Bedst og værst: En ny stjerne er født i Brøndby

Brøndby IF sikrede sig fjerdepladsen med sejren over Silkeborg IF og AaB’s nederlag til FCK. Vi zoomer ind på opgøret fra den københavnske Vestegn.



Brøndby IF – Silkeborg IF 2-0 (1-0)
1-0 Mathias Kvistgaarden (17.)
2-0 Mathias Kvistgaarden (65.)
2-1 Tobias Salquist (92.)

Kampens bedste:
Brøndby IF
De blå-gule lignede et mandskab, der ønskede at slutte sæsonen af på behørig vis. Flere spillere bød sig til med gode præstationer, men Mathias Kvistgaarden stjal samtlige overskrifter på Brøndby Stadion. Han noterede sig for to scoringer i sejren på 2-1. Scoringer er noget af det, som Brøndby IF har savnet efter afgangen af Mikael Uhre, men nu har de fundet sig en ny angrebsstjerne, som de tidligere på foråret tegnende en lang kontrakt med. Ikke blot var han i målscorerens rolle, men det var heller ikke til at sætte en finger på hans arbejdsindsats.

Silkeborg IF
Rasmus Carstensen viste endnu engang, hvorfor han er så vigtig for Silkeborg IF. Han startede opgøret på bænken, men blev indskiftet fra starten af anden halvleg og endte med at være Silkeborgs farligste mand. Tre pæne tilbud havde den dygtige højre back i løbet af kampens sidste 45 minutter. Der er ikke noget at sige til, hvis han lander et stort sommerskifte.

Kampens værste:
Skarphenden hos Silkeborg IF var ukarakteristisk fraværende mod Brøndby IF. VHS-trioen manglede Sebastian Jørgensen, som var fravalgt til startopstillingen, men alligevel formåede Silkeborg at komme til flere gode muligheder i første halvleg. Ingen af dem passerede dog Mads Hermansen. Efter Sebastian Jørgensen og Rasmus Carstensens indskiftninger i anden halvleg kom gæsterne også til flere pæne tilbud, men det blev til lige ved og næsten for bronzevinderne. De fik dog reduceret til syvende og sidst, men det kunne sagtens have blevet til mere, hvis skarpheden var der fra første fløjt.

Kampens detalje:
Selvom kulissen på Brøndby Stadion ikke kan betegnes som en detalje i selve kampen, så gav det gåsehud, da Brøndby-tilhængerne hyldede sin tilbagevendte helt før kampen. Jesper Lindstrøm var tilbage på Brøndby Stadion efter onsdagens Europa League-triumf. Hyldesten af ham og hans tilstedeværelse i capo-tårnet gav gåsehud.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Tæt på kæmpetransfer

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Skifter til Rangers

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afslører vilde kontraktdetaljer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Tyskland – Paraguay

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet