FC Midtjylland har i Nicolaj Tornvig en ung mand med en særdeles farlig målnæse, som nu skal gøre sig gældende på seniorniveau.
Tipsbladet kan afsløre, at topscoreren i Danmarks U19-liga skifter til Egersunds IK i den næstbedste norske række, hvor mandskabet kæmper med om at rykke op.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne enige om en kontrakt til slutningen af sæsonen i Norge, og dermed skifter Nicolaj Tornvig til Egersunds IK i et halvt år.
Der mangler blot underskrifter.
18-årige Nicolaj Thornvig var fuldstændig uforlignelig i den forgangne sæson i U19-ligaen, hvor ingen lavede flere mål end ham, og han scorede 16 gange i 26 kampe. Det blev også til fem kasser i Youth League.

For præcis en uge siden belønnede den danske storklub da også sin juvel med en kontraktforlængelse på hele fem år – og samtidig fik Nicolaj Thomsen flotte ord med på vejen af sin chef Jacob Larsen.
– Tornvig er en notorisk målscorer, der altid har lavet mål. Han er rigtig god inde i boksen, klog til at positionere sig og lave de kloge afslutninger. Derudover arbejder han godt for holdet, evner at deltage i kombinationsspillet og besidder en generel alsidighed i sit spil, lød det fra den fungerende akademichef i FCM og fodbolddirektør Jacob Larsen.
– I de perioder, hvor han ikke har været helt på toppen af sit spil, har han vist, at han er mentalt stærkt og har formået at kæmpe sig tilbage. Han står et rigtig godt sted i dag, og vi er glade for, at han skriver under på en ny aftale.
I de næste seks måneder skal Nicolaj Tornvig vise sig frem hos Egersunds IK, der også har de to danskere Mathias Sauer, tidligere AGF-spiller, og den lejede Horsens-keeper Andreas Hermansen på holdet.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
City med vildt rekordbud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
INTERVIEW