Tidernes farligste FC København-spiller, Dame N’Doye, er fortid i den danske hovedstadsklub, som skal have fundet ud af, hvem der skal udfylde hullet efter den målfarlige senegaleser.
Det mest oplagte bud på FC Københavns næste store målsluger er 21-årige Jonas Wind, og han ser sig selv som en spiller, der nu skal tage et større ansvar.
– Det er ærgerligt, at han ikke er her mere. Man kan godt sige, at det kommer til at give mig større ansvar, og det har jeg det fint med, siger Jonas Wind.
Afskeden med N’Doye blev først offentliggjort i sidste uge. Onsdagens Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir bliver derfor københavnernes første kamp efter angriberens afsked.
Jonas Wind havde ellers håbet, at N’Doye ville blive i enten en sæson mere eller som minimum, indtil Europa League var færdigspillet.
– Det er da underligt at sige farvel til ham. Jeg er sikker på, at alle i klubben havde håbet, at han ville blive, men det skulle ikke være sådan.
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
– Siden jeg var lille, har han været mit store idol, og det har været et privilegium at spille sammen med ham i angrebet, og det er noget, jeg er stolt af at have gjort. Vi havde et rigtig godt samarbejde i sidste sæson, siger Jonas Wind.
FCK-anfører Carlos Zeca betegner det også som en bet at miste den 35-årige senegaleser.
– Det er et stort tab for alle. Vi ved, hvor vigtig han er for os – ikke bare som spiller, men også fordi han er en fantastisk person. Det er svært at sige farvel til en spiller med sådan en historie, og alle elsker ham.
– Men livet går videre, og jeg håber det bedste for ham, og så må vi fortsætte med at arbejde med vores hold uden ham, siger Zeca.
I fankredse er Dame N’Doye betegnet som en klublegende, og mange fans havde da også gerne set ham få en ny kontrakt.
Ståle Solbakken understreger atter, at der ikke er dårlig stemning mellem ham og N’Doye, selv om parterne ikke kunne nå til enighed om en ny aftale.
Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende
– Jeg snakkede med ham igen i dag i fire-fem minutter. Han er okay, vi er okay.
– Vi har haft et tæt forhold gennem mange år, også da han spillede i andre klubber. Han forlader FCK på toppen.
– Vi gav ham, hvad vi synes, var et fair tilbud, fordi han er en god spiller og en vigtig person. Jeg kunne ikke se, hvad vi ellers skulle have gjort. Mange klubber ville næppe have givet ham noget tilbud. Det gjorde vi, men han var ikke enig i det, vi tilbød ham, siger Ståle Solbakken.
FCK’s kontrakttilbud var blandt andet baseret på, at Dame N’Doye på grund af en udfordret fysik ikke kan spille lige så mange kampe som tidligere, og han er sjældent på træningsbanen.
Ståle Solbakken kan derfor heller ikke svare på, om afskeden reelt har nogen indflydelse på onsdagens kamp mod Basaksehir.
– Spørgsmålet er, om han havde været klar til at spille, siger Solbakken.
/ritzau/
Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i lokalderby i Rhinland
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Brøndby afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
FCM-helt fremhæver Duncan
Vildt! Dansk rekordår i Europa
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
TOPNYHED
