Avis: Brøndby IF er en varm bejler til Malmö-angriber

Brøndby IF viser stor interesse for den talentfulde Malmö FF-angriber Tim Prica.



Rade Prica scorede mål på samlebånd i Superligaen for AaB. Mere end 10 år senere er turen måske kommet til hans søn.

Den svenske avis Aftonbladet skriver, at flere Superliga-klubber viser interesse for 18-årige Tim Prica, der til dagligt tørner ud for Malmö FF, og den varmeste bejler er angiveligt Brøndby IF.

De blå-gule har fået en ledig plads i angrebet, efter at Samuel Mraz er vendt tilbage til Empoli, så det giver god mening, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen kigger efter en angriber, og Tim Prica passer også ind i strategien med sine blot 18 år.

Men derfor kan Tim Pricas vej til Brøndby IF godt være lang, selv om turen fra Malmø til den københanvske Vestegn er hurtigt tilbagelagt. 

Læs også:Rade Prica om sin søn: Han bliver bedre, end jeg nogensinde var

Det har tidligere været fremme, at også Rosenborg BK viser interesse for Tim Prica, og det er selvsagt en vanskelig konkurrent for Brøndby IF. Desuden er farmand Rade Prica tæt forbundet med Rosenborg qua sin fortid i klubben.

Historien melder ikke noget om, at Brøndby IF allerede skal have budt på den unge angriber, så foreløbig er der altså blot tale om sværmeri. 

I fryseboksen under Jon Dahl Tomasson
Aftonbladet skriver videre, at Tim Prica lige nu er i fryseboksen i Malmö FF, der som bekendt er under ledelse af Jon Dahl Tomasson.

Den svenske storklub ser et stort potentiale i teenageren, men Tim Prica tøver med at forlænge sin kontrakt, der udløber ved årsskiftet, og det er ifølge avisen grunden til, at han slet ikke har været i truppen for Malmö FF i de seneste fem kampe. Han startede inde de første to ligakampe i denne sæson.

Malmö FF’s sportschef Daniel Andersson vil ikke bekræfte, at Tim Prica ikke spiller på grund af sin kontraktsituation, men han afviser det heller ikke ligefrem.

– Jon vælger det hold, der kan vinde kampene, og så er det klart, at når han træffer sine valg, tager han også hensyn til, hvad der er bedst for klubben på både kort og lang sigt, siger Andersson til avisen.

Tim Prica kan både spille som central angriber og på begge kanter. Han står foreløbig noteret for syv kampe for Malmö FF’s bedste mandskab. 

Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Avis: Brøndby jagter svensk angriber
Læs også:Medie: FCM i dialog med Celta Vigo – søger præstationsbetinget aftale




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Sønderjyske – FC Midtjylland

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig