Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Ung angriber viser sig i denne uge frem i FC Midtjylland. Han har også været forbi FC Nordsjælland.



Elias Olafsson er en stor stjerne på FC Midtjyllands førstehold, mens Egill Orri Arnarsson, Sigurður Jökull Ingvarsson og Alexander Máni Guðjónsson er en del af Dream 99.

Med andre ord har FC Midtjylland et godt øje til det islandske marked, hvor endnu en spiller kan være på vej fra.

I hvert fald har midtjyderne i denne uge besøg af den blot 15-årige angriber Arnar Bjarki Gunnleifsson fra Breidablik.

Informationerne om ham er ganske sparsomme, men Andri Vilbergsson, Head of Coaching for U14-U19-årgangene i Breidablik, kender angriberen rigtig godt.

– Han er god til at forstå spillet og god med og uden bolden. Han har en positiv indstilling og er ikke typen, der råber af alt og alle. Han har den rette mentalitet og arbejder hårdt i holdets tjeneste.

Arnar Bjarki Gunnleifsson startede som midtbanespiller, men bliver nu primært brugt som angriber.

– Han er god i opbygninsspillet, men han er også en god målscorer. Han har spillet mange positioner i løbet af sin korte karriere, så man kan ikke som sådan sætte ham i boks. Men han er stor, så jeg tror, de danske klubber ser ham som angriber.

– Han er vokset helt vildt de sidste par år, og det har han skullet vænne sig til. Derfor er han først nu ved at finde sig til rette i sin krop og med sin fysik, siger Andri Vilbergsson.

Arnar Bjarki Gunnleifsson vil dog først om et år kunne lave et skifte til Danmark, da spillere skal være fyldt 16 for at skifte klub i Europa.

Arnar Bjarki Gunnleifsson er på besøg i FC Midtjylland. Foto: Alamy.

Har også besøgt anden dansk klub

Faktisk er Andri Vilbergsson netop nu i Danmark på inspirationstur, hvor han og en kollega skal besøge AGF, FC København og FC Nordsjælland.

Derfor har de hilst på Arnar Bjarki Gunnleifsson, der tirsdag aften var i kamp for FC Midtjylland mod Vejle Boldklub.

– Han gjorde det udemærket, men der var nok også nogle nerver. Han forsøgte at gøre nogle af de ting, han blev bedt om, selvom der også var et par fejl hist og her.

Udover besøget i FC Midtjylland har Arnar Bjarki Gunnleifsson også været forbi FC Nordsjælland for få uger siden.

– De er begge interesseret i ham, og de har fulgt ham i et stykke tid. Jeg ved dog ikke så meget om hans fremtid, da det er svært at spå om. De taler varmt om ham, og så får vi rapporter fra FC Nordsjælland og FC Midtjylland, og så tager vi den derfra.

Arnar Bjarki Gunnleifsson har haft enkelte træninger med Breidabliks førstehold, men spillede sidste sæson for klubbens U16-mandskab, der vandt mesterskabet og pokaltitlen.

– Han er et toptalent, men vi har mange unge spillere, som vi er stolte af. Vi har et godt ungdomssystem her, som laver gode ting, afslutter Andri Vilbergsson.

Angriberen lavede 17 mål i seneste sæson ifølge KSI’s hjemmeside – han har også lavet to fuldtræffere i tre U16-landskampe.






LIVE: Storklub får bøde på 73.000 euro




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FC København jagter Neestrup-erstatning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Det er Neestrups tre største fejl

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Nu flytter anfører til Danmark

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Kæmpe nyhed i udlandet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Riemer melder stjerne klar

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!