AGF-boss afviser at sælge profil: Vi vil gerne beholde ham

Casper Højer skal ingen vegne i januar, siger AGF-direktør Jacob Nielsen. Det skal de to tilbagevendte lejesvende heller ikke.



– Måske skyder mig selv lidt i foden ved at blive ved med at være i AGF, for der er måske også et tidspunkt, hvor jeg er for gammel til at opnå nogle af de drømme, jeg har. Vi må se, hvad der sker.

Før jul fortalte 26-årige Casper Højer om sine overvejelser om fremtiden efter et efterår, hvor han tiltrak sig megen opmærksomhed. Og angivelig transferbud. Juleaftensdag skrev B.T., at der var tikket et bud på 7,5 million kroner ind, som AGF havde takket nej til.

Det har klubben umiddelbart tænkt sig at blive ved med at gøre. Direkte adspurgt til Højers udtalelse, og hvorvidt backen skal sælges i januar, svarer administrerende direktør Jacob Nielsen:

– Nej, vi vil gerne beholde Casper og den aftale, vi har lavet med ham.

Det er ellers ved at være sidste chance for AGF, hvis klubben vil have et stort beløb for Casper Højer. Den aftale, som Jacob Nielsen taler om, udløber om et år.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

Har I haft nogle muligheder for at sælge ham?

– Det har jeg ingen kommentar til.

Direktøren vil til gengæld gerne kommentere statussen for de to lejespillere, der vendte tilbage til AGF ved årsskiftet, Alexander Ammitzbøll og Magnus Kaastrup. De har været udlejet til henholdsvis Haugesund i 10 måneder og Viborg FF i tre måneder, men de skal blive i AGF i foråret.

– De har jo alle tiders mulighed for at vise sig an. Har været ude og få noget hår på brystet, og nu er der en rigtig god mulighed. Der er mange kampe, der venter os i foråret, så de skal jo spille deres mulighed, siger Jacob Nielsen.

Så de skal blive?

Læs også:AGF-lejesvend efter første træning: Er åben for at blive

– Ja, det er udgangspunktet.

Cheftræner David Nielsen slår også fast, at Kaastrup og Ammitzbøll indgår i hans planer. Sidstnævnte skal sammen med lejesvenden Mathias Jørgensen afløse Nicklas Helenius, som AGF solgte til Silkeborg IF.

– Hvis ikke vi havde Ammitzbøll til at komme tilbage, så havde vi nok beholdt Helenius. Nu skal han bare ud og vise, hvad han kan. Det var næsten synd, sidst han var her, at vi ikke fik set mere af ham, for han gjorde det rigtig godt i de kampe, han spillede, siger David Nielsen.

– Nu har han været deroppe og få et ekstra år, er blevet mere moden og har fået lov at bo alene ude på vestkysten oppe i Norge. Det plejer ikke at være dårligt for folk.

Ammitzbøll, Kaastrup og Højer har alle kontraktudløb ved udgangen af 2021.

Læs også:Transferdommen: Brøndby, FCK og AGF prøver at stjæle FCM’s guld
Læs også:AGF-boss om suspenderet sportschef: Han står til rådighed for os
Læs også:Ny AGF-spiller: Den første tid i klubben var anstrengende




LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har spurgt på Gustav Isaksen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

England – Argentina

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører kæmpe VM-chok

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent