Ayo Simon Okosun er blevet en stor profil i Superligaen, og selv om han ikke formåede at slå igennem i FC Midtjylland, har den tårnhøje midtbanespiller ikke lagt ambitionerne om et skifte til en større klub på hylden.
Først og fremmest handler det dog om at bevise sit værd i OB, der hentede Okosun, inden transfervinduet lukkede for nyligt.
– Jeg synes, det ville være trist, hvis jeg ikke havde ambitioner. Der er absolut intet galt i at være her i fire år, hvis jeg er glad for det. Men hvis jeg ikke havde ambitioner om at tage det næste skridt, så ville jeg jo stå stille og ikke udvikle mig. Så ville jeg i realiteten blive værre.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
– Jeg har altid et mindset om, at jeg skal blive bedre og bedre. Det vil jeg altid stile efter, og så vil der jo naturligt komme skridt op ad fodboldtrappen. Men det er ikke sådan, at jeg går og tænker, at jeg skal noget andet inden for en bestemt tidsperiode. Sådan fungerer det ikke for mig. Det er bedste bare at holde fokus og så se, hvad der kommer, siger han til klubbens hjemmeside.
Den tidligere Horsens-spiller er fyldt 27 år, hvorfor han stadig har flere gode år tilbage som aktiv fodboldspiller. Alligevel er han begyndt at overveje fremtiden efter spillerkarrieren, og her virker det oplagt, at Okosun fortsætter i fodboldverden.
– Jeg har bare studenterhuen, og jeg er ikke rigtigt i gang med noget. Jeg ved ikke, hvad det skulle være, og det er også derfor, at jeg ikke er startet på noget.
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
– Jeg kunne forestille mig, at jeg fortsætter i fodboldverdenen, efter jeg er stoppet med at spille. Hvis jeg har brugt 30 år af mit liv på en ting og har mange af mine kompetencer inden for det, så ville det være åndssvagt ikke at prøve at udnytte dem. Det er det, jeg tænker lige nu, men jeg er ikke så bekymret over det. Det skal nok løse sig.
Ayo Simon Okosun har fået en fireårig kontrakt i OB.
Læs også:Ny OB’er om sidste tid i FC Midtjylland: Det har været drænende
Læs også:Ny FC Midtjylland-angriber: Der var meget interesse fra andre klubber
Læs også:Ankersen om Ståle-fyring: Ingen er større end klubben
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Han er VM’s bedste spiller
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
INTERVIEW
