PORTUGAL (Tipsbladet): Spørger man en hviken som helst fodboldspiller i den danske Superliga om deres drømmeliga, så vil de fleste nok svare noget ala Premier League, La Liga, Serie A eller Bundesligaen.
Der er de største klubber, de bedste spillere, og så er det jo også ligaer, man bliver relativt godt betalt for at spille i.
I kan jo selv se, hvordan jeg er som spiller. God fysik og kan godt lide at gå til den.
Alexander LindAngriber, Silkeborg IF
Alexander Lind er dog ikke som alle andre, når det kommer til drømme. Tipsbladet er taget til Silkeborgs hotel på Algarvekysten for at tale med Superliga-topscoren om lidt af hvert, heriblandt hans drømmeliga, og svaret er mildest talt overraskende. Ikke blot for Tipsbladets udsende, men for alle andre, han røber det for.
Har du en drømmeliga?
Alexander Lind smågriner, inden han svarer:
– Ja, det har jeg faktisk, men hver gang jeg siger det, så kigger folk mærkeligt på mig. Jeg har altid sagt, at jeg gerne vil spille i den skotske liga. Det kunne jeg godt tænke mig.
– I kan jo selv se, hvordan jeg er som spiller. God fysik og kan godt lide at gå til den, uddyber han.
Alexander Lind havde fundet sig godt til rette og snakkede vidt og bredt om blandt andet sin drømmeliga. Foto: Malte Dunk.
Har du så et yndlingshold i Skotland?
– Det vil jeg helst ikke udtale mig om!
Umiddebart lader Alexander Lind til at passe som fod i hose i skotsk fodbold. Han spiller med en enorm power, og ovre i Skotland er de bestemt ikke kendt for ikke at gå til den. Se en bid af interviewet med Alexander Lind i afspilleren over artiklen.
Ingen konkrete bud
Så hvem ved, en dag kan det være, at han får sit store ønske opfyldt. Det kræver, at han på et tidspunkt skifter væk fra Silkeborg. Det skete ikke i januar, hvor der ellers var lidt skriverier om et prisskilt på 60 millioner kroner, der blev afvist fuldstændig, og en føler fra Brøndby.
Jeg synes også, det lyder fuldstændig sygt.
Alexander LindAngriber, Silkeborg IF
Men var det overhovedet på tale, at Superliga-bomberen skulle mod større adresser i det netop overståede transfervindue? Overhovedet ikke.
– For mit eget vedkommende har der ikke været det store. Jeg var meget afklaret med, at der skulle noget stort for SIF til, at der skulle ske noget i transfervinduet. Det har været fair nok. Der har ikke været nogle konkrete bud, så det har været det, I selv har skrevet, siger han.
Silkeborg nyder i hvert fald godt af Alexander Lind det næste halve år også. Foto: Imago
Han indrømmer, at snakken om de 60 millioner kroner er lidt i overkanten.
– Jeg synes jo også selv, det er vildt. Det er ikke fordi, jeg tror, at det er noget, der passer. Jeg synes også, det lyder fuldstændig sygt, siger han, mens han griner en smule og så fortsætter:
– Jeg har jo kun spillet et halvt år i min karriere, hvis man skal sætte det i perspektiv. Jeg synes også selv, det lyder vanvittigt, og jeg ved ikke, hvor de tal kommer fra.
Derfor var det heller ikke sådan, at Alexander Lind var decideret lettet, da januarvinduet lukkede sammen med fremtidsspekulationerne. Faktum er, at Lind stadig er i Silkeborg, og det passer ham aldeles fint, for han ligner en mand, der har det godt, hvor han er.
Så må vi se, om Skotland banker på døren i fremtiden…
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Presset træner vil rotere mod FCM
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER