Avis: Brøndby IF er en varm bejler til Malmö-angriber

Brøndby IF viser stor interesse for den talentfulde Malmö FF-angriber Tim Prica.



Rade Prica scorede mål på samlebånd i Superligaen for AaB. Mere end 10 år senere er turen måske kommet til hans søn.

Den svenske avis Aftonbladet skriver, at flere Superliga-klubber viser interesse for 18-årige Tim Prica, der til dagligt tørner ud for Malmö FF, og den varmeste bejler er angiveligt Brøndby IF.

De blå-gule har fået en ledig plads i angrebet, efter at Samuel Mraz er vendt tilbage til Empoli, så det giver god mening, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen kigger efter en angriber, og Tim Prica passer også ind i strategien med sine blot 18 år.

Men derfor kan Tim Pricas vej til Brøndby IF godt være lang, selv om turen fra Malmø til den københanvske Vestegn er hurtigt tilbagelagt. 

Læs også:Rade Prica om sin søn: Han bliver bedre, end jeg nogensinde var

Det har tidligere været fremme, at også Rosenborg BK viser interesse for Tim Prica, og det er selvsagt en vanskelig konkurrent for Brøndby IF. Desuden er farmand Rade Prica tæt forbundet med Rosenborg qua sin fortid i klubben.

Historien melder ikke noget om, at Brøndby IF allerede skal have budt på den unge angriber, så foreløbig er der altså blot tale om sværmeri. 

I fryseboksen under Jon Dahl Tomasson
Aftonbladet skriver videre, at Tim Prica lige nu er i fryseboksen i Malmö FF, der som bekendt er under ledelse af Jon Dahl Tomasson.

Den svenske storklub ser et stort potentiale i teenageren, men Tim Prica tøver med at forlænge sin kontrakt, der udløber ved årsskiftet, og det er ifølge avisen grunden til, at han slet ikke har været i truppen for Malmö FF i de seneste fem kampe. Han startede inde de første to ligakampe i denne sæson.

Malmö FF’s sportschef Daniel Andersson vil ikke bekræfte, at Tim Prica ikke spiller på grund af sin kontraktsituation, men han afviser det heller ikke ligefrem.

– Jon vælger det hold, der kan vinde kampene, og så er det klart, at når han træffer sine valg, tager han også hensyn til, hvad der er bedst for klubben på både kort og lang sigt, siger Andersson til avisen.

Tim Prica kan både spille som central angriber og på begge kanter. Han står foreløbig noteret for syv kampe for Malmö FF’s bedste mandskab. 

Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Avis: Brøndby jagter svensk angriber
Læs også:Medie: FCM i dialog med Celta Vigo – søger præstationsbetinget aftale






LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCM’s Europa League-modstander

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Portugal – DR Congo

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Meget hård tilskuerstraf til FCK