AGF’er var ikke født, da klubben senest fik medaljer: Det er utrolig fedt

20-årige Sebastian Hausner har kun kendt AGF som en underpræsterende klub. Men nu har han selv været med til at hente de første medaljer i 23 år, og det er han stolt af.



Da Sebastian Hausner kom til verden i april 2000, var AGF allerede etableret som midt-bundhold i Superligaen. Kort efter sluttede holdet på 10. pladsen for anden sæson i streg.

Sådan har Hausner kendt sin klub gennem hele sit liv, men i denne sæson har han selv været med til at råde bod på de 23 medaljeløse år. Hausner spillede alle kampe i mesterskabsspillet og blev kåret til sit holds bedste af hjemmepublikummet i søndagens opgør mod Brøndby IF.

AGF er for første gang i Hausners levetid et tophold igen.

– Det er utrolig fedt, siger han.

Læs også:Superliga powerranking: Svækket FCK havde heldet med sig i AGF-sølvduel

– Bare den passion og dedikation, der bliver lagt i hverdagen, er noget, man kun kan være stolt af. Jeg vil sgu sige, det er længe siden, vi har haft en trup med så meget god harmoni, så det er selvfølgelig også bare et kæmpe plus.

Umiddelbart efter 1-0-nederlaget til Brøndby var det dog ikke glæden, der fyldte Sebastian Hausner. Han var skuffet over resultatet, selv om han syntes, at AGF leverede en fin indsats.

– Selvfølgelig er man glad, men jeg havde måske stået med en anden følelse, end jeg står med nu, hvis vi havde fået tre point i dag.

– Vi ville selvfølgelig gerne have haft tre point, men jeg synes, vi leverer en solid kamp. Selvfølgelig kunne vi godt have haft nogle bedre faser på bolden i løbet af kampen, men vi havde det mindset, vi har haft hele vejen igennem sæsonen; at vi selv skal skabe kampen og bringe intensiteten. Det synes jeg egentlig, vi får klaret fint. Står kompakt i kæderne og får sat presset og knokler røven ud af bukserne.

Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det

På onsdag venter OB i Europa-playoff i et opgør, der ifølge fynboernes træner, Jakob Michelsen, ikke er fair. At få bronze og så ikke komme i Europa er som at spise en gammeldags isvaffel uden syltetøj og guf, sagde han søndag.

Hausner vil dog ikke melde sig i samme kor.

– Det ved jeg sgu egentlig ikke. Jeg har bare tænkt, at hvis man vinder de kampe, man har, står man til sidst et sted, hvor det er sjovt, siger han.

– Det vigtigste er, at vi vinder mod OB og gør det, vi har gjort hele vejen gennem sæsonen, og ikke tænker så meget over, hvad OB gør godt.

Der er kickoff til Europa-playoff klokken 20 onsdag aften.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
Læs også:AGF-profil om nederlag til Brøndby: Det kunne ikke være mere ligegyldigt
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter