Razak Pimpong kom ikke kun til Danmark takket være Ove Pedersen. Han lykkedes til dels også med at falde til takket være den daværende FC Midtjylland-træner.
Pimpong har tidligere betegnet Pedersen som ”min anden far”, og trænerveteranen husker da også udmærket, at han så den ghanesiske raket i en træningskamp for U17-landshold for 25 år siden og igen til U17-VM året efter. Det, der var uheld for Pimpong, var held for Ove Pedersen og FC Midtjylland.
”Han var egentlig start-11-spiller for Ghana, men han var syg til premierekampen. Og ham, der afløste Pimpong, blev turneringen topscorer. Så Pimpong kom først til at spille sent i turneringen. Havde Pimpong nu ikke været syg, men spillet den første kamp, så kunne vi jo ikke matche de større klubber. Det lå jo til inden turneringen, at han ville være en af dem, som ville tiltrække interesse,” husker Pedersen.
KLIK HER og læs et stort interview med Razak Pimpong.
Det var ikke kun Razak Pimpongs sportslige præstationer, der gjorde indtryk på Ove Pedersen. Det gjorde også en episode, der udstillede kulturforskellen.
”Jeg var jo sådan lidt rystet. Han var sådan en, der altid grinte. Altid smilende og grinende. Da vi havde skrevet under, ville han vise os billeder af sin mor. Og det gjorde han så også. Men hun lå altså i en kiste og var død. I rigtig fint tøj og med masser af blomster. Altså hvor han egentlig var så stolt af at vise os sin mor, der var død. Og det er jo lidt udansk,” husker Ove Pedersen.
”Hvis det var os, der havde mistet vores mor som 17-årig, så er det jo ikke sikkert, at man havde været så stolt og glad, som han var, og vist de billeder der. Fordi hun var lige død og begravet, inden han fløj til Danmark. Der sad man og tænkte: ’Hold da kæft, mand. Det er en anden kultur, end vi er vant til’.”
Eftersom Razak Pimpong og Baba Musa var de første i perlerækken af vestafrikanske talenter, der tog turen til Ikast og Herning, kom håndteringen af dem til at danne skole. Eksempelvis det at indlogere dem hos plejeforældre, som Pimpong blev med Jette og Bent Pedersen, og som alle nutidens afrikanske talenter bliver ifølge Ove Pedersen, der i dag er assisterende sportschef i FC Midtjylland.
Formålet er netop, som Pimpong erfarede, at de unge mænd skal lære at begå sig i Danmark: Hvordan de går på biblioteket, handler ind, hvordan skat fungerer og så videre.
Det hører dog trods alt til sjældenhederne, at udenlandske spillere bliver i Danmark, efter de har stoppet karrieren. Ove Pedersen, der har haft et væld af udlændinge under sine vinger gennem årene, peger på især to faktorer, der formentlig har gjort udslaget for Razak Pimpong: hustruen Betina og hans danske pas.
”Han kom så tidligt til Danmark, at han nåede at få statsborgerskab. De skal jo være her i syv år, og mange af dem, der kommer, når at skabe sig en karriere, fordi de ryger hurtigt afsted på en højere hylde end Midtjylland. Pimpong kom også til Norge, men da havde han fået dansk statsborgerskab, og så var det jo nemt at komme tilbage,” siger han.
Artiklen er fra Tipsbladets trykte avis fredag den 23. juni 2023.
LIVE
TransferLIVE: På vej mod chokskifte?
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Danskerklub fyrer træneren
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen