Var det noget med at blive chefscout for en Superliga-klub, der har store ambitioner og håber på at blande sig i toppen af dansk fodbold igen?
Hvis du har svaret, ja så er det faktisk muligt.
Det eneste, du skal gøre, er at sende en ansøgning til det stillingsopslag, som OB har lagt ud på egen hjemmeside samt en hel del forskellige jobportaler. Bland andet Jobindex.
Men hvorfor det? Hvorfor ikke bare søge i netværket og finde en person, man kender eller får anbefalet?
– Der er sket meget i OB de sidste seks-otte år, hvor jeg har været med, og vi vil gerne være en åben fodboldklub, der fortæller om, hvad vi laver. I forhold til en chefscout vil man kunne køre det på to måder: Enten søge i netværket og hos agenter og se, hvad der kommer, eller ligge det ud på de åbne kanaler, vi benytter os af i OB. Vi har valgt at komme ud bredest muligt – det giver også muligheden for, at vi kan fortælle åbent, at den her stilling er tilgængelig, siger Steffen Nielsen, der er assisterende fodbolddirektør i OB, til Tipsbladet.
Han fortæller, at der har været kæmpe interesse for jobbet.
– Vi er opmærksomme på, at vi nu ikke får 15-20 ansøgninger, men i stedet ender med 200-300, og det er fra hele verden. Der er mange, der gerne vil arbejde for OB; og vi har fået mange spændende ansøgninger. Vi må også være ærlige og sige, at der også er noget lort imellem, sådan er det jo, men der er henvendelser, hvor vi tænker "wow, han eller hun er interesseret i at arbejde for OB". Så det er en fordel at bryde rutinerne af og til, siger Steffen Nielsen.
I jobopslaget fremgår det, at man skal have erfaring fra programmer som WyScout, Transferroom og Skillcorner. Samtidig skal ansøgere sende en "fuld og samlet scouting-rapport/præsentation for en venstrebenet offensiv spiller, som skal forstærke vores nuværende Superligahold. Spillerens markedsværdi er maks én million euro", står der i jobopslaget.
– Det er jo ikke alle, der kan lave sådan en præsentation og vurdering, så der kommer jo naturligt nogle frafald på den måde. Det er ikke nemt.
– Men vi har fået de første 200 bud på en venstrebenet offensivspiller, så det kan være, det bliver den kommende chefscouts første opgave at kigge alle de bud igennem, siger Steffen Nielsen efterfulgt af et grin.
OB's assisterende fodbolddirektør fortæller, at han indtil videre har været imponeret over de henvendelser og de ansøgninger, der er kommet.
Nok er det lidt atypisk at slå et job som chefscout op via jobportaler, men det har givet mange positive tilkendegivelser, lyder det.
– Når vi gør, som vi gør, kan vi tale direkte med folk, som sidder i tilsvarende stillinger. Når man er i sådan et job og ønsker sig et andet job, men ikke har lyst til at fortælle en agent eller andre rådgivere om det, er det her den vej, man kan gå. Nu får vi et direkte link rundt på stadion til folk, der er interesserede. Uden om et rekrutteringsfirma, siger Steffen Nielsen, der indtil videre også har formået at holde interessante emner ude af pressens spalter:
– I har jo en tendens til at have gode informationer om OB, og der har ikke været nævnt et eneste navn om, hvem der har søgt. Selv om der er dygtige og kompentente emner i Skandinavien og international fodbold. Vi holder kortene tæt til kroppen og arbejder i fred og ro. Med et bredt og stort kandidatfelt ligger der en del mere arbejde i at sortere i tingene, og vi skal selv lave alt fodarbejdet. Vi føler os sikre på, at vi lander den rigtige kandidat til OB.
Planen er for den fynske klub, at en ny chefscout, der erstatter Adrian von Heijne, som er skiftet til en position som teknisk chef for Hammarby, skal være klar 1. januar 2024.
– Vi har et vanvittigt kvalificeret ansøgningsfelt, og vi vil starte samtaler med dem, der er mest interessante, når det officielle opslag lukker ned den 1. november. Vores håb og mål er, at vi har en ny chefscout på plads omkring 1. januar, siger Steffen Nielsen.
Mens OB på banen stadig leder efter resultaterne og aktuelt er nummer 10 i Superligaen, er ledelsen i klubben under en rivende udvikling. Fodbolddirektør Björn Wesström og assisterende fodbolddirektør Steffen Nielsen har brugt den seneste tid på at udvikle strategien i klubben.
Det næste skridt er altså at ansætte en chefscout.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Hugo Ekitike misser VM
Retssag om Maradonas død begynder forfra
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
22 millioner kroner!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
Øjner europæisk trofæ
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback