HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland-Brøndby IF 0-2 (0-1)
0-1 Mathias Kvistgaarden (45.)
0-2 Nicolai Vallys (58.)
Her er Tipsbladets karakterer til FC Midtjylland.
Elias Ólafsson
90 minutter
2
Kom usikkert fra land med et par skæve clearinger og et hjørnespark, hvor målmanden appellerede om et frispark, efter han havde bokset forbi kuglen. Keeperen var prisgivet ved Brøndbys scoringer.
Kevin Mbabu
60 minutter
2
Energien fejler ikke noget med god vilje til at komme i raids helt til baglinjen, men schweizeren blev i den grad fanget på hælene, da Brøndby lige før pausen brød igennem i Mbabus højre side.
Ousmane Diao
90 minutter
3
Diaos fart er bare en kæmpe styrke for FCM, da midtstopperen som regel neutraliserer hurtige angribere som Mathias Kvistgaarden.
Det var ikke den bedste dag for defensiven eller Diao, men han reddede FCM fra flere farlige situationer.
Mads Bech Sørensen
90 minutter
2
Det var et mareridt for Mads Bech og FCM, senest Brøndby var på besøg, og første halvleg sluttede skidt og dyrt for skipperen og hans kolleger, der ikke havde styr på indtil flere Brøndby-spillere i feltet, der stod i kø til at bringe Brøndby foran. Bidrog offensiven, da FCM lagde tryk på Brøndby, dog uden resultat.
Victor Bak
45 minutter
2
God energi og opmærksomhed fra FCM’s egenudviklede back, hvor de fremadrettede aktioner dog ikke fungerede. Han og kollegerne havde ikke styr på Mathias Kvistgaarden, da Brøndby scorede det vigtige mål lige før pausen. Her blev Bak udskiftet.
Dani Silva
60 minutter
1
Det er en fornøjelse at se en FCM-midtbanespiller, der så køligt tager bolden til sig under pres.
Det var til gengæld særdeles dyrt, da Silva og Mbabu gik fejl af hinanden ved Brøndbys 1-0-mål – skidt lige før pausen! Og endnu værre blev det, da dommer Sundberg til Silvas enorme vrede ikke fløjtede for frispark på Kvistgaardens pres i situationen op til Brøndbys 2-0-mål.
Dyr, dyr dag på kontoret for Silva.
Pedro Bravo
90 minutter
3
Bravo er en af de største vindere ved FCM’s skifte til tre midtbanespillere, og han gjorde det fornuftigt som bindeled uden at bidrage til voldsomt meget offensivt.
Oliver Sørensen
90 minutter
2
Han har befundet sig bedre på en midtbane med tre centrale midtbanespillere, og Sørensen kom frem til en række gode chancer og ligner i en del af spillet den udgave, der tiltrækker sig betydelig opmærksomhed fra udlandet.
Sørensen bliver sandsynligvis solgt til sommer, men puha, hvor der blev brændt i Herning søndag aften – han skylder en omgang til truppen, når der er afslutningsfest til maj.
Darío Osorio
80 minutter
4
Osorio lagde flot ud med et par afslutninger, herunder et farligt hovedstød, Osorio nok burde have placeret mere yderligt.
Vi så fra start chilenerens touch og hurtighed, der gør ham til en oplagt Premier League-transfer allerede til sommer, og han var gang på gang FCM’s farligste mand. Formkurven peger den rigtige vej, også selv om han ikke fik scoret og hev et unødigt gult kort.
Franculino
90 minutter
2
Han er sådan en, tilskuere og scouts kommer på stadion for at se, men der var stille fra Franculino i første halvleg i dag.
Kom bedre med efter pausen, hvor han var mere pågående, men der manglede den afgørende aktion i dag, og det havde ikke været urimeligt, hvis cheftræner Thomasberg havde skiftet ham i stedet for at give 90 minutter.
Aral Simsir
60 minutter
2
Simsir lagde ud med gode udfordringer og sugede Brøndby-opmærksomhed til sig, men den sidste skarphed manglede, når chancen skulle skabes, og som da han fik en kæmpe chance lige efter pausen fri igennem med Pentz.
Og så trækker det markant ned, at kantspilleren ikke så for godt ud ved Brøndbys 1-0-mål, der blev sat i gang efter et Simsir-boldtab. Der manglede det sidste i dag fra kantspilleren.
Paulinho
45 minutter
3
Paulinho kom med indsats og var med til at trykke Brøndby tilbage – man savner ham tilbage i startopstillingen, hvis ellers kroppen tillader det.
Mikel Gogorza
30 minutter
3
Gode aktioner af teenageren, der presser på for at få mere spilletid. Kunne snildt have fået en scoring eller assist i en god halv time.
Adam Buksa
30 minutter
3
Lagde et godt tryk på Brøndbys bagkæde, og han må være kandidat til at starte næste kamp.
Joel Andersson
30 minutter
UB
Kom ind da FCM skulle jagte fra en svær position.
Edward Chilufya
10 minutter
UB
Thomas Thomasberg
2
Thomasberg skulle have brudt FC Midtjyllands forbandelse mod Brøndby IF, og det lykkedes jo med al tydelighed ikke. Formationen og en god del af spillet fungerede sådan set, og på en mere heldig dag havde FC Midtjylland fået point. Men man savner også lidt tyngde, når Brøndby konsekvent trækker sig ned dybt, så måske Adam Buksa i aktion fra pausen eller start næste gang?
Hvem har været bedste mand for FC Midtjylland?
- Ousmane Diao
- Aral Simsir
- Darío Osorio
- Pedro Bravo
- En helt femte
0 Votes
Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
UB: Uden for bedømmelse på grund af for kort tid på banen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
Afslører dansk toptræners millionløn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED