Ayo Simon Okosun er blevet en stor profil i Superligaen, og selv om han ikke formåede at slå igennem i FC Midtjylland, har den tårnhøje midtbanespiller ikke lagt ambitionerne om et skifte til en større klub på hylden.
Først og fremmest handler det dog om at bevise sit værd i OB, der hentede Okosun, inden transfervinduet lukkede for nyligt.
– Jeg synes, det ville være trist, hvis jeg ikke havde ambitioner. Der er absolut intet galt i at være her i fire år, hvis jeg er glad for det. Men hvis jeg ikke havde ambitioner om at tage det næste skridt, så ville jeg jo stå stille og ikke udvikle mig. Så ville jeg i realiteten blive værre.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
– Jeg har altid et mindset om, at jeg skal blive bedre og bedre. Det vil jeg altid stile efter, og så vil der jo naturligt komme skridt op ad fodboldtrappen. Men det er ikke sådan, at jeg går og tænker, at jeg skal noget andet inden for en bestemt tidsperiode. Sådan fungerer det ikke for mig. Det er bedste bare at holde fokus og så se, hvad der kommer, siger han til klubbens hjemmeside.
Den tidligere Horsens-spiller er fyldt 27 år, hvorfor han stadig har flere gode år tilbage som aktiv fodboldspiller. Alligevel er han begyndt at overveje fremtiden efter spillerkarrieren, og her virker det oplagt, at Okosun fortsætter i fodboldverden.
– Jeg har bare studenterhuen, og jeg er ikke rigtigt i gang med noget. Jeg ved ikke, hvad det skulle være, og det er også derfor, at jeg ikke er startet på noget.
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
– Jeg kunne forestille mig, at jeg fortsætter i fodboldverdenen, efter jeg er stoppet med at spille. Hvis jeg har brugt 30 år af mit liv på en ting og har mange af mine kompetencer inden for det, så ville det være åndssvagt ikke at prøve at udnytte dem. Det er det, jeg tænker lige nu, men jeg er ikke så bekymret over det. Det skal nok løse sig.
Ayo Simon Okosun har fået en fireårig kontrakt i OB.
Læs også:Ny OB’er om sidste tid i FC Midtjylland: Det har været drænende
Læs også:Ny FC Midtjylland-angriber: Der var meget interesse fra andre klubber
Læs også:Ankersen om Ståle-fyring: Ingen er større end klubben
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Sønderjyske køber ny cheftræner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Ecuador – Curacao
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
NYHEDER
