AGF skal om omtrent halvanden måned spille europæisk kvalifikation i Conference League, og allerede inden da er Superligaen i gang igen.
De århusianske spillere er lige som de fleste af deres kolleger i Superligaen draget på en relativt kort sommerferie, før træningen begynder igen om to ugers tid.
AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye kommer nok ikke til at slukke telefonen ret længe ad gangen i den smule ferie, han måtte have, og der er flere interessante spørgsmål omkring truppen, der sandsynligvis bliver afklaret i de kommende knap tre måneder, hvor transfervinduet er åbent.
Mikkel Duelund fortsætter i klubben, efter FIFA åbnede muligheden for endnu et selvvalgt år på en kortidsaftale for spillere ansat i klubber i Rusland og Ukraine (Duelund er ejet af ukrainske Dinamo Kijev), og ledelsen i AGF har åbent meldt ud, at alt tyder på et salg af Yann-Aurel Bisseck til det, der bliver et rekordbeløb.
Men der er også flere andre spillere, hvor spilleren eller AGF vil søge afklaring, og et af de tilfælde, hvor begge parter er indstillet på samme scenarie, er med den lejede back Felix Beijmo.
Den svenske forsvarsspiller spillede i AGF på leje fra Malmö FF i foråret, og AGF skal have en frikøbsklausul i aftalen med svenskeren, der fra start gjorde en udmærket figur på Uwe Röslers hold.
Der er så det med frikøbsklausuler, at de ofte ikke er obligatoriske at indfri, og noget kunne tyde på, at parterne endnu ikke er enige.
Felix Beijmo har dog kun et halvt år tilbage på aftalen i Malmö FF, hvor det ikke virker til, at hverken sportsdirektør eller cheftræner regner med at få backen tilbage, så muligheden for at få en aftale, der ikke ligefrem brænder hele AGF's spillerbudget af, virker oplagt.
Og AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er da også optimistisk, da Tipsbladet spørger til udsigten til at have Beijmo på kontrakt i Århus i den ny sæson.
– Vi er positive omkring mulighederne for at nå en aftale. Der er er en god dialog mellem parterne, siger Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet.
Med Beijmo som wingback har Tobias Mølgaard også gjort det flot som højre forsvarsspiller i et tremandsforsvar, hvor Yann-Aurel Bisseck og Frederik Tingager har spillet de to andre pladser.
Felix Beijmo kostede for fem år siden omtrent 20 millioner kroner, da han skiftede fra Djurgården til Werder Bremen, og han har i Tyskland også spillet for Greuther Fürth, mens Beijmo i hjemlandet var ungdomsspiller hos Brommapojkarna og siden har spillet for Djurgården og Malmö FF.

TransferLIVE: AaB tæt på stort FCK-talent

Aflyser sommerferien

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Dansker i stort Premier League-skifte?

FCK-stjerne i klubskifte?

Afslører – i dialog med danske klubber

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Det kan ende helt galt

‘En dyr fejl’

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Afvist af United

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

FC København-handel er gået i hårdknude

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Tæt på ny klub

Han er ny formand i AaB

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket