FCK-spydspids: Jeg var fan af Dame N’Doye som lille

Som dreng beundrede Jonas Wind bomberen Dame N’Doye. Nu påtager han sig ansvaret for at erstatte målslugeren.



Tidernes farligste FC København-spiller, Dame N’Doye, er fortid i den danske hovedstadsklub, som skal have fundet ud af, hvem der skal udfylde hullet efter den målfarlige senegaleser.

Det mest oplagte bud på FC Københavns næste store målsluger er 21-årige Jonas Wind, og han ser sig selv som en spiller, der nu skal tage et større ansvar.

– Det er ærgerligt, at han ikke er her mere. Man kan godt sige, at det kommer til at give mig større ansvar, og det har jeg det fint med, siger Jonas Wind.

Afskeden med N’Doye blev først offentliggjort i sidste uge. Onsdagens Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir bliver derfor københavnernes første kamp efter angriberens afsked.

Jonas Wind havde ellers håbet, at N’Doye ville blive i enten en sæson mere eller som minimum, indtil Europa League var færdigspillet.

– Det er da underligt at sige farvel til ham. Jeg er sikker på, at alle i klubben havde håbet, at han ville blive, men det skulle ikke være sådan.

Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir

– Siden jeg var lille, har han været mit store idol, og det har været et privilegium at spille sammen med ham i angrebet, og det er noget, jeg er stolt af at have gjort. Vi havde et rigtig godt samarbejde i sidste sæson, siger Jonas Wind.

FCK-anfører Carlos Zeca betegner det også som en bet at miste den 35-årige senegaleser.

– Det er et stort tab for alle. Vi ved, hvor vigtig han er for os – ikke bare som spiller, men også fordi han er en fantastisk person. Det er svært at sige farvel til en spiller med sådan en historie, og alle elsker ham.

– Men livet går videre, og jeg håber det bedste for ham, og så må vi fortsætte med at arbejde med vores hold uden ham, siger Zeca.

I fankredse er Dame N’Doye betegnet som en klublegende, og mange fans havde da også gerne set ham få en ny kontrakt.

Ståle Solbakken understreger atter, at der ikke er dårlig stemning mellem ham og N’Doye, selv om parterne ikke kunne nå til enighed om en ny aftale.

Læs også:Ekspert ser gode muligheder for FCK: Basaksehir er ikke imponerende

– Jeg snakkede med ham igen i dag i fire-fem minutter. Han er okay, vi er okay.

– Vi har haft et tæt forhold gennem mange år, også da han spillede i andre klubber. Han forlader FCK på toppen.

– Vi gav ham, hvad vi synes, var et fair tilbud, fordi han er en god spiller og en vigtig person. Jeg kunne ikke se, hvad vi ellers skulle have gjort. Mange klubber ville næppe have givet ham noget tilbud. Det gjorde vi, men han var ikke enig i det, vi tilbød ham, siger Ståle Solbakken.

FCK’s kontrakttilbud var blandt andet baseret på, at Dame N’Doye på grund af en udfordret fysik ikke kan spille lige så mange kampe som tidligere, og han er sjældent på træningsbanen.

Ståle Solbakken kan derfor heller ikke svare på, om afskeden reelt har nogen indflydelse på onsdagens kamp mod Basaksehir.

– Spørgsmålet er, om han havde været klar til at spille, siger Solbakken.

/ritzau/

Læs også:Nyt regelsæt i UEFA: Hold kan ryge ud af Europa uden kamp
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
Læs også:Spilforslag til EL: Brandvarm bosnier bomber




LIVE

LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Real Madrid – Athletic Club