Når Brøndby IF efter landskampspausen møder SønderjyskE i Superligaen, kan Andrija Pavlovic potentielt debutere for de blå-gule. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen i et videointerview med fanmediet 3point.dk.
Den serbiske angriber kom til Brøndby i midten af september, men han kom efter flere måneder uden kampform. Derfor var han heller ikke i form til at spille for Brøndby, men det er han ved at være.
Læs også:Anis Ben Slimane scorede i landsholdsdebut for Tunesien
– Han har været i vores fysiske træners vridemaskine de sidste to-tre uger, og det går jo ikke stille af sig, når han tager fat. Så vi kan godt forvente, at det ser meget bedre ud for ham nu. Han er et helt andet sted, end da han startede herude. Så han er bestemt i spil til noget efter landskampspausen mod SønderjyskE. Det er ikke sikkert, det bliver en startplads, men han er i spil til at kunne bidrage, siger Niels Frederiksen til 3point.dk.
Andrija Pavlovic udgør halvdelen af Brøndby IF’s indkøb i løbet af sommerens transfervindue, da de blå-gule også hentede venstrebacken Blas Riveros på sidstedagen. Samtidig har man fået Rezan Coru tilbage fra lån, mens man formåede at holde på flere profiler.
Og alt i alt står Brøndby bedre end de gjorde i foråret, mener Niels Frederiksen.
– Når jeg kigger tilbage i forhold til efter transfervinduet i januar og på, hvordan vi ser ud nu, så synes jeg, at vi har en trup, som er bedre balanceret i forhold til kompetencer og positionerne. Jeg sagde til spillerne dagen efter transfervinduets lukning, at vi har en meget konkurrencedygtig trup og en trup, hvor vi kan sige, at der er konkurrence på alle positioner. Det kunne vi ikke nødvendigvis sige 1. februar, men det synes jeg, at vi kan sige nu. Så set over de seneste seks-otte måneder synes jeg, at vi har en forstærket trup, siger han til 3point.dk.
Brøndby IF fører i øjeblikket Superligaen med maksimumpoint efter fire kampe. De møder SønderjyskE i Haderslev søndag den 18. oktober efter landskampspausen.
Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
Læs også:Medie: SønderjyskE ville købe Brøndby-spiller, hvis Bah blev solgt
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
