Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

FC Midtjylland er tæt på at præsentere en ny angriber. Tipsbladet har talt med hans tidligere holdkammerat Aaron Akalé, der i dag spiller i Middelfart, om Superliga-scoopet.



FC Midtjylland kan snart præsentere endnu en forstærkning i kantspilleren Junior Zé.

Tipsbladet kunne fredag afsløre, at den 19-årige schweizer, der er blevet beskrevet som et af de største talenter i FC Basel de senere år, er på vej til FC Midtjylland på et lejemål for resten af sæsonen – aftalen indeholder en købsoption.

LÆS MERE: FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis’

Junior Zé fik allerede sin debut for FC Basel som blot 17-årig, men han har ikke endnu formået at få sit gennembrud og etablere sig på seniorniveau.

Nu må tiden vise, om han formår at overbevise i dansk fodbold.

Hans gode ven, tidligere holdkammerat i FC Basel gennem tre år og nuværende Middelfart-angriber Aaron Akalé tror dog på, at skiftet er det helt rette for Junior Zé.

– Jeg tror, det er et godt skifte for ham, da mange unge spillere får chancen i dansk fodbold. Jeg tror og håber, at han kan få en masse minutter, og så er der et godt niveau i dansk fodbold. Der er mere intensitet og flere dueller end i schweizisk fodbold, så jeg er ikke bekymret for, at han nu skal til Danmark, siger franskmanden til Tipsbladet og tilføjer:

– Da jeg kom til Basel, var han en af de bedste på holdet. Jeg har aldrig set en spiller som ham i en-mod-en-spillet. Han er også en god afslutter og har disciplin i træning. Nogle gange kan han godt være lidt egoistisk, men det skal man også være, når man er angriber og gerne vil score mål. Han er ligeglad med, hvem hans modstander er – om det er en ung eller erfaren – så klør han bare på.

Det lyder alt sammen spændende, og så tyder det på, at FC Midtjylland har gjort et grundigt forarbejde.

– Jeg har engang snakket med en scout fra FC Midtjylland, der spurgte mig om Junior. Han ville gerne have mig til at fortælle om Junior, og hvad han er for en spiller, fortæller Aaron Akalé.

Aaron Akalé har ikke selv snakket med Junior Zé om skiftet til FC Midtjylland, men det har han helt sikkert tænkt sig at gøre.

Aaron Akalé kender FC Midtjyllands nye signing Junior Zé særdeles godt fra deres fælles tid i FC Basel. Foto: Middelfart Boldklub.

God start i Middelfart

I sommer var det lidt af en nyhed, da 1. divisionsoprykkerne Middelfart pludselig kunne præsentere Aaron Akalé fra FC Basel.

Franskmanden fik blot en enkelt førsteholdsoptræden for FC Basel, hvor han primært var et aktiv på klubbens U21-mandskab.

Han har dog fået en stærk start på tilværelsen i dansk fodbold.

– Jeg har fået en god start i Danmark, og det har været en lettere start, da jeg kan tale engelsk. Det har hjulpet på min integration, da alle her i Danmark snakker engelsk. Jeg kan godt lide dansk fodbold, og det er et godt niveau. Jeg har lært en masse på seniorniveau, og så synes jeg, det er bedre at være her end i Schweiz, da jeg fornemmer, at man er mere synlig.

Aaron Akalé er fast mand i angrebet og står noteret for fire scoringer og tre assister for det Middelfart-mandskab, der tidligere på måneden sagde farvel til cheftræner Kim Engstrøm og goddag til hans afløser Kristoffer Johannsen.

– Jeg havde gode snakke med Kim, da jeg kom hertil, og han har hjulpet mig med at blive den spiller, jeg er nu. Jeg havde det godt med ham, men nu har vi fået en ny og dygtig træner. Jeg tror på, at vi kan tage det næste skridt, og målet er helt klart at blive i ligaen. Jeg er sikker på, at vi kan klare det. Det var en fornøjelse at have Kim, og det er altid anderledes, når der kommer en ny træner, men vi bevarer fokus og er klar på den anden halvdel af sæsonen.

Middelfart indtager sidstepladsen i 1. division med seks point op til sine nærmeste konkurrenter, men Aaron Akalé tror på, at man kan klare skærene.

– Jeg drømmer om at slutte sæsonen på en god måde og score omkring 8-10 mål. Det vil være godt i min første sæson som senior. Jeg vil også gerne gøre mig selv mere synlig og måske komme til Superligaen. Det må vi se på, for lige nu er mit hovedmål, at vi bliver i 1. division.

20-årige Aaron Akalé er på kontrakt i Middelfart frem til sommeren 2027.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Video: Her kommer AGF bagud

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-bænken var rasende!



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

OB – FC Midtjylland

Viborg FF – Brøndby IF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

FC Fredericia – AGF

Sønderjyske – Silkeborg IF

Salah strålede for Liverpool

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Præsenterer Thomas Franks afløser

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer