– Måske skyder mig selv lidt i foden ved at blive ved med at være i AGF, for der er måske også et tidspunkt, hvor jeg er for gammel til at opnå nogle af de drømme, jeg har. Vi må se, hvad der sker.
Før jul fortalte 26-årige Casper Højer om sine overvejelser om fremtiden efter et efterår, hvor han tiltrak sig megen opmærksomhed. Og angivelig transferbud. Juleaftensdag skrev B.T., at der var tikket et bud på 7,5 million kroner ind, som AGF havde takket nej til.
Det har klubben umiddelbart tænkt sig at blive ved med at gøre. Direkte adspurgt til Højers udtalelse, og hvorvidt backen skal sælges i januar, svarer administrerende direktør Jacob Nielsen:
– Nej, vi vil gerne beholde Casper og den aftale, vi har lavet med ham.
Det er ellers ved at være sidste chance for AGF, hvis klubben vil have et stort beløb for Casper Højer. Den aftale, som Jacob Nielsen taler om, udløber om et år.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Har I haft nogle muligheder for at sælge ham?
– Det har jeg ingen kommentar til.
Direktøren vil til gengæld gerne kommentere statussen for de to lejespillere, der vendte tilbage til AGF ved årsskiftet, Alexander Ammitzbøll og Magnus Kaastrup. De har været udlejet til henholdsvis Haugesund i 10 måneder og Viborg FF i tre måneder, men de skal blive i AGF i foråret.
– De har jo alle tiders mulighed for at vise sig an. Har været ude og få noget hår på brystet, og nu er der en rigtig god mulighed. Der er mange kampe, der venter os i foråret, så de skal jo spille deres mulighed, siger Jacob Nielsen.
Så de skal blive?
Læs også:AGF-lejesvend efter første træning: Er åben for at blive
– Ja, det er udgangspunktet.
Cheftræner David Nielsen slår også fast, at Kaastrup og Ammitzbøll indgår i hans planer. Sidstnævnte skal sammen med lejesvenden Mathias Jørgensen afløse Nicklas Helenius, som AGF solgte til Silkeborg IF.
– Hvis ikke vi havde Ammitzbøll til at komme tilbage, så havde vi nok beholdt Helenius. Nu skal han bare ud og vise, hvad han kan. Det var næsten synd, sidst han var her, at vi ikke fik set mere af ham, for han gjorde det rigtig godt i de kampe, han spillede, siger David Nielsen.
– Nu har han været deroppe og få et ekstra år, er blevet mere moden og har fået lov at bo alene ude på vestkysten oppe i Norge. Det plejer ikke at være dårligt for folk.
Ammitzbøll, Kaastrup og Højer har alle kontraktudløb ved udgangen af 2021.
Læs også:Transferdommen: Brøndby, FCK og AGF prøver at stjæle FCM’s guld
Læs også:AGF-boss om suspenderet sportschef: Han står til rådighed for os
Læs også:Ny AGF-spiller: Den første tid i klubben var anstrengende
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Lewandowski forlader FC Barcelona
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Salah sender særlig besked
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AGF sluttede af med et brag
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
