Kongen af Aarhus, Thomas Helmig, var der. Også Kong Frederik var mødt op for at fejre AGF’s DM-guld sammen med de godt 11.500 tilskuere. Men på banen stjal en anden Frederik opmærksomheden.
19-årige Frederik Emmery var kampens helt store oplevelse, da AGF satte punktum for den historiske mesterskabssæson ved at slå Viborg FF med 6-2 i en sand mesterskabsfest.
Mesterskabet blev sikret i sidste runde i Brøndby, men hjemmepublikum fik også en smuk afrunding på eventyret. Med nederlaget gik Viborg glip af fjerdepladsen og en mulig billet til Europa.
Teenageren Emmery har gennem sæsonen vist sig mere og mere frem, og søndag sprudlede han mod Viborg.
Han lagde hårdt fra land. Allerede i første minut udfordrede han på venstrekanten og trykkede af. Han var heldig med en afretning på en modstander, og så strøg bolden ind til 1-0.
Det så ud til at fylde den unge mand med selvtillid. Og Viborgs højreback Hjalte Bidstrup fik sig en hed aften i Aarhus.
Emmery udfordrede ham igen og igen, og backen anede ikke sine levende råd.
Efter 27 minutter blev han igen tørret af Emmery, som lagde bolden ind til anfører Patrick Mortensen. Han kunne let gøre det til 2-0.
Viborgs største profil, Thomas Jørgensen, bragte lidt spænding tilbage efter 34 minutter. Men kun for at se Emmery aflive den igen minuttet efter.
Bidstrup blev igen parkeret i en direkte duel. Denne gang sendte Emmery bolden over bagest i feltet til Gift Links, som tæmmede den og klappede den ind.
Emmery havde antændt guldfesten, og selv om anden halvleg faldt i niveau og intensitet, var der fart på lægterne.
En lidt døsig anden halvleg, stadig med Emmery som bedste mand, fik nyt liv med 20 minutter igen. Sebastian Jørgensen trak ind fra højre, og usikre hænder af Viborg-keeper Lucas Lund gav scoringen til 4-1.
Så fik Emmery fyraften, og hans erstatning, 18-årige Tomas Kristjansson, ville ikke stå tilbage for sin ét år ældre forgænger.
På hver side af en Viborg-reducering scorede han to mål ved at trække ind fra kanten og udplacere den hårdt prøvede Lucas Lund.
Iklædt mesterskabstrøjer kunne AGF-bænken spæne ind og juble efter syv minutters tillægstid efter en sand festforestilling.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT