Absalonsen: Kan ikke drømme om en bedre måde at slutte karrieren på

SønderjyskE-profilen Johan Absalonsen kan snart have spillet sin sidste kamp i topfodbold. Den endelige beslutning er ikke taget, men det bliver den snart.



Han fylder 35 år til efteråret og har været en profil i den danske Superliga i lang tid, men snart slutter karrieren for Johan Absalonsen.

Om det bliver denne sommer, eller om det først bliver om et år, har SønderjyskE’s viceanfører endnu ikke taget en beslutning om, for der er for og imod ved begge modeller.

Absalonsens klub har sikret sig en ny sæson i Superligaen, og så fik han i onsdags lov til at løfte Sydbank Pokalen, da klubben vandt med 2-0 over AaB. En sejr, der sender SønderjyskE i Europa.

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler

Til Radio4 siger Johan Absalonsen om fremtiden.

– Det er den overvejelse, at jeg ved, der er en udløbsdato for mig i fodboldverdenen. Og mit ønske har altid været at kunne sætte et fornuftigt og respektfuldt punktum for min karriere, uden at det blev et år på bænken eller tribunen eller med en skade. Det har altid været min ønskeslutning på karrieren. Der kan man sige, at den situation, jeg er i lige nu, den kunne jeg næsten ikke selv have skrevet meget bedre i forhold til, hvis det skulle blive til et karrierestop denne sommer.

. Det er det, der taler for, at jeg med god samvittighed kan sige, at det var 17 gode år i professionel topfodbold, og så begynder jeg at starte et nyt liv. Men det har heller ikke gjort beslutningen nemmere, at der pludseligt kommer Europa Cup-kampe til efteråret, og at der ligger nogle gulerødder og venter i forhold til, at jeg skal ud og spille på større herregård i Europa og mod større hold.

Læs også:Fodboldchef i AaB: FC Nordsjælland er mere faste i, hvad de vil

– Det er det, der skal opvejes nu her de næste dage og uger i forhold til, hvad jeg vælger. men jeg har altid ønsket, at det skal slutte på en god måde, og jeg kan ikke drømme om en bedre måde at slutte min karriere på. Dermed ikke sagt, at jeg har truffet beslutningen, men det er de tanker jeg gør mig lige nu, siger SønderjyskE-spilleren til Radio4.

Johan Absalonsen, der har to danske A-landskampe på cv’et, startede karrieren i Brøndby, inden han spillede fem år for OB. Han var i FC København i 11/12, og efter et kort lejeophold i Horsens har han spillet for SønderjyskE. Kun afbrudt af et enkelt år i Australien hos Adelaide.

I alt har Absalonsen spillet 357 Superliga-kampe. Onsdag spiller SønderjyskE sæsonens sidste kamp, når man gæster Lyngby. Den kamp kan altså også blive Absalonsens sidste i karrieren.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:2. Bundesliga-klub forbereder sig uden tidligere Superliga-profil
Læs også:Optakt: AC Horsens – Hobro IK




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

– Det er meget svært for Nørgaard

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Mere aktivitet på vej i FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Stor profil skifter til FC København

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland