Rade Prica scorede mål på samlebånd i Superligaen for AaB. Mere end 10 år senere er turen måske kommet til hans søn.
Den svenske avis Aftonbladet skriver, at flere Superliga-klubber viser interesse for 18-årige Tim Prica, der til dagligt tørner ud for Malmö FF, og den varmeste bejler er angiveligt Brøndby IF.
De blå-gule har fået en ledig plads i angrebet, efter at Samuel Mraz er vendt tilbage til Empoli, så det giver god mening, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen kigger efter en angriber, og Tim Prica passer også ind i strategien med sine blot 18 år.
Men derfor kan Tim Pricas vej til Brøndby IF godt være lang, selv om turen fra Malmø til den københanvske Vestegn er hurtigt tilbagelagt.
Læs også:Rade Prica om sin søn: Han bliver bedre, end jeg nogensinde var
Det har tidligere været fremme, at også Rosenborg BK viser interesse for Tim Prica, og det er selvsagt en vanskelig konkurrent for Brøndby IF. Desuden er farmand Rade Prica tæt forbundet med Rosenborg qua sin fortid i klubben.
Historien melder ikke noget om, at Brøndby IF allerede skal have budt på den unge angriber, så foreløbig er der altså blot tale om sværmeri.
I fryseboksen under Jon Dahl Tomasson
Aftonbladet skriver videre, at Tim Prica lige nu er i fryseboksen i Malmö FF, der som bekendt er under ledelse af Jon Dahl Tomasson.
Den svenske storklub ser et stort potentiale i teenageren, men Tim Prica tøver med at forlænge sin kontrakt, der udløber ved årsskiftet, og det er ifølge avisen grunden til, at han slet ikke har været i truppen for Malmö FF i de seneste fem kampe. Han startede inde de første to ligakampe i denne sæson.
Malmö FF’s sportschef Daniel Andersson vil ikke bekræfte, at Tim Prica ikke spiller på grund af sin kontraktsituation, men han afviser det heller ikke ligefrem.
– Jon vælger det hold, der kan vinde kampene, og så er det klart, at når han træffer sine valg, tager han også hensyn til, hvad der er bedst for klubben på både kort og lang sigt, siger Andersson til avisen.
Tim Prica kan både spille som central angriber og på begge kanter. Han står foreløbig noteret for syv kampe for Malmö FF’s bedste mandskab.
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Avis: Brøndby jagter svensk angriber
Læs også:Medie: FCM i dialog med Celta Vigo – søger præstationsbetinget aftale
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
