AGF scorer millioner på Grønbæk: Ny jackpot på vej

I Århus holder man godt øje med Albert Grønbæk, der kan blive solgt stort fra Bodø/Glimt, men århusianerne har allerede høstet ekstra millioner på den unge århusianer.



Albert Grønbæk var i sommeren 2022 den dyrest solgte spiller nogensinde fra AGF, da århusianerne fik lige omkring 25 millioner for den offensive midtbanespiller.

Rekorden er siden overgået og decideret smadret af Yann Aurel Bisseck, der røg til Inter sidste sommer og i øjeblikket gør det så godt som vikar i det milanesiske forsvar, at AGF-træner Uwe Rösler mandag efterlyste, at det tyske landshold så nærmere på stopperen frem mod EM på hjemmebane.

Også Thomas Kristensen, der på transferdeadline i sidste sommers vindue røg til Udinese, var dyrere, men det kan Albert Grønbæk også vise sig at blive.

For i øjeblikket rumsterer salgsrygterne igen omkring Albert Grønbæk.

Han er nu 22 år og har gjort så godt opmærksom på sig selv i Bodø/Glimt og ikke mindst det nordnorske holds europæiske kampe, at amerikanske Charlotte FC og europæiske topklubber har midtbanespilleren fra Risskov højt på listen over januar-emner.

Ryger Albert Grønbæk videre her i vintertransfervinduet eller et af de kommende vinduer, lurer der yderligere millioner i et videresalg, hvilket vi lige straks vender tilbage til.

For århusianerne har faktisk allerede høstet pænt med ekstra millioner på midtbanespilleren, der kom til AGF's ungdomsafdeling fra Risskov-klubben VRI i 2015.

226902

Da AGF solgte Albert Grønbæk i sommeren 2022, var den norske topklub Bodø/Glimt meget tændt på at få handlen igennem.

Derfor fik den århusianske klubledelse ifølge Tipsbladets oplysninger forhandlet nogle gode betingelser igennem.

Den vigtigste var, at AGF ville få flere millioner for hver gang, at Bodø/Glimt kvalificerer sig til de tre europæiske turneringer – jo større turnering, desto flere penge.

Bodø/Glimt kom i sommeren 2022 i Europa Leagues gruppespil, mens man i 2023 kom i Conference League, og dermed har AGF altså allerede fået i hvert fald fem millioner kroner ekstra oveni i de cirka 25 millioner kroner, man fik for at sælge Grønbæk i august 2022.

Skulle Charlotte FC få held til at købe Grønbæk for omkring 70 millioner kroner, ville det sende omtrent seks millioner kroner yderligere til AGF på grund af videresalgsklausulen, der ligger i lejet omkring 15 procent.

Lykkes Bodø/Glimt i stedet med et større salg i Europa på eksempelvis 100 millioner kroner, sender det lidt over 10 millioner kroner til Århus som del af den oprindelige Grønbæk-aftale.

AGF har også potentielle bonusbetalinger på 2023-salgene af Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen, hvis de og deres klubber Inter, Red Bull Salzburg og Udinese opfylder forskellige kriterier.

Læs også historien om FC Midtjyllands forsøg på at lokke AGF til en byttehandel med netop Albert Grønbæk i centrum. Den historie finder du her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada