AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller

AGF skal have en-to centrale midtbanespillere, og så er det stadig en mulighed at hente Kevin Diks tilbage til klubben. Transfersnak med sportschefen.



Da AGF torsdag formiddag genoptog træningen forud for den kommende sæson, løber der to sæt nye ben rundt under den bagende sol. Milan Jevtovic og Søren Tengstedt havde første arbejdsdag i deres nye klub, men de bliver ikke de sidste indkøb denne sommer.

Det varsler sportschef Peter “PC” Christiansen, der blandt andet har taget afsked med Mustafa Amini. Derfor skal han have en ny mand til den centrale midtbane. Måske to.

– Der kommer helt sikkert et par spillere ind, det er der ingen tvivl om. Hvordan det bliver, og hvordan puslespillet falder ud, det må tiden vise. Der kommer helt sikkert en central midtbanespiller ind. Det er ikke nogen hemmelighed. Måske skal vi også have to. Det kommer an på, hvordan det lander, siger Peter Christiansen.

Allerede i vinter forsøgte AGF at hente Aminis landsmand Keanu Baccus, og selv om han har forlænget sin kontrakt med Western Sydney Wanderers siden da, er han stadig et tema for “PC”.

Læs også:Ny assistent til David Nielsen: AGF hyrer tidligere HB Køge-træner

– Han er i hvert fald en mulighed. Men det er ikke noget, jeg kan involvere jer mere i, end jeg allerede har gjort, siger sportschefen.

Mens der altså var et par nye ansigter på banen, da den nyudnævnte assistenttræner, Morten Karlsen, piskede spillerne gennem et par pasningsøvelser, var nogle også forsvundet. Førnævnte Amini, Mustapha Bundu, Jakob Ankersen og Kevin Diks er væk.

De tre førstnævnte kommer ikke igen, men det gør Diks måske. Det arbejder Peter Christiansen i hvert fald på.

– Vi er stadig i dialog med Kevin, men han er også i en klubsituation, der gør, at de skal have deres puslespil til at falde på plads først. Så dialogen er der, og det tror jeg, den vil være i noget tid endnu. Men vi kan ikke bestemme selv, og det kan han heller ikke. Så vi skal have tre parter til at lykkes med det, siger “PC”.

Diks er på kontrakt i Fiorentina, der har papir på ham i næste sæson også.

Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen

Mens sportschefen arbejder på at bringe flere spillere til AGF, kan nogle af profilerne også forlade klubben. Angiveligt skulle Frederik Tingager have en aftale med klubben om, at han skal sælges denne sommer, og ifølge B.T. har Hannover 96 allerede fået et bud på Casper Højer afvist.

Peter Christiansen vil ikke sige noget om, hvorvidt klubben har modtaget bud på de to forsvarsspillere. Han siger dog:

– Vi må tage det, som det kommer. Hvis interessen er så stor, som alle rygter åbenbart er… Jeg har ikke grund til at tro, at de ikke skulle være her, men det er klart: Et stort bud kan også overtale mig til, at vi skal kigge på det. Men det er ikke noget, der ligger i kortene.

AGF har lige præcis to uger til at træne frem mod sæsonens første kamp mod FC Honka fra Finland i Europa League-kvalifikationen. Første Superliga-opgør er den 14. september mod Vejle Boldklub.

Læs også:Tidligere AGF-keeper: Er blevet kontaktet af to Superliga-klubber
Læs også:Tim Sparv om AGF-lodtrækning: De er favorit, helt sikkert
Læs også:Avis: Frederik Tingager skal sælges denne sommer


Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Alle storroser Dario Osorio

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Millionregn over Ståle Solbakken

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

– Det er så ringe, begge dele!

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Her trækkes der lod til VM

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Mål i luften i London

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing