Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

FC Midtjylland er tæt på at præsentere en ny angriber. Tipsbladet har talt med hans tidligere holdkammerat Aaron Akalé, der i dag spiller i Middelfart, om Superliga-scoopet.



FC Midtjylland kan snart præsentere endnu en forstærkning i kantspilleren Junior Zé.

Tipsbladet kunne fredag afsløre, at den 19-årige schweizer, der er blevet beskrevet som et af de største talenter i FC Basel de senere år, er på vej til FC Midtjylland på et lejemål for resten af sæsonen – aftalen indeholder en købsoption.

LÆS MERE: FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis’

Junior Zé fik allerede sin debut for FC Basel som blot 17-årig, men han har ikke endnu formået at få sit gennembrud og etablere sig på seniorniveau.

Nu må tiden vise, om han formår at overbevise i dansk fodbold.

Hans gode ven, tidligere holdkammerat i FC Basel gennem tre år og nuværende Middelfart-angriber Aaron Akalé tror dog på, at skiftet er det helt rette for Junior Zé.

– Jeg tror, det er et godt skifte for ham, da mange unge spillere får chancen i dansk fodbold. Jeg tror og håber, at han kan få en masse minutter, og så er der et godt niveau i dansk fodbold. Der er mere intensitet og flere dueller end i schweizisk fodbold, så jeg er ikke bekymret for, at han nu skal til Danmark, siger franskmanden til Tipsbladet og tilføjer:

– Da jeg kom til Basel, var han en af de bedste på holdet. Jeg har aldrig set en spiller som ham i en-mod-en-spillet. Han er også en god afslutter og har disciplin i træning. Nogle gange kan han godt være lidt egoistisk, men det skal man også være, når man er angriber og gerne vil score mål. Han er ligeglad med, hvem hans modstander er – om det er en ung eller erfaren – så klør han bare på.

Det lyder alt sammen spændende, og så tyder det på, at FC Midtjylland har gjort et grundigt forarbejde.

– Jeg har engang snakket med en scout fra FC Midtjylland, der spurgte mig om Junior. Han ville gerne have mig til at fortælle om Junior, og hvad han er for en spiller, fortæller Aaron Akalé.

Aaron Akalé har ikke selv snakket med Junior Zé om skiftet til FC Midtjylland, men det har han helt sikkert tænkt sig at gøre.

Aaron Akalé kender FC Midtjyllands nye signing Junior Zé særdeles godt fra deres fælles tid i FC Basel. Foto: Middelfart Boldklub.

God start i Middelfart

I sommer var det lidt af en nyhed, da 1. divisionsoprykkerne Middelfart pludselig kunne præsentere Aaron Akalé fra FC Basel.

Franskmanden fik blot en enkelt førsteholdsoptræden for FC Basel, hvor han primært var et aktiv på klubbens U21-mandskab.

Han har dog fået en stærk start på tilværelsen i dansk fodbold.

– Jeg har fået en god start i Danmark, og det har været en lettere start, da jeg kan tale engelsk. Det har hjulpet på min integration, da alle her i Danmark snakker engelsk. Jeg kan godt lide dansk fodbold, og det er et godt niveau. Jeg har lært en masse på seniorniveau, og så synes jeg, det er bedre at være her end i Schweiz, da jeg fornemmer, at man er mere synlig.

Aaron Akalé er fast mand i angrebet og står noteret for fire scoringer og tre assister for det Middelfart-mandskab, der tidligere på måneden sagde farvel til cheftræner Kim Engstrøm og goddag til hans afløser Kristoffer Johannsen.

– Jeg havde gode snakke med Kim, da jeg kom hertil, og han har hjulpet mig med at blive den spiller, jeg er nu. Jeg havde det godt med ham, men nu har vi fået en ny og dygtig træner. Jeg tror på, at vi kan tage det næste skridt, og målet er helt klart at blive i ligaen. Jeg er sikker på, at vi kan klare det. Det var en fornøjelse at have Kim, og det er altid anderledes, når der kommer en ny træner, men vi bevarer fokus og er klar på den anden halvdel af sæsonen.

Middelfart indtager sidstepladsen i 1. division med seks point op til sine nærmeste konkurrenter, men Aaron Akalé tror på, at man kan klare skærene.

– Jeg drømmer om at slutte sæsonen på en god måde og score omkring 8-10 mål. Det vil være godt i min første sæson som senior. Jeg vil også gerne gøre mig selv mere synlig og måske komme til Superligaen. Det må vi se på, for lige nu er mit hovedmål, at vi bliver i 1. division.

20-årige Aaron Akalé er på kontrakt i Middelfart frem til sommeren 2027.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Født i Danmark og på vej til VM

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’