Ayo Simon Okosun er blevet en stor profil i Superligaen, og selv om han ikke formåede at slå igennem i FC Midtjylland, har den tårnhøje midtbanespiller ikke lagt ambitionerne om et skifte til en større klub på hylden.
Først og fremmest handler det dog om at bevise sit værd i OB, der hentede Okosun, inden transfervinduet lukkede for nyligt.
– Jeg synes, det ville være trist, hvis jeg ikke havde ambitioner. Der er absolut intet galt i at være her i fire år, hvis jeg er glad for det. Men hvis jeg ikke havde ambitioner om at tage det næste skridt, så ville jeg jo stå stille og ikke udvikle mig. Så ville jeg i realiteten blive værre.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
– Jeg har altid et mindset om, at jeg skal blive bedre og bedre. Det vil jeg altid stile efter, og så vil der jo naturligt komme skridt op ad fodboldtrappen. Men det er ikke sådan, at jeg går og tænker, at jeg skal noget andet inden for en bestemt tidsperiode. Sådan fungerer det ikke for mig. Det er bedste bare at holde fokus og så se, hvad der kommer, siger han til klubbens hjemmeside.
Den tidligere Horsens-spiller er fyldt 27 år, hvorfor han stadig har flere gode år tilbage som aktiv fodboldspiller. Alligevel er han begyndt at overveje fremtiden efter spillerkarrieren, og her virker det oplagt, at Okosun fortsætter i fodboldverden.
– Jeg har bare studenterhuen, og jeg er ikke rigtigt i gang med noget. Jeg ved ikke, hvad det skulle være, og det er også derfor, at jeg ikke er startet på noget.
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
– Jeg kunne forestille mig, at jeg fortsætter i fodboldverdenen, efter jeg er stoppet med at spille. Hvis jeg har brugt 30 år af mit liv på en ting og har mange af mine kompetencer inden for det, så ville det være åndssvagt ikke at prøve at udnytte dem. Det er det, jeg tænker lige nu, men jeg er ikke så bekymret over det. Det skal nok løse sig.
Ayo Simon Okosun har fået en fireårig kontrakt i OB.
Læs også:Ny OB’er om sidste tid i FC Midtjylland: Det har været drænende
Læs også:Ny FC Midtjylland-angriber: Der var meget interesse fra andre klubber
Læs også:Ankersen om Ståle-fyring: Ingen er større end klubben
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
