AGF-boss om suspenderet sportschef: Han står til rådighed for os

Selv om Peter Christiansen er suspenderet af AGF, kan han godt komme til at rådgive Jacob Nielsen transfervinduet, slår sidstnævnte fast.



Så snart Peter Christiansen meddelte, at han havde takket ja til et job i FC København, suspenderede AGF ham. Klubben ønskede ikke, at han skulle arbejde videre som nøglemedarbejder, når han var på vej til en konkurrent.

Men “PC” tiltræder som udgangspunkt først i FCK til april, så det var oplagt, at parterne fandt en løsning, så han kunne begynde i sit nye job noget før. Det er dog ikke sket endnu. Derfor regner direktør Jacob Nielsen med at kunne trække på Christiansen i transfervinduet, hvis det bliver nødvendigt.

Han vil dog ikke oplyse, om der er dialog med FCK om en løsning.

– Der henviser jeg til Lars Fournais, som er bestyrelsesformand i AGF A/S, siger Jacob Nielsen ved dagens AGF-træning.

Er du slet ikke inde over det?

Læs også:AGF vil gå nye veje: Sportschef-rollen skal bygges anderledes op

– Jeg tror da, at Lars vil spørge mig til råds, ligesom jeg spørger ham til råds. Sådan har vi arbejdet sammen i mange år. Men jeg henviser til Lars i det spørgsmål i forhold til FCK. Men suspenderingen fastholdes, og det betyder, at “PC” står til rådighed for AGF i spørgsmål som eksempelvis her i transfervinduet.

Det kan ifølge Jacob Nielsen godt komme i spil.

– Det kunne være, man havde et spørgsmål i en eller anden sammenhæng. En spiller, vi tidligere har udvist interesse for, eller “Hvad er der sket i den her forhandling? Nogen siger sådan her; kan du ikke lige fortælle mig, om du er enig?” Der kan være mange ting, siger direktøren.

Kan I godt tale om det, selv om han er skiftet?

– Ja, jeg har snakket med “PC” under hans suspendering.

Læs også:Avis: PC foreslår AGF at hente sportsdirektør i Brøndby

Mens AGF leder efter Peter Christiansens afløser, varetager Jacob Nielsen selv sportschefens opgaver. Spørgsmålet er, hvor længe han skal blive ved med det. Svaret på det spørgsmål vil han dog ikke give.

– Jeg har ikke nogen kommentar til det. Der er en proces, der er i gang, og den arbejder jeg meget hårdt på.

Kan du holde til begge poster?

– Du må selv vurdere, hvordan jeg ser ud, siger Nielsen med et grin.

AGF-direktøren var iklædt mørkeblåt jakkesæt med åbenstående hvid skjorte og så ud til at være fint kørende – bortset fra at påklædningen var lige let nok til årstiden. Varmen kan han dog arbejde sig til. Som han siger:

– Jeg keder mig ikke.

Læs også:David Nielsen regner med at blive involveret i AGF’s jagt på ny sportschef
Læs også:Sportschef-jagt: AGF har et klart billede af den profil man ønsker
Læs også:– “PC” fik en ordentlig sviner, fordi han forlader AGF




– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Stor interesse – FC København kan miste stjerne