Første runde ved de afrikanske mesterskaber er færdigspillet, og det blev en runde lige til glemmebogen, hvis man havde et særligt godt øje til de repræsenterede Superliga-spillere i turneringen.
Fem ud af i alt seks spillere fra den danske Superliga kom i spil for deres nation.
FC Midtjylland-angriber Franculino var tæt på at sætte en stopper for en kedelig rekord i sin bare anden landskamp, den vævre FCK-dribler Elias Achouri led et sensationelt og historisk nederlag til undertippede Namibia, og FC Nordsjællands Adamo Nagalo måtte se alle 90 minutter fra bænken, da Burkina Faso fik en drømmestart på turneringen.
Tipsbladet har samlet og rangeret alle præstationerne fra de i alt fem Superliga-spillere, der i første runde har været i aktion for deres respektive nation ved Africa Cup of Nations.
1. Lubambo Musonda (Silkeborg / Zambia)
DR Congo 1-1 Zambia
Lubambo Musonda ledte sit landshold ind som anfører til 1.rundes sidste gruppespilskamp mellem Zambia og DR Congo. En gentagelse af finalen fra 1974, hvor DR Congo, der dengang hed Zaire, trak det længste strå. Det gjorde de ikke onsdag aften, og det kan Zambia blandt andet takke Musonda for.
Musonda var sin opgave voksen og havde i hvert fald en andel i at Zambia kom fint fra land ved Africa Cup of Nations. Silkeborg-backen, der på landsholdet har en mere offensiv rolle som højre kant, spillede en fejlfri kamp, uden dog at gøre sig ekstraordinært bemærket.
I det 75. minut lod han sig udskifte til fordel for Patrick Dorgus holdkammerat i Lecce, Lameck Bamba.
2. Alasana Manneh (OB / Gambia)
Senegal 3-0 Gambia
Alasana Manneh ligger i en noget mere fremskudt og offensiv rolle på midtbanen for Gambia, end han gør for OB. Opgøret var da også bare ét minut gammelt, da Manneh udnyttede den offensive rolle ved at teste den tidligere Chelsea-keeper Edouard Mendy med et skud fra distancen, som Mendy dog relativt sikkert tog sig af.
OB-midtbanespilleren var ét af få lyspunkter på et chanceløst gambisk mandskab, der var næstbedst på alle parametre. Manneh får helt sikkert genvalg til kampen mod Guinea i anden runde.
3. Franculino (FC Midtjylland / Guinea Bissau)
Guinea Bissau 0-2 Elfenbenskysten
I det 67.minut blev Franculino sendt på toppen for Guinea Bissau, der allerede var bagud med 2-0 til værtsnationen fra Elfenbenskysten. Fem minutter senere kunne han have skabt fornyet spænding i opgøret, da FC Midtjylland-angriberen blev sat i scene til en åben chance inde i feltet, men keeper Yahia Fofana diskede op med en flot fodparade.
Det var AS Romas bomstærke midtstopper Evan Ndicka, der havde fået til opgave at tage sig af Franculino, men den kun 19-årige Superliga-angriber beviste altså, at han også kan komme frem til chancer mod selv de bedste forsvarsspillere i Europa.
Hvis det havde lykkedes Franculino at score, havde han slukket en syv års lang scoringstørke for Guinea Bissau, der scorede sit sidste mål ved Africa Cup of Nations tilbage i 2017 mod Cameroun. Det er en kedelig rekord for længst tid for en nation uden at have scoret et mål ved de afrikanske mesterskaber.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Franculino var lige ved at slukke en meget kedelig målrekord for Guinea Bissau ved åbningskampen mod værterne fra Elfenbenskysten. Foto: IMAGO / ZUMA Wire
4. Elias Achouri (FC København / Tunesien)
Tunesien 0-1 Namibia
Elias Achouri og co. skuffede fælt mod Namibia, der på ganske sensationel vis hentede sin første sejr nogensinde ved Africa Cup of Nations.
Den vævre og til tider nærmest flabede FCK-spiller viste i glimt, at driblekundskaberne ikke fejlede noget, og at han godt kunne skabe noget på egen hånd. Slutproduktet manglede bare gennem hele kampen, og derfor blev det aldrig til mere end en blodtud for Elias Achouri, der i virkeligheden var meget symptomatisk for hans præstation.
Med tyve minutter tilbage af opgøret kunne Achouri have bragt Tunesien foran, da han blev spillet fri inde i feltet, men vinklen blev for skarp og afslutningen sad lige på Namibia-keeper Junior Kazapua. FCK-spilleren blev skiftet ud i det 90. minut.
5. Hamza Barry (Vejle / Gambia)
Senegal 3-0 Gambia
Det var i sandhed ryggen mod muren for Hamza Barry, der blev kastet for løverne i det 66.minut med en mand i undertal og nede med 0-2.
Vejle-motoren brugte derfor mere tid på at løbe efter bolden, end han brugte med selve bolden. Samlet set en ganske anonym indsats for Hamza Barry, der ikke for alvor nåede at sætte sit præg på kampen.
6. Adamo Nagalo (FC Nordsjælland / Burkina Faso)
Burkina Faso 1-0 Mauritania
Sad på bænken i alle 90 minutter.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Bendtner scorer nyt job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Engelsk legende til Wrexham?

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

OB – FC Fredericia

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

FC Midtjylland – Viborg FF

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Andreas Christensen afviste Danmark

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Dansker i stort kinesisk eventyr

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Stor ændring på landsholdet

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

– En drøm, der gik i opfyldelse
