Absalonsen: Kan ikke drømme om en bedre måde at slutte karrieren på

SønderjyskE-profilen Johan Absalonsen kan snart have spillet sin sidste kamp i topfodbold. Den endelige beslutning er ikke taget, men det bliver den snart.



Han fylder 35 år til efteråret og har været en profil i den danske Superliga i lang tid, men snart slutter karrieren for Johan Absalonsen.

Om det bliver denne sommer, eller om det først bliver om et år, har SønderjyskE’s viceanfører endnu ikke taget en beslutning om, for der er for og imod ved begge modeller.

Absalonsens klub har sikret sig en ny sæson i Superligaen, og så fik han i onsdags lov til at løfte Sydbank Pokalen, da klubben vandt med 2-0 over AaB. En sejr, der sender SønderjyskE i Europa.

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler

Til Radio4 siger Johan Absalonsen om fremtiden.

– Det er den overvejelse, at jeg ved, der er en udløbsdato for mig i fodboldverdenen. Og mit ønske har altid været at kunne sætte et fornuftigt og respektfuldt punktum for min karriere, uden at det blev et år på bænken eller tribunen eller med en skade. Det har altid været min ønskeslutning på karrieren. Der kan man sige, at den situation, jeg er i lige nu, den kunne jeg næsten ikke selv have skrevet meget bedre i forhold til, hvis det skulle blive til et karrierestop denne sommer.

. Det er det, der taler for, at jeg med god samvittighed kan sige, at det var 17 gode år i professionel topfodbold, og så begynder jeg at starte et nyt liv. Men det har heller ikke gjort beslutningen nemmere, at der pludseligt kommer Europa Cup-kampe til efteråret, og at der ligger nogle gulerødder og venter i forhold til, at jeg skal ud og spille på større herregård i Europa og mod større hold.

Læs også:Fodboldchef i AaB: FC Nordsjælland er mere faste i, hvad de vil

– Det er det, der skal opvejes nu her de næste dage og uger i forhold til, hvad jeg vælger. men jeg har altid ønsket, at det skal slutte på en god måde, og jeg kan ikke drømme om en bedre måde at slutte min karriere på. Dermed ikke sagt, at jeg har truffet beslutningen, men det er de tanker jeg gør mig lige nu, siger SønderjyskE-spilleren til Radio4.

Johan Absalonsen, der har to danske A-landskampe på cv’et, startede karrieren i Brøndby, inden han spillede fem år for OB. Han var i FC København i 11/12, og efter et kort lejeophold i Horsens har han spillet for SønderjyskE. Kun afbrudt af et enkelt år i Australien hos Adelaide.

I alt har Absalonsen spillet 357 Superliga-kampe. Onsdag spiller SønderjyskE sæsonens sidste kamp, når man gæster Lyngby. Den kamp kan altså også blive Absalonsens sidste i karrieren.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:2. Bundesliga-klub forbereder sig uden tidligere Superliga-profil
Læs også:Optakt: AC Horsens – Hobro IK




Ruben Amorim på vej til ny storklub?




LIVE

TransferLIVE: Man Utd spørger på kroatisk træner

Højlund roser FC Københavns fans

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Brøndby forhandler om stor transfer

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

‘Det er ret let at se’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

– Det er forfærdeligt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Legender med dyster melding

Manchester City køber landsholdsspiller

Tyskere blitzer Nordlondon

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem