Argentiner rygtes til FC København

Ifølge argentinsk fanmedie er FC København ude efter den unge forsvarsspiller Elias Machuca fra Racing Club.



FC København har kurs mod Superliga-titlen og har et forspring på seks point ned til den nærmeste forfølger, FC Midtjylland, men københavnerne er også allerede godt i gang med at forberede sig på de kommende transfervinduer.

I den forbindelse forlyder det, at den argentinske forsvarsspiller Elías Machuca fra Racing Club i hjemlandet til FC København. Angiveligt skal Peter Christiansen og kompagni allerede have budt på spilleren.

Det skriver fanmediet Racingmaniacos og journalisten Leandro Adonio Bell, der er direktør for sitet, på Twitter.

Hvis ikke det lykkes for FC København at købe Elías Machuca denne sommer, kan de hente den unge argentiner på en fri transfer til vinter. Til den tid udløber hans aftale med Racing Club nemlig.

Elías Machuca er 19 år gammel og gør sig i det centrale forsvar for Racing Clubs andethold. Han har spillet en førsteholdskamp for Racing Club, mens han har en fortid på Argentinas U16-landshold. 

Såfremt den unge argentiner havner i FCK og får spilletid i Superligaen, vil han blive den femte argentiner til at spille Superliga-fodbold. Én anden argentiner har spillet i FC København, og det er Franco Mussis, der nåede en kamp. De tre øvrige argentinere, der har optrådt i Superligaen, er Alexander Szymanowski, Santiago Villafane og Mauricio Ortiz. 





LIVE

VM-LIVE: Dansk landstræner knust

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

England sprudlede i underholdende målfest

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent