– Måske skyder mig selv lidt i foden ved at blive ved med at være i AGF, for der er måske også et tidspunkt, hvor jeg er for gammel til at opnå nogle af de drømme, jeg har. Vi må se, hvad der sker.
Før jul fortalte 26-årige Casper Højer om sine overvejelser om fremtiden efter et efterår, hvor han tiltrak sig megen opmærksomhed. Og angivelig transferbud. Juleaftensdag skrev B.T., at der var tikket et bud på 7,5 million kroner ind, som AGF havde takket nej til.
Det har klubben umiddelbart tænkt sig at blive ved med at gøre. Direkte adspurgt til Højers udtalelse, og hvorvidt backen skal sælges i januar, svarer administrerende direktør Jacob Nielsen:
– Nej, vi vil gerne beholde Casper og den aftale, vi har lavet med ham.
Det er ellers ved at være sidste chance for AGF, hvis klubben vil have et stort beløb for Casper Højer. Den aftale, som Jacob Nielsen taler om, udløber om et år.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Har I haft nogle muligheder for at sælge ham?
– Det har jeg ingen kommentar til.
Direktøren vil til gengæld gerne kommentere statussen for de to lejespillere, der vendte tilbage til AGF ved årsskiftet, Alexander Ammitzbøll og Magnus Kaastrup. De har været udlejet til henholdsvis Haugesund i 10 måneder og Viborg FF i tre måneder, men de skal blive i AGF i foråret.
– De har jo alle tiders mulighed for at vise sig an. Har været ude og få noget hår på brystet, og nu er der en rigtig god mulighed. Der er mange kampe, der venter os i foråret, så de skal jo spille deres mulighed, siger Jacob Nielsen.
Så de skal blive?
Læs også:AGF-lejesvend efter første træning: Er åben for at blive
– Ja, det er udgangspunktet.
Cheftræner David Nielsen slår også fast, at Kaastrup og Ammitzbøll indgår i hans planer. Sidstnævnte skal sammen med lejesvenden Mathias Jørgensen afløse Nicklas Helenius, som AGF solgte til Silkeborg IF.
– Hvis ikke vi havde Ammitzbøll til at komme tilbage, så havde vi nok beholdt Helenius. Nu skal han bare ud og vise, hvad han kan. Det var næsten synd, sidst han var her, at vi ikke fik set mere af ham, for han gjorde det rigtig godt i de kampe, han spillede, siger David Nielsen.
– Nu har han været deroppe og få et ekstra år, er blevet mere moden og har fået lov at bo alene ude på vestkysten oppe i Norge. Det plejer ikke at være dårligt for folk.
Ammitzbøll, Kaastrup og Højer har alle kontraktudløb ved udgangen af 2021.
Læs også:Transferdommen: Brøndby, FCK og AGF prøver at stjæle FCM’s guld
Læs også:AGF-boss om suspenderet sportschef: Han står til rådighed for os
Læs også:Ny AGF-spiller: Den første tid i klubben var anstrengende
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
‘Er den største Bournemouth-fan’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
