AGF scorer millioner på Grønbæk: Ny jackpot på vej

I Århus holder man godt øje med Albert Grønbæk, der kan blive solgt stort fra Bodø/Glimt, men århusianerne har allerede høstet ekstra millioner på den unge århusianer.



Albert Grønbæk var i sommeren 2022 den dyrest solgte spiller nogensinde fra AGF, da århusianerne fik lige omkring 25 millioner for den offensive midtbanespiller.

Rekorden er siden overgået og decideret smadret af Yann Aurel Bisseck, der røg til Inter sidste sommer og i øjeblikket gør det så godt som vikar i det milanesiske forsvar, at AGF-træner Uwe Rösler mandag efterlyste, at det tyske landshold så nærmere på stopperen frem mod EM på hjemmebane.

Også Thomas Kristensen, der på transferdeadline i sidste sommers vindue røg til Udinese, var dyrere, men det kan Albert Grønbæk også vise sig at blive.

For i øjeblikket rumsterer salgsrygterne igen omkring Albert Grønbæk.

Han er nu 22 år og har gjort så godt opmærksom på sig selv i Bodø/Glimt og ikke mindst det nordnorske holds europæiske kampe, at amerikanske Charlotte FC og europæiske topklubber har midtbanespilleren fra Risskov højt på listen over januar-emner.

Ryger Albert Grønbæk videre her i vintertransfervinduet eller et af de kommende vinduer, lurer der yderligere millioner i et videresalg, hvilket vi lige straks vender tilbage til.

For århusianerne har faktisk allerede høstet pænt med ekstra millioner på midtbanespilleren, der kom til AGF's ungdomsafdeling fra Risskov-klubben VRI i 2015.

226902

Da AGF solgte Albert Grønbæk i sommeren 2022, var den norske topklub Bodø/Glimt meget tændt på at få handlen igennem.

Derfor fik den århusianske klubledelse ifølge Tipsbladets oplysninger forhandlet nogle gode betingelser igennem.

Den vigtigste var, at AGF ville få flere millioner for hver gang, at Bodø/Glimt kvalificerer sig til de tre europæiske turneringer – jo større turnering, desto flere penge.

Bodø/Glimt kom i sommeren 2022 i Europa Leagues gruppespil, mens man i 2023 kom i Conference League, og dermed har AGF altså allerede fået i hvert fald fem millioner kroner ekstra oveni i de cirka 25 millioner kroner, man fik for at sælge Grønbæk i august 2022.

Skulle Charlotte FC få held til at købe Grønbæk for omkring 70 millioner kroner, ville det sende omtrent seks millioner kroner yderligere til AGF på grund af videresalgsklausulen, der ligger i lejet omkring 15 procent.

Lykkes Bodø/Glimt i stedet med et større salg i Europa på eksempelvis 100 millioner kroner, sender det lidt over 10 millioner kroner til Århus som del af den oprindelige Grønbæk-aftale.

AGF har også potentielle bonusbetalinger på 2023-salgene af Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen, hvis de og deres klubber Inter, Red Bull Salzburg og Udinese opfylder forskellige kriterier.

Læs også historien om FC Midtjyllands forsøg på at lokke AGF til en byttehandel med netop Albert Grønbæk i centrum. Den historie finder du her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage