Bedst og værst fra Parken: Det er en ommer!

Tipsbladet ser her nærmere på kampen mellem FC København og FC Nordsjælland, som netop er blevet fløjtet af i Parken.



FC København – FC Nordsjælland 1-0 (1-0) 
Akinkunmi Amoo 1-0 (7.) 

Kampens bedste
FC København
Løverne var ikke imponerende i Parken, men det blev til tre point, og så går det hele nok alligevel. Akinkunmi Amoo fik debut i startopstillingen, og han var et frisk pust til FC Københavns spil. Fyldt med energi stormede han frem mod FC Nordsjællands defensiv konstant, og selvom alt ikke lykkedes, så var det en godkendt indsats, som blev krydret med en scoring kort inde i opgøret. Ham kunne hovedstadsklubben godt få gavn af i fremtiden. 

FC Nordsjælland
Gæsterne var meget på bolden i nationalarenaen, men Flemming Pedersens mandskab blev aldrig for alvor farlige. Midtbanegeneralen Magnus Kofod Andersen var en årsagerne til, at FC Nordsjælland var gode på bolden, da han konstant var rolig, mens han ligeledes tog den rigtige beslutning i de fleste af situationerne. Han vil – ligesom resten af holdet – ærgre sig over, at det ikke lykkedes FC Nordsjælland at blive en anelse mere farlig i Parken. 

Kampens værste
Jess Thorup havde valgt nykøbet Paul Mukairu til startopstillingen søndag eftermiddag, men den offensive spiller havde ikke en heldig dag i Parken, og han blev erstattet af William Bøving allerede i pausen. Og man kunne sagtens forstå cheftrænerens valg. Mukairu var sløset i mange af sine aktioner, og han kiksede flere simple afleveringer, mens driblingerne heller ikke sad lige i skabet. Det er en ommer, Paul! 

Kampens detalje
Denis Vavro stod for dagens højeste i Parken i løbet af første halvleg. Men det er ikke det, vi skal tale om. Det er i stedet for Pep Biels kattepote, da bolden kom ned fra himlen. Kuglen lå bare død på FC København-stjernens fod, inden han afdriblede en modstander og fandt en fri holdkammerat. En fremragende teknisk detalje af hjemmeholdets nummer 16. 






Scorer kassen på dansk drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afslører dansk toptræners millionløn

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne