FCK-spydspids: Jeg var fan af Dame N’Doye som lille

Som dreng beundrede Jonas Wind bomberen Dame N’Doye. Nu påtager han sig ansvaret for at erstatte målslugeren.



Tidernes farligste FC København-spiller, Dame N’Doye, er fortid i den danske hovedstadsklub, som skal have fundet ud af, hvem der skal udfylde hullet efter den målfarlige senegaleser.

Det mest oplagte bud på FC Københavns næste store målsluger er 21-årige Jonas Wind, og han ser sig selv som en spiller, der nu skal tage et større ansvar.

– Det er ærgerligt, at han ikke er her mere. Man kan godt sige, at det kommer til at give mig større ansvar, og det har jeg det fint med, siger Jonas Wind.

Afskeden med N’Doye blev først offentliggjort i sidste uge. Onsdagens Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir bliver derfor københavnernes første kamp efter angriberens afsked.

Jonas Wind havde ellers håbet, at N’Doye ville blive i enten en sæson mere eller som minimum, indtil Europa League var færdigspillet.

– Det er da underligt at sige farvel til ham. Jeg er sikker på, at alle i klubben havde håbet, at han ville blive, men det skulle ikke være sådan.

Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir

– Siden jeg var lille, har han været mit store idol, og det har været et privilegium at spille sammen med ham i angrebet, og det er noget, jeg er stolt af at have gjort. Vi havde et rigtig godt samarbejde i sidste sæson, siger Jonas Wind.

FCK-anfører Carlos Zeca betegner det også som en bet at miste den 35-årige senegaleser.

– Det er et stort tab for alle. Vi ved, hvor vigtig han er for os – ikke bare som spiller, men også fordi han er en fantastisk person. Det er svært at sige farvel til en spiller med sådan en historie, og alle elsker ham.

– Men livet går videre, og jeg håber det bedste for ham, og så må vi fortsætte med at arbejde med vores hold uden ham, siger Zeca.

I fankredse er Dame N’Doye betegnet som en klublegende, og mange fans havde da også gerne set ham få en ny kontrakt.

Ståle Solbakken understreger atter, at der ikke er dårlig stemning mellem ham og N’Doye, selv om parterne ikke kunne nå til enighed om en ny aftale.

Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende

– Jeg snakkede med ham igen i dag i fire-fem minutter. Han er okay, vi er okay.

– Vi har haft et tæt forhold gennem mange år, også da han spillede i andre klubber. Han forlader FCK på toppen.

– Vi gav ham, hvad vi synes, var et fair tilbud, fordi han er en god spiller og en vigtig person. Jeg kunne ikke se, hvad vi ellers skulle have gjort. Mange klubber ville næppe have givet ham noget tilbud. Det gjorde vi, men han var ikke enig i det, vi tilbød ham, siger Ståle Solbakken.

FCK’s kontrakttilbud var blandt andet baseret på, at Dame N’Doye på grund af en udfordret fysik ikke kan spille lige så mange kampe som tidligere, og han er sjældent på træningsbanen.

Ståle Solbakken kan derfor heller ikke svare på, om afskeden reelt har nogen indflydelse på onsdagens kamp mod Basaksehir.

– Spørgsmålet er, om han havde været klar til at spille, siger Solbakken.

/ritzau/

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber


Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Kartago-Ørne tæver Traner

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’