AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jonas Jensen-Abbew er glad for at være i startopstillingen hos AGF og jagter gennembruddet trods rygter om udenlandsk interesse.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han er usædvanlig vellidt af en spiller, der ikke har været forfærdelig meget på banen i Superligaen endnu.

Men når man har mødt Jonas Jensen-Abbew nogle gange, forstår man godt, hvorfor folk i AGF og i stopperens tidligere klub FCN har høje tanker om den unge mand.

Som en kilde i klubben siger det, er det svært at fange forsvarsspilleren på en dårlig dag.

AGF Jonas Jensen-Abbew Superligaen

Men hårdt, det har det været at være uden for startopstillingen fra slutningen af september til de to nylige kampe mod FCK og i søndags mod Randers.

– Det er dejligt og det, jeg har arbejdet hen mod i lang tid. Der har været lidt indhop her og der, men at kunne spille fra start er jo det, jeg gerne vil. Og kunne gøre et godt indtryk, også selv om resultaterne ikke har været der for holdet på det seneste. Det er vi alle sammen klar over. Så nu skal vi arbejde endnu hårdere og blive ved med at gøre alt, vi kan, så holdet kan få de resultater, vi vil have, siger Jonas Jensen-Abbew til Tipsbladet.

– Kampen mod FCK fik jeg besked om et par dage før, så jeg kunne forberede mig mentalt på at starte inde. Det havde været så længe siden, jeg sidst var startet. Så jeg fik det at vide, så det ikke ville være en kæmpe ting men i stedet kunne lande i det og bare fokusere på at spille fodbold.

Længe på Superliga-bænken

At den 23-årige stopper skulle sidde udenfor i syv måneder var bestemt ikke hans egen plan.

Cheftræner Uwe Rösler foretrak andre midtstoppere, og den lange periode udenfor skulle Jensen-Abbew finde en måde at være i.

– Jeg har brugt meget tid på banen og prøvet at vise det, jeg kan. Jeg har brugt Rob Kelly meget, og han har også været enormt god til at tage fat i mig. Jeg har talt med ham og Uwe, og jeg har også brugt min familie og min kæreste meget.

Bliver Jonas Jensen-Abbew fast mand i AGF i næste sæson?

  • Jeps
  • Nej, han roterer mellem startopstillingen og indskiftninger
  • Nej, han skifter til en anden klub til sommer
  • Jeps
  • Nej, han roterer mellem startopstillingen og indskiftninger
  • Nej, han skifter til en anden klub til sommer

0 Votes

– Begge mine brødre har været inde i sportsverdenen og kender de op- og nedture, der er i sport, og hvor hårdt det kan være. Dem har jeg brugt meget, og det har givet mig sindssygt meget. Det har hjulpet mig til at holde snuden i sporet og til at arbejde hårdt i troen på, at chancen nok skal komme, siger Jonas Jensen-Abbew.

– Det er også godt at få luftet tankerne en gang imellem. Ellers kan man næsten blive helt skør af alle de tanker, så det er godt at få det luftet og talt igennem, og at få andres perspektiv på. Det kan også hjælpe at tale med nogen, der ikke er inde i fodboldverdenen, og som giver et andet syn end det, man har lige i det øjeblik.

Exit ikke på menuen

Tipsbladet fortalte tidligere i år om interesse for midtstopperen, der kostede AGF en god sjat millioner i transfer fra FCN i vintervinduet i starten af 2024.

Det var ikke noget for AGF, og for midtstopperen selv handler det om at få gennembruddet i Århus.

– Det er det ikke, hvis det står til mig. Jeg er fuldt fokuseret på at være her og gøre mit. Jeg vil gerne slutte godt af her, så vi kan gå ind i den næste sæson med et godt mindset og starte på en frisk og vise, hvad vi har gjort i løbet af sæsonen i perioder, hvor vi har spillet rigtig, rigtig god fodbold og været med, hvor det er sjovt, siger Jonas Jensen-Abbew, der ikke fortryder skiftet til Århus, selv om spilletiden har været mere begrænset, end han havde håbet.

Jonas Jensen-Abbew AGF
Jonas Jensen-Abbew og Gift Links i kamp for AGF. Foto: Alamy

– Der synes jeg overhovedet ikke, jeg er nået til. Jeg har nydt at være her, også selv om det har været lidt op og ned. Det er en sindssygt fed klub med sindssygt fede mennesker. Resultaterne har ikke været der på det seneste, og det er en storklub med pres på. Vi har ikke levet op til det, vi gerne vil. Men vi trives her også, og nu håber vi, at vi får det vendt og sluttet godt af, siger midtstopperen.

Jonas Jensen-Abbew har spillet 17 kampe fra start i AGF.

Forsvarsspilleren og hans holdkammerater er tre point efter FCN før fredagens kamp i Farum.

FCN kan nå en tredjeplads, hvis Brøndby og Randers begge taber i de sidste to runder, og hvis man selv slår først AGF og derefter FC København i Parken.



Sønderjyske – FC Midtjylland

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

FC København – Brøndby IF

Her er Kamil Wilczek i dag

Superliga-legende stråler som 41-årig

Randers FC – OB

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Viborg FF – Vejle Boldklub

Liverpool ydmyget

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Agger og Kahlenberg var specielt

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front