AGF’er tabte kæben: Det var fuldstændig sygt

Det vakte opsigt tilbage i februar, da AGF præsenterede Jack Wilshere. Det gjorde det også blandt en af klubbens spillere, der har været Arsenal-fan det meste af sit liv.



Der har ikke været meget at glæde sig over i AGF i denne sæson, som kulminerede med en plads i bunden og et farvel til David Nielsen.

Et kort lyspunkt var tilgengæld præsentationen af Jack Wilshere tilbage i februar, men hans præstationer på banen kunne ikke bevare smilene på de aarhusianske læber særlig længe.

Det skal da kun lige være på Eric Kahls, som slet ikke kunne få armene ned, da han fik nyheden om, at han ville blive holdkammerater med den tidligere Arsenal-stjerne.

– Jeg har nok ikke sagt det før, men jeg er Arsenal-fan… så for mig var det fuldstændig sygt. Uvirkeligt. Jeg var fuldstændig lammet, da jeg så ham sidde ved siden af mig [i omklædningsrummet, red.]. Det var rigtig sjovt. Han er en fantastisk spiller og jeg har kun gode ting at sige om ham, siger Eric Kahl til fotbollskanalen.se.

Den svenske back, som AGF hentede sidste sommer, har været Arsenal-fan det meste af sit liv, men han var meget alene med sit tilhørsforhold blandt truppens øvrige spillere.

– Jeg var alene i den båd desværre, så jeg måtte holde det for mig selv. Men jeg skreg ikke og alt muligt, da han kom ind. Jeg forsøgte at holde mig så meget i ro som muligt.

Efter sommerferien påbegynder Eric Kahl sin anden sæson i AGF, som han har en aftale med frem til 2026. Men det er ikke sikkert, at den 20-årige back bliver kontraktlængden ud.

– Vi må se, hvad der sker. Man bør aldrig udelukke noget. Drømmen er selvfølgelig at spille i en top fem liga i Europa. Men jeg er stadig ung, og der er intet stress. Der er masser af tid foran mig, siger Eric Kahl til fotbollskanalen.se.

I denne sæson er det blevet til 24 Superliga-kampe for venstre backen, der har leveret to mål og tre assist. Det er endnu uvist, om han også i næste sæson er holdkammerater med Jack Wilshere.

Englænderne har kontraktudløb med AGF, og han har endnu ikke besluttet sig om fremtiden. Han har selv fortalt, at han både kigger i retning af trænergerningen, men han vil heller ikke udelukke at fortsætte i Danmark.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Født i Danmark og på vej til VM