AGF’er var ikke født, da klubben senest fik medaljer: Det er utrolig fedt

20-årige Sebastian Hausner har kun kendt AGF som en underpræsterende klub. Men nu har han selv været med til at hente de første medaljer i 23 år, og det er han stolt af.



Da Sebastian Hausner kom til verden i april 2000, var AGF allerede etableret som midt-bundhold i Superligaen. Kort efter sluttede holdet på 10. pladsen for anden sæson i streg.

Sådan har Hausner kendt sin klub gennem hele sit liv, men i denne sæson har han selv været med til at råde bod på de 23 medaljeløse år. Hausner spillede alle kampe i mesterskabsspillet og blev kåret til sit holds bedste af hjemmepublikummet i søndagens opgør mod Brøndby IF.

AGF er for første gang i Hausners levetid et tophold igen.

– Det er utrolig fedt, siger han.

Læs også:Superliga powerranking: Svækket FCK havde heldet med sig i AGF-sølvduel

– Bare den passion og dedikation, der bliver lagt i hverdagen, er noget, man kun kan være stolt af. Jeg vil sgu sige, det er længe siden, vi har haft en trup med så meget god harmoni, så det er selvfølgelig også bare et kæmpe plus.

Umiddelbart efter 1-0-nederlaget til Brøndby var det dog ikke glæden, der fyldte Sebastian Hausner. Han var skuffet over resultatet, selv om han syntes, at AGF leverede en fin indsats.

– Selvfølgelig er man glad, men jeg havde måske stået med en anden følelse, end jeg står med nu, hvis vi havde fået tre point i dag.

– Vi ville selvfølgelig gerne have haft tre point, men jeg synes, vi leverer en solid kamp. Selvfølgelig kunne vi godt have haft nogle bedre faser på bolden i løbet af kampen, men vi havde det mindset, vi har haft hele vejen igennem sæsonen; at vi selv skal skabe kampen og bringe intensiteten. Det synes jeg egentlig, vi får klaret fint. Står kompakt i kæderne og får sat presset og knokler røven ud af bukserne.

Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det

På onsdag venter OB i Europa-playoff i et opgør, der ifølge fynboernes træner, Jakob Michelsen, ikke er fair. At få bronze og så ikke komme i Europa er som at spise en gammeldags isvaffel uden syltetøj og guf, sagde han søndag.

Hausner vil dog ikke melde sig i samme kor.

– Det ved jeg sgu egentlig ikke. Jeg har bare tænkt, at hvis man vinder de kampe, man har, står man til sidst et sted, hvor det er sjovt, siger han.

– Det vigtigste er, at vi vinder mod OB og gør det, vi har gjort hele vejen gennem sæsonen, og ikke tænker så meget over, hvad OB gør godt.

Der er kickoff til Europa-playoff klokken 20 onsdag aften.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
Læs også:AGF-profil om nederlag til Brøndby: Det kunne ikke være mere ligegyldigt
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset






LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

De bliver monstersalg til sommer