Avis: Denne Superliga-spiller bør Fredberg hente

RSC Anderlecht er på jagt efter en midtbanespiller, og der løber ifølge avisen et oplagt indkøb rundt i den danske Superliga.



RSC Anderlecht er blevet en decideret danskerklub, og den titel bliver blot yderligere forstærket, når Anderlecht ifølge meldingerne præsenterer Kasper Dolberg inden længe.

Kasper Dolberg bliver dog langt fra det eneste indkøb, som klubbens danske sportschef, Jesper Fredberg, skal styre i mål. Også på midtbanen ventes Anderlecht at forstærke sig, og her kan Fredbergs blik glide hen mod Superligaen, han kender så godt fra sin tid i Viborg. 

Det er i hvert fald det, han bør gøre ifølge det belgiske medie Voetbal Primeur. Mediet er kommet med syv bud på centrale midtbanespillere, som Jesper Fredberg bør hente, og her er det ene navn Mohamed Diomande fra FC Nordsjælland.

– Eftersom Fredberg godt kan lide at kigge i sit eget land, så kan den 21-årige ivorianer godt være på listen. Diomande har trods sin unge alder nu tre et halvt års erfaring i den danske Superliga. En ret komplet midtbanespiller, som bidrager både defensivt og offensivt. Han har lige haft sin mest produktive sæson i hans – stadig tidligere – karriere. Døren for en transfer kan være åben, påpeger mediet. 

En handel af FCN-juvelen er dog måske ikke så ligetil. RSC Anderlecht svømmer ikke i penge, og FC Nordsjælland er gode til at skrue prisen i vejret for deres salgsemner. Med tanke på, at Diomande kom fra sin bedste sæson med fem ligamål og fire assists i 32 Superliga-kampe, så kan det blive en vanskelig opgave for den belgiske klub, som på rygtebasis heller ikke er meldt interesseret i ham. 

Sikkert er det, at Fredberg har et godt øje til den danske andedam, så man skal aldrig sige aldrig.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub