Tidernes farligste FC København-spiller, Dame N’Doye, er fortid i den danske hovedstadsklub, som skal have fundet ud af, hvem der skal udfylde hullet efter den målfarlige senegaleser.
Det mest oplagte bud på FC Københavns næste store målsluger er 21-årige Jonas Wind, og han ser sig selv som en spiller, der nu skal tage et større ansvar.
– Det er ærgerligt, at han ikke er her mere. Man kan godt sige, at det kommer til at give mig større ansvar, og det har jeg det fint med, siger Jonas Wind.
Afskeden med N’Doye blev først offentliggjort i sidste uge. Onsdagens Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir bliver derfor københavnernes første kamp efter angriberens afsked.
Jonas Wind havde ellers håbet, at N’Doye ville blive i enten en sæson mere eller som minimum, indtil Europa League var færdigspillet.
– Det er da underligt at sige farvel til ham. Jeg er sikker på, at alle i klubben havde håbet, at han ville blive, men det skulle ikke være sådan.
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
– Siden jeg var lille, har han været mit store idol, og det har været et privilegium at spille sammen med ham i angrebet, og det er noget, jeg er stolt af at have gjort. Vi havde et rigtig godt samarbejde i sidste sæson, siger Jonas Wind.
FCK-anfører Carlos Zeca betegner det også som en bet at miste den 35-årige senegaleser.
– Det er et stort tab for alle. Vi ved, hvor vigtig han er for os – ikke bare som spiller, men også fordi han er en fantastisk person. Det er svært at sige farvel til en spiller med sådan en historie, og alle elsker ham.
– Men livet går videre, og jeg håber det bedste for ham, og så må vi fortsætte med at arbejde med vores hold uden ham, siger Zeca.
I fankredse er Dame N’Doye betegnet som en klublegende, og mange fans havde da også gerne set ham få en ny kontrakt.
Ståle Solbakken understreger atter, at der ikke er dårlig stemning mellem ham og N’Doye, selv om parterne ikke kunne nå til enighed om en ny aftale.
Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende
– Jeg snakkede med ham igen i dag i fire-fem minutter. Han er okay, vi er okay.
– Vi har haft et tæt forhold gennem mange år, også da han spillede i andre klubber. Han forlader FCK på toppen.
– Vi gav ham, hvad vi synes, var et fair tilbud, fordi han er en god spiller og en vigtig person. Jeg kunne ikke se, hvad vi ellers skulle have gjort. Mange klubber ville næppe have givet ham noget tilbud. Det gjorde vi, men han var ikke enig i det, vi tilbød ham, siger Ståle Solbakken.
FCK’s kontrakttilbud var blandt andet baseret på, at Dame N’Doye på grund af en udfordret fysik ikke kan spille lige så mange kampe som tidligere, og han er sjældent på træningsbanen.
Ståle Solbakken kan derfor heller ikke svare på, om afskeden reelt har nogen indflydelse på onsdagens kamp mod Basaksehir.
– Spørgsmålet er, om han havde været klar til at spille, siger Solbakken.
/ritzau/
Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
AVIS
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Endelig godt nyt
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
HELT VILDT
