ÅRHUS (Tipsbladet): Da AGF tidligere på ugen begyndte at træne, var det på papiret med kun én målmand, Jesper Hansen, på første dag, da den unge reservemålmand Jonathan Hütters havde en eksamen, der skulle passes.
Kevin Yakob, Tobias Mølgaard og Mikkel Dueulund er tre profiler, der arbejder på at blive klar efter skader sammen et par stykker til, og Magnus Knudsen, Mats Knoester, Bailey Peacock-Farrell og Julius Beck er videre efter at have været lejet.
Der kommer med garanti nye spillere til, og det kan meget vel være i alle kæder bedømt på rygterne og de forhandlinger, der har været, og man har fået en ny forsvarsspiller i FCM's nu tidligere anfører Henrik Dalsgaard og den unge FCK'er Aksel Halsgaard til midtbanen.
Men indtil der er klarhed over situationen og konkurrenceforholdene i Superligaen skal AGF's cheftræner Uwe Rösler ikke nyde noget af at melde målsætningerne for sæsonen mere op, end de kan bære.
– Vi har ikke erstattet de spillere, der har forladt os, og det kommer til at sige meget om vores retning og hvilket niveau, vi kan handle ind på. Men det er klart, at vi kommer til at erstatte de spillere, der er taget væk, og forhåbentlig erstattet vi dem med spillere af meget høj kvalitet, så vi er meget konkurrencedygtige, siger Uwe Rösler.

– Og så er målsætningen som altid Top 6. Det ville være latterligt at tale om mere end Top 6 her i begyndelsen af sæsonen. Top 6 skal være vores mål i hver eneste kampe. Og når vi så er i Top 6, kan vi fokusere yderligere.
– Jeg havde store forhåbninger i sidste sæson, og det er en personlig skuffelse for mig, at vi i 2024 ikke bringe de spillere tilbage, jeg troede i slutningen af 2023, siger AGF-træneren med henvisning til en række skader, der plagede den århusianske førsteholdstrup i foråret.
Benhård række
Uwe Rösler har stor respekt for Superligaen, han kalder for Skandinaviens stærkeste uanset Norges aktuelle placering foran Danmark på UEFA's rangliste, og med AGF på Tipsbladets femteplads på listen over Superligaens spillerbudgetter og en ufærdig trup i Århus men også hos konkurrenterne holder den tyske træner igen med spådommene.
– Får vi de rigtige folk ind, er skadessituationen den samme som i min første sæson her i klubben, ser jeg os som meget konkurrencedygtige.
– Men jeg ved jo ikke, hvad FC København gør. Hvad FC Nordsjælland vil gøre. Jeg ved hvad FC Midtjylland og Brøndby vil gøre, siger Uwe Rösler og indikerer med en håndbevægelse, at de to klubber kommer til at lægge penge på bordet for nye spillere, hvilket Brøndby allerede har gjort med købet af den østrigske målmand Patrick Pentz.
– Vi har et budget, vi skal overholde, som er Jacob og Stigs bord, ikke mit. Så er jeg med i forhold til, hvem vi kan leje, hvem vi skal forsøge at købe. Vi er klare omkring, hvad vi gerne vil have, og det arbejder vi meget hårdt på. Hvis jeg ser lidt træt ud, er det fordi, jeg ser på spillere non-stop, siger Uwe Rösler med et smil.
AGF har kig på 24-årige Leopold Wahlstedt til målet og har 19-årige Lamin Trawally på prøvetræning fra en klub i Senegal – Trawally er defensiv midtbanespiller og fra Gambia.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
AGF mangler flere profiler mod OB
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste