal man selvfølgelig have lov til.
Derudover bragte BT tirsdag historien om, at FC København har ledt efter en afløser for Jacob Neestrup i tilfælde af en fyring og helt konkret, skulle klubben have henvendt sig til Bo Svensson.
– Jeg har ikke nogen kommentarer til det, siger Jacob Neestrup og gentager efterfølgende sig selv på et lignende spørgsmål.
FCK-chefen blev også forholdt, at Amir Richardson så hele Randers-kampen fra bænken, hvilket flere af klubbens fans har haft svært ved at forstå.
– Fordi jeg synes, dem der spillede på dagen, var det rigtige hold. Mere vil jeg ikke gå ind i det. Derudover havde vi regnet med at skulle gemme en udskiftning i forhold til Zanka, og hvor mange minutter han kunne holde til. Han kunne holde til tæt på 90, og det var et godt svar for os at få.
Kommer FCK i pokalfinalen?
0 Votes
Desuden understregede Jacob Neestrup, at alle tager et ansvar i jagten på en pokalfinale.
– Jeg kom ikke med stikpiller forleden eller smed nogen under bussen, men når du havner i den her situation, har alle et fælles ansvar. Det har jeg. Jeg har et kæmpe ansvar i det her, men det er fælles. Der er også nogle spillere, som skal præstere bedre. Det ville da også være for nemt at gå ud og sige, at nu skal træneren tage sig sammen eller det er de her to spillere. Det er noget, vi alle sammen skal gøre, og alle skal ruske op i sig selv for at komme i en pokalfinale på lørdag.
FC København har et fint udgangspunkt med en 2-1-sejr fra første opgør – returopgøret foregår i Viborg på lørdag, og under onsdagens træning forberedte man sig på alle scenarier.
Tipsbladets udsendte kunne i hvert fald konstatere, at der blev øvet straffespark.
LIVE
Superliga-LIVE: Peter Sand på vej ind i dansk klub
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
LIVE
TransferLIVE: FC Nordsjælland køber gammel kending
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
STORT INTERVIEW
Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger
EKSKLUSIVT
Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
INTERVIEW
Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
MEDIE
Tre storklubber jagter Bruno Fernandes
TOPNYHED
Farzam: De er dark horse til mesterskabet
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
MEDIE
Dansker i rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
AVIS