AGF har i løbet af sommerens transfervindue lavet tre store salg i form af Yann Bisseck, Thomas Kristensen og blot 17-årige Adam Daghim. Det er nogle salg, som har hver deres historie, som klubbens sportschef Stig Inge Bjørnebye ser tilbage på.
Det sker i et interview i en podcast på Aarhus-klubbens hjemmeside, hvor der bliver gjort status.
– Det blev jo et voldsomt vindue sådan set i vores målestok. Der kom flere ud til større penge end tidligere, men det var nogle spændende transfers. Yann regnede alle med, og det var planlagt. Der havde været en dialog i lang, lang tid, så det var vi forberedt på, siger han og fortsætter:
– Men så er det jo Adam, som er en god historie for akademiet og rekrutteringen – og en fin historie for fremtiden. Man kan vise, at man kan producere spillere til den type klubber, som helt klart er de bedste i europa til at scoute den type spillere. Så der har vi gjort noget rigtigt. Det er også glædeligt, at man har et system nu, som begynder at køre, fortæller Bjørnebye.
Den norske AGF-sportschef minder endvidere om, at man fik Daghim gratis fra FC København, da man hentede ham til klubben tilbage i 2021.
Når det kommer til Thomas Kristensen, så var det ikke sådan, at det kom bag på Bjørnebye, at Udinese var ude efter ham.
– TK har været fulgt af mange klubber i de to-tre sidste vinduer, så jeg var på en måde forberedt på, at det kunne ske igen. Så det kom faktisk ikke som nogen stor overraskelse. Men det blev jo en flot deal, og jeg tror, at alle var glade for det. Han blev sat lidt ud af spillet med en skade, men han har haft en vældig god pre-season, og han har set fin ud, fortæller Bjørnebye.
Prisen på Kristensen lader til at være på omkring 37 millioner kroner, men det tal kan stige til 60 millioner kroner. Siden fik man hentet Mats Knoester ind som erstatning, som kom ind i de sidste timer af tranfervinduet.
– Vi kunne ikke have lavet den deal, hvis ikke scouting-afdelingen havde forberedt sig så godt, fortæller nordmanden.
Det var da også en handel, som kom som en erstatning for, at Mads Bech Sørensen valgte FC Midtjylland i stedet for AGF. Den historie har Stig Inge Bjørnebye også været ude og kommentere, hvor han kaldte det for 'beskidt'. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED