Bedst og værst: Det var urimelige hold!

Viborg FF og AC Horsens har lige mødt hinanden, og Tipsbladet ser her nærmere på Superliga-kampen.



Viborg FF – AC Horsens 2-1 (2-0) 
Justin Lonwijk 1-0 (9.)
Ibrahim Said 2-0 (20.)
Magnus Jensen 2-1 (93.)

Kampens bedste: 
Viborg FF: 
Det bliver bedre og bedre for Jay-Roy Grot i Viborg. Og mod AC Horsens spillede angriberen igen en positiv hovedrolle for sit hold. Han stod nemlig for assisten til 1-0-scoringen, mens han fremtvang det klumpspil, som førte til 2-0-målet af Ibrahim Said. Jay-Roy Grot var med i de fleste af Viborgs farlige aktioner, og han ligner en frontløber, som øger sit niveau fra uge til uge i øjeblikket. 

AC Horsens: 
Oprykkerne var ikke på højeste niveau i Viborg, og det var derfor ikke ufortjent, det blev til nul point. AC Horsens fik dog bolden i nettet tre gange. Først serverede Magnus Jensen bolden for Anders K. Jacobsen, hvorefter han selv stangede kuglen i kassen. Desværre var Magnus Jensen offside i begge situationer. Det var han dog ikke tredje gang i overtiden, da han pandede spændingen tilbage i opgøret. Forsvarsspilleren var en af de få spillere fra udeholdet, som du lagde mærke til. Godkendt indsats. 

Kampens værste: 
Det var urimelige hold, da Malte Kiilerich havnede i en duel med Jay-Roy Grot efter cirka 10 minutter. Førstnævnte kunne slet ikke være med fysisk, og han blev bare fjernet af Viborg-angriben, som løb forbi og lagde bolden på tværs til Justin Lonwijk, der sendte hjemmeholdet på sejrskurs. AC Horsens-kaptajnen lignede et blad i en storm, og det var alt andet end godt nok. 

– Han pissede lige forbi mig, og det er for dårligt, lød det fra en ærlig Malte Kiilerich i pausen, da han talte med TV 3 Sport. 

Lucas Lund Pedersen så heller ikke god ud ved reduceringen i overtiden og kunne ligeledes have været en kandidat til kampens værste. 

Kampens detalje: 
Du kunne tale om at drible folk i en telefonsboks i domkirkebyen mandag aften. Helt præcist efter 20 minutter. Her havnede bolden for fødderne af Ibrahim Said efter lidt klumpspil i feltet, hvorefter han strøg forbi to Horsens-spillere på meget lidt plads, inden han uden problemer sendte Jacob Friis' mandskab foran med 2-0. Det var Ibrahim Saids første Superliga-mål i denne sæson. 







Lars_Knudsen_130624 ► LIVE

LIVE: Dansk gyser – direkte i startopstillingen

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

FC København-spiller vender hjem med nul minutter

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Forlader AGF af familiære årsager

Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte 

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe

Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

AGF vil have mangemillionær på toppost

‘Det dårligste hold nogensinde’

Manchester United i problemer? Han får et nyt pas

Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Kæmpe drama på Friis’ finske landshold

Hoff Thorup har stor succes – kan udløse klausul

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’

Dansker talte med Damsgaard inden transfer

Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser

Fremhæver brandvarm dansker: ‘En stor betydning’

Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden

OB-profil melder klart ud: ‘Jeg er soldat’

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg