Han fylder 35 år til efteråret og har været en profil i den danske Superliga i lang tid, men snart slutter karrieren for Johan Absalonsen.
Om det bliver denne sommer, eller om det først bliver om et år, har SønderjyskE’s viceanfører endnu ikke taget en beslutning om, for der er for og imod ved begge modeller.
Absalonsens klub har sikret sig en ny sæson i Superligaen, og så fik han i onsdags lov til at løfte Sydbank Pokalen, da klubben vandt med 2-0 over AaB. En sejr, der sender SønderjyskE i Europa.
Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Til Radio4 siger Johan Absalonsen om fremtiden.
– Det er den overvejelse, at jeg ved, der er en udløbsdato for mig i fodboldverdenen. Og mit ønske har altid været at kunne sætte et fornuftigt og respektfuldt punktum for min karriere, uden at det blev et år på bænken eller tribunen eller med en skade. Det har altid været min ønskeslutning på karrieren. Der kan man sige, at den situation, jeg er i lige nu, den kunne jeg næsten ikke selv have skrevet meget bedre i forhold til, hvis det skulle blive til et karrierestop denne sommer.
. Det er det, der taler for, at jeg med god samvittighed kan sige, at det var 17 gode år i professionel topfodbold, og så begynder jeg at starte et nyt liv. Men det har heller ikke gjort beslutningen nemmere, at der pludseligt kommer Europa Cup-kampe til efteråret, og at der ligger nogle gulerødder og venter i forhold til, at jeg skal ud og spille på større herregård i Europa og mod større hold.
Læs også:Fodboldchef i AaB: FC Nordsjælland er mere faste i, hvad de vil
– Det er det, der skal opvejes nu her de næste dage og uger i forhold til, hvad jeg vælger. men jeg har altid ønsket, at det skal slutte på en god måde, og jeg kan ikke drømme om en bedre måde at slutte min karriere på. Dermed ikke sagt, at jeg har truffet beslutningen, men det er de tanker jeg gør mig lige nu, siger SønderjyskE-spilleren til Radio4.
Johan Absalonsen, der har to danske A-landskampe på cv’et, startede karrieren i Brøndby, inden han spillede fem år for OB. Han var i FC København i 11/12, og efter et kort lejeophold i Horsens har han spillet for SønderjyskE. Kun afbrudt af et enkelt år i Australien hos Adelaide.
I alt har Absalonsen spillet 357 Superliga-kampe. Onsdag spiller SønderjyskE sæsonens sidste kamp, når man gæster Lyngby. Den kamp kan altså også blive Absalonsens sidste i karrieren.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:2. Bundesliga-klub forbereder sig uden tidligere Superliga-profil
Læs også:Optakt: AC Horsens – Hobro IK
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
