ÅRHUS (Tipsbladet): Da AGF tidligere på ugen begyndte at træne, var det på papiret med kun én målmand, Jesper Hansen, på første dag, da den unge reservemålmand Jonathan Hütters havde en eksamen, der skulle passes.
Kevin Yakob, Tobias Mølgaard og Mikkel Dueulund er tre profiler, der arbejder på at blive klar efter skader sammen et par stykker til, og Magnus Knudsen, Mats Knoester, Bailey Peacock-Farrell og Julius Beck er videre efter at have været lejet.
Der kommer med garanti nye spillere til, og det kan meget vel være i alle kæder bedømt på rygterne og de forhandlinger, der har været, og man har fået en ny forsvarsspiller i FCM's nu tidligere anfører Henrik Dalsgaard og den unge FCK'er Aksel Halsgaard til midtbanen.
Men indtil der er klarhed over situationen og konkurrenceforholdene i Superligaen skal AGF's cheftræner Uwe Rösler ikke nyde noget af at melde målsætningerne for sæsonen mere op, end de kan bære.
– Vi har ikke erstattet de spillere, der har forladt os, og det kommer til at sige meget om vores retning og hvilket niveau, vi kan handle ind på. Men det er klart, at vi kommer til at erstatte de spillere, der er taget væk, og forhåbentlig erstattet vi dem med spillere af meget høj kvalitet, så vi er meget konkurrencedygtige, siger Uwe Rösler.

– Og så er målsætningen som altid Top 6. Det ville være latterligt at tale om mere end Top 6 her i begyndelsen af sæsonen. Top 6 skal være vores mål i hver eneste kampe. Og når vi så er i Top 6, kan vi fokusere yderligere.
– Jeg havde store forhåbninger i sidste sæson, og det er en personlig skuffelse for mig, at vi i 2024 ikke bringe de spillere tilbage, jeg troede i slutningen af 2023, siger AGF-træneren med henvisning til en række skader, der plagede den århusianske førsteholdstrup i foråret.
Benhård række
Uwe Rösler har stor respekt for Superligaen, han kalder for Skandinaviens stærkeste uanset Norges aktuelle placering foran Danmark på UEFA's rangliste, og med AGF på Tipsbladets femteplads på listen over Superligaens spillerbudgetter og en ufærdig trup i Århus men også hos konkurrenterne holder den tyske træner igen med spådommene.
– Får vi de rigtige folk ind, er skadessituationen den samme som i min første sæson her i klubben, ser jeg os som meget konkurrencedygtige.
– Men jeg ved jo ikke, hvad FC København gør. Hvad FC Nordsjælland vil gøre. Jeg ved hvad FC Midtjylland og Brøndby vil gøre, siger Uwe Rösler og indikerer med en håndbevægelse, at de to klubber kommer til at lægge penge på bordet for nye spillere, hvilket Brøndby allerede har gjort med købet af den østrigske målmand Patrick Pentz.
– Vi har et budget, vi skal overholde, som er Jacob og Stigs bord, ikke mit. Så er jeg med i forhold til, hvem vi kan leje, hvem vi skal forsøge at købe. Vi er klare omkring, hvad vi gerne vil have, og det arbejder vi meget hårdt på. Hvis jeg ser lidt træt ud, er det fordi, jeg ser på spillere non-stop, siger Uwe Rösler med et smil.
AGF har kig på 24-årige Leopold Wahlstedt til målet og har 19-årige Lamin Trawally på prøvetræning fra en klub i Senegal – Trawally er defensiv midtbanespiller og fra Gambia.
LIVE
TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE