Andrija Pavlovic nærmer sig BIF-debut: Ser meget bedre ud

Den serbiske angriber er ved at kunne gøre sig gældende, siger cheftræner Niels Frederiksen.



Når Brøndby IF efter landskampspausen møder SønderjyskE i Superligaen, kan Andrija Pavlovic potentielt debutere for de blå-gule. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen i et videointerview med fanmediet 3point.dk.

Den serbiske angriber kom til Brøndby i midten af september, men han kom efter flere måneder uden kampform. Derfor var han heller ikke i form til at spille for Brøndby, men det er han ved at være.

Læs også:Anis Ben Slimane scorede i landsholdsdebut for Tunesien

– Han har været i vores fysiske træners vridemaskine de sidste to-tre uger, og det går jo ikke stille af sig, når han tager fat. Så vi kan godt forvente, at det ser meget bedre ud for ham nu. Han er et helt andet sted, end da han startede herude. Så han er bestemt i spil til noget efter landskampspausen mod SønderjyskE. Det er ikke sikkert, det bliver en startplads, men han er i spil til at kunne bidrage, siger Niels Frederiksen til 3point.dk.

Andrija Pavlovic udgør halvdelen af Brøndby IF’s indkøb i løbet af sommerens transfervindue, da de blå-gule også hentede venstrebacken Blas Riveros på sidstedagen. Samtidig har man fået Rezan Coru tilbage fra lån, mens man formåede at holde på flere profiler.

Og alt i alt står Brøndby bedre end de gjorde i foråret, mener Niels Frederiksen. 

– Når jeg kigger tilbage i forhold til efter transfervinduet i januar og på, hvordan vi ser ud nu, så synes jeg, at vi har en trup, som er bedre balanceret i forhold til kompetencer og positionerne. Jeg sagde til spillerne dagen efter transfervinduets lukning, at vi har en meget konkurrencedygtig trup og en trup, hvor vi kan sige, at der er konkurrence på alle positioner. Det kunne vi ikke nødvendigvis sige 1. februar, men det synes jeg, at vi kan sige nu. Så set over de seneste seks-otte måneder synes jeg, at vi har en forstærket trup, siger han til 3point.dk.

Brøndby IF fører i øjeblikket Superligaen med maksimumpoint efter fire kampe. De møder SønderjyskE i Haderslev søndag den 18. oktober efter landskampspausen.

Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
Læs også:Medie: SønderjyskE ville købe Brøndby-spiller, hvis Bah blev solgt






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg