Avis: FCK jagter tidligere Bayern-spiller

FC København har udset sig Hertha Berlins Sandro Wagner som en mulig afløser for Andreas Cornelius, skriver tysk avis.



Hvem skal være den nye bomber i FC København efter løvernes choksalg af Andreas Cornelius? I disse transfertider skulle man tro, at diverse medier ville kaste om sig med kvalificerede bud. Der har dog været helt stille omkring FC Københavns angrebsjagt – i hvert fald lige indtil i dag.

Mandag morgen skriver den tyske avis Der Sechzehner, at FC København har taget kontakt til Bundesliga-oprykkerne Hertha Berlin angående angriberen Sandro Wagner.

Angiveligt har den tyske hovedstadsklub meddelt de danske mestre, at et farvel til Sandro Wagner først kan komme på tale til næste sommer, men FC København skulle ikke have ladet sig afskrække af den udmelding.

25-årige Sandro Wagner har tidligere i karrieren bevist, at han er en mand med mål i støvlerne – blandt andet i kraft af sine fire mål i otte U/21-landskampe for Tyskland – men i den forgangne sæson var det småt med højdepunkter for Wagner, der kun var tredjevalg i Hertha Berlins angreb. Af samme årsag blev det også kun til fem scoringer i 2. Bundesligaen.

Sandro Wagner har tidligere tørnet ud for Kaiserslautern, Werder Bremen, Duisburg og ikke mindst Bayern München, for hvem han står noteret for fire førsteholdskampe.

Sandro Wagner er i øvrigt en granvoksen fætter i kraft af sine 193 centimeter – pudsigt nok nøjagtig samme højde som Andreas Cornelius.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp