AGF-profil forlod træning før tid

AGF balancerer hårde træningspas og et intenst kampprogram med at passe på de spillere, der har været ude med skader de seneste uger og måneder.



ÅRHUS (Tipsbladet): Efter onsdagens træningspas hos AGF sad forsvarsspilleren Tobias Mølgaard med flere journalister i et sofa-arrangement ved siden af frokoststuen og fortalte om det comeback, der forhåbentlig for den unge back og AGF snart står for døren.

Mølgaard har været ude næsten et år, og det har hans svenske kollega Kevin Yakob allerede rundet med sit komplicerede genoptræningsforløb efter en korsbåndsskade, hvor comebacket gik fra sommer til omkring nytår på grund af komplikationer.

Mikkel Duelund er Uwe Rösler også ved stille at få spillet i gang igen efter et halvt års slid og slæb for at få kroppen kampklar, så den tyske AGF-træner og hans kolleger behøver ikke få forklaret, at de skal være påpasselige med spillerne.

Og det var de og forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard også onsdag formiddag, hvor veteranen udgik et godt stykke før tid i forbindelse med, at AGF-truppen skulle til at spille et intenst intervalspil på to korte baner.

Henrik Dalsgaard gjorde comeback i søndags mod eksklubben FC Midtjylland, der før kickoff gav sidste sæsons FCM-anfører den guldmedalje, der efter slutningen af sidste sæson er blevet lavet til FCM-guldvinderne.

281064

Foto: Alamy

Og efter fridagen tirsdag havde parterne sammen besluttet at passe på forsvarsspilleren.

– Vi passer på ham, for det var ikke planen, at han skulle spille så tidligt efter syv uger ude, eller at han skulle spille næsten 90 minutter så tidligt i forløbet. Det var ikke meningen, og vi strakte det, indtil vi var lidt nervøse. Så det er derfor, han kun var med i de første 30 minutter i dag. Han har 100 procent fit, han træner med i morgen. Men vi skal tage styringen over situationen, siger Uwe Rösler.

AGF-træneren er fortrøstningsfuld forud for den afsluttende måned i efterårssæsonen, hvor AGF kæmper for at hænge på helt i toppen af Superligaen og vil videre i pokalen med Skive som første opgave i ottendedelsfinalen i næste uge.

– Så du træningen i dag? Det er ikke bare diesel [der i tanken], det er super-plus-versionen, siger Uwe Rösler med et smil.

– Truppen er fysisk i en rigtig god tilstand. Vi er ved at få spillere tilbage, kvaliteten er der. Dalsgaard er tilbage, Beijmo kan spille igen [efter karantæne], og vi har andre folk på vej. Duelund er nu med regelmæssigt og har trænet hvert eneste pas i flere uger. Det er rigtig godt for ham og holdet. Kvaliteten til træning er i top, og det løfter hele holdet, for alle skal konkurrere hårdt til træning for at komme i kamptruppen, siger Uwe Rösler.

AGF har søndag en vigtig kamp mod Lyngby, der holdt AGF til uafgjort i sæsonens første opgør.

AGF er treer forud for 14. spillerunde med to og fire point op til FC København og FC Midtjylland, mens Randers, Silkeborg, Brøndby og FC Nordsjælland er to til fire point efter århusianerne.





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Hemmelig samtale med storklub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Kontramelding om transfer

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Brøndby-transfer glippet

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji