AGF spillede sig søndag tilbage i Superligaens guldkamp, da holdet vandt 1-0 på udebane over FC Midtjylland efter et tidligt mål af Superligaens topscorer, Patrick Mortensen.
Angriberens 12. sæsontræffer sendte AGF på tredjepladsen med 36 point efter 20 kampe, hvilket blot er tre færre end FCM på andenpladsen.
FCM afgav tidligere søndag også holdets førsteplads, da Brøndby vandt derbyet over FC København med 2-1 og spillede sig på 41 point, mens FCK er syv point efter på fjerdepladsen.
Sejren til gæsterne, som var den tredje i træk i Herning for aarhusianerne, var ganske fortjent, da holdet i store dele af kampen formåede at lukke FCM ned og kom frem til de største chancer.
AGF kom da også flyvende fra start, da et højt pres udmøntede sig i den tidlige føring til gæsterne.
Efter bare otte minutter fandt sydafrikanske Gift Links nemlig topscorer Mortensen tæt foran mål, som nemt kunne sende bolden over målstregen til 1-0.
FCM kom stille og roligt bedre med, men uden dog at blive farlige. Det blev AGF et par gange, og det var derfor tættere på 2-0 før pausen end 1-1.
Kampbilledet viste sig at være nogenlunde det samme efter pausen, og halvvejs i anden halvleg skulle islandske Jon Dagur Thorsteinsson have fordoblet AGF’s føring.
Her var han efter en omstilling og et fint træk alene med Jonas Lössl, men målmanden, som til kampen havde slået FCM’s normale førstemålmand, Jesper Hansen, af, holdt midtjyderne inde i kampen med sin redning.
Med et lille kvarter tilbage ville FCM have haft et straffespark for hånd på bolden, men VAR vurderede ikke kontakten som strafbar.
Dermed tabte FCM for anden kamp i træk i Superligaen, hvilket ikke er sket for holdet siden slutningen af 2018/19-sæsonen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
