Absalonsen: Kan ikke drømme om en bedre måde at slutte karrieren på

SønderjyskE-profilen Johan Absalonsen kan snart have spillet sin sidste kamp i topfodbold. Den endelige beslutning er ikke taget, men det bliver den snart.



Han fylder 35 år til efteråret og har været en profil i den danske Superliga i lang tid, men snart slutter karrieren for Johan Absalonsen.

Om det bliver denne sommer, eller om det først bliver om et år, har SønderjyskE’s viceanfører endnu ikke taget en beslutning om, for der er for og imod ved begge modeller.

Absalonsens klub har sikret sig en ny sæson i Superligaen, og så fik han i onsdags lov til at løfte Sydbank Pokalen, da klubben vandt med 2-0 over AaB. En sejr, der sender SønderjyskE i Europa.

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler

Til Radio4 siger Johan Absalonsen om fremtiden.

– Det er den overvejelse, at jeg ved, der er en udløbsdato for mig i fodboldverdenen. Og mit ønske har altid været at kunne sætte et fornuftigt og respektfuldt punktum for min karriere, uden at det blev et år på bænken eller tribunen eller med en skade. Det har altid været min ønskeslutning på karrieren. Der kan man sige, at den situation, jeg er i lige nu, den kunne jeg næsten ikke selv have skrevet meget bedre i forhold til, hvis det skulle blive til et karrierestop denne sommer.

. Det er det, der taler for, at jeg med god samvittighed kan sige, at det var 17 gode år i professionel topfodbold, og så begynder jeg at starte et nyt liv. Men det har heller ikke gjort beslutningen nemmere, at der pludseligt kommer Europa Cup-kampe til efteråret, og at der ligger nogle gulerødder og venter i forhold til, at jeg skal ud og spille på større herregård i Europa og mod større hold.

Læs også:Fodboldchef i AaB: FC Nordsjælland er mere faste i, hvad de vil

– Det er det, der skal opvejes nu her de næste dage og uger i forhold til, hvad jeg vælger. men jeg har altid ønsket, at det skal slutte på en god måde, og jeg kan ikke drømme om en bedre måde at slutte min karriere på. Dermed ikke sagt, at jeg har truffet beslutningen, men det er de tanker jeg gør mig lige nu, siger SønderjyskE-spilleren til Radio4.

Johan Absalonsen, der har to danske A-landskampe på cv’et, startede karrieren i Brøndby, inden han spillede fem år for OB. Han var i FC København i 11/12, og efter et kort lejeophold i Horsens har han spillet for SønderjyskE. Kun afbrudt af et enkelt år i Australien hos Adelaide.

I alt har Absalonsen spillet 357 Superliga-kampe. Onsdag spiller SønderjyskE sæsonens sidste kamp, når man gæster Lyngby. Den kamp kan altså også blive Absalonsens sidste i karrieren.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:2. Bundesliga-klub forbereder sig uden tidligere Superliga-profil
Læs også:Optakt: AC Horsens – Hobro IK




Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’


Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

‘Sur over Brøndby-transfer’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over