Rade Prica scorede mål på samlebånd i Superligaen for AaB. Mere end 10 år senere er turen måske kommet til hans søn.
Den svenske avis Aftonbladet skriver, at flere Superliga-klubber viser interesse for 18-årige Tim Prica, der til dagligt tørner ud for Malmö FF, og den varmeste bejler er angiveligt Brøndby IF.
De blå-gule har fået en ledig plads i angrebet, efter at Samuel Mraz er vendt tilbage til Empoli, så det giver god mening, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen kigger efter en angriber, og Tim Prica passer også ind i strategien med sine blot 18 år.
Men derfor kan Tim Pricas vej til Brøndby IF godt være lang, selv om turen fra Malmø til den københanvske Vestegn er hurtigt tilbagelagt.
Læs også:Rade Prica om sin søn: Han bliver bedre, end jeg nogensinde var
Det har tidligere været fremme, at også Rosenborg BK viser interesse for Tim Prica, og det er selvsagt en vanskelig konkurrent for Brøndby IF. Desuden er farmand Rade Prica tæt forbundet med Rosenborg qua sin fortid i klubben.
Historien melder ikke noget om, at Brøndby IF allerede skal have budt på den unge angriber, så foreløbig er der altså blot tale om sværmeri.
I fryseboksen under Jon Dahl Tomasson
Aftonbladet skriver videre, at Tim Prica lige nu er i fryseboksen i Malmö FF, der som bekendt er under ledelse af Jon Dahl Tomasson.
Den svenske storklub ser et stort potentiale i teenageren, men Tim Prica tøver med at forlænge sin kontrakt, der udløber ved årsskiftet, og det er ifølge avisen grunden til, at han slet ikke har været i truppen for Malmö FF i de seneste fem kampe. Han startede inde de første to ligakampe i denne sæson.
Malmö FF’s sportschef Daniel Andersson vil ikke bekræfte, at Tim Prica ikke spiller på grund af sin kontraktsituation, men han afviser det heller ikke ligefrem.
– Jon vælger det hold, der kan vinde kampene, og så er det klart, at når han træffer sine valg, tager han også hensyn til, hvad der er bedst for klubben på både kort og lang sigt, siger Andersson til avisen.
Tim Prica kan både spille som central angriber og på begge kanter. Han står foreløbig noteret for syv kampe for Malmö FF’s bedste mandskab.
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Læs også:Avis: Brøndby jagter svensk angriber
Læs også:Medie: FCM i dialog med Celta Vigo – søger præstationsbetinget aftale
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED
