Optakt: AC Horsens – Hobro IK

AC Horsens har formentlig aldrig været større favoritter i en Superliga-kamp, end de er onsdag mod Hobro IK.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00 
Spillested: CASA Arena, Horsens 
Slutspil: Pulje 2 
Dommer: Jens Maae 
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #achhob #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:
Bo Henriksens tropper er det tredjebedste hold i Superligaen foråret, og onsdag kan AC Horsens med en sejr spille sig i “finalen om syvendepladsen”, som er næstsidste step inden en eventuel kamp om at komme i Europa.

Vinderen af pulje 2 slipper nemlig for to playoff-kampe, da de står til at møde SønderjyskE, som hives ud af Europa-kapløbet, fordi de som bekendt allerede er kvalificeret takket være triumfen i pokalen. 

AC Horsens kan altså med andre ord sikre sig minimum en ottendeplads i Superligaen og desuden slippe for to kampe, hvis de vinder over Hobro IK.

Før kampen er Den Gule Fare et point foran Randers FC på andenpladsen, så Horsens er alt andet end lige nødt til at tage opgaven alvorligt.

Hallur Hansson udgik med en skade i seneste kamp mod Esbjerg fB, og han står nok over mod Hobro. 

Hobro IK:
Peter Sørensens mandskab skal ud i to overlevelseskampe mod Lyngby Boldklub, og det er formentlig det primære, der fylder i Himmerland på nuværende tidspunkt. Det gør AC Horsens-kampen nok knap så meget. Det må man bare være ærlig at sige.

Læs også:Brentford tager afsked med tre danskere

Det er aldrig nogensinde en dårlig ting at vinde en fodboldkamp, og en sejr over AC Horsens vil give Hobro-spillerne et mere positivt afsæt til Lyngby-kampene, end et nederlag vil, men først og fremmest fokuserer himmerlændingene nok på ikke at få nogle dumme skader eller karantæner, der kan påvirke chancerne mod Lyngby.

Hobro har hele den centrale midtbane i form af Christian Cappis og Jonas Brix-Damborg i karantæne mod AC Horsens. I samme forbindelse er det værd at lægge mærke til Emmanuel Sabbi, Edgar Babayan, Imed Louati og Simon Jakobsen er i karantænefare mod AC Horsens og for alt i verden skal undgå en advarsel.

Karantæner:
AC Horsens: Ingen
Hobro IK: Christian Cappis og Jonas Brix-Damborg

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Kjær, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Brock-Madsen, Frantsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Gotfredsen, Onkony, Minor, Tjørnelund – Sabbi, Mejlstrup, Hussein, Skjellerup – Kirkevold, Louati

Profilen:
Med både Brix-Damborg og Cappis ude med karantæne kan det meget vel tænkes, at unge Hamse Hussein får sin første start for Hobro IK. Den 20-årige midtbanemand taler et gedigent nordjysk, men han har rødder i Somalia, og faktisk kan han snart få sin debut for det somaliske landshold. Læs mere om den historie her.

Vidste du, at..:
Edgar Babayan skal undgå en advarsel i onsdagens kamp, og det har han det ikke altid nemt ved. Kantspilleren har fået 10 gule kort i denne sæson, og det er kun overgået af AGF’eren Nicolai Poulsen. Derfor er det næppe utænkeligt, at Peter Sørensen starter med Babayan på bænken mod AC Horsens.

Læs også:AC Horsens-keeper i topform: Rusten er banket af

Dom:
AC Horsens har en del at spille for, og det har Hobro IK slet ikke. Det er én af årsagerne til, at AC Horsens er større favoritter, end de formentlig nogensinde har været før i en Superliga-kamp. 

Bo Henriksens mandskab er i god form, og de bør vinde onsdagens hjemmekamp. AC Horsens besejrer Hobro IK 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Ståle Solbakkens frygt er blevet til virkelighed: Det er det, vi ser nu
Læs også:SIF-back overvejer fremtiden: Vil gerne spille på øverste hylde




Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tottenham straffes for nazihilsner

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt